Setkání skialpinistů plné novinek ve vybavení a strmých sjezdů

Setkání skialpinistů plné novinek ve vybavení a strmých sjezdů

Ve dnech 5. až 7. prosince 2014 uspořádala Komise tradičního skialpinismu při Českém horolezeckém svazu. Setkání skialpinistů na horském hotelu Martiňák v Beskydech. Poprvé v historii byla na tomto setkání věnována velká pozornost aktuálnímu vývoji výstroje a výzbroje pro skialpinismus, stejně jako ochraně přírody.

Ještě tři dny před zahájením to vypadalo, že bude možné se pohybovat alespoň na běžkách, ale do pátku veškerý sníh zmizel. V páteční podvečer se na Martiňáku sešla jen část účastníků z nejlbižšího okolí a z Liberce. Ve večerních hodinách důkladně prodiskutovali vše od aktivit v uplynulé zimě přes plány na příští sezónu. Ti, co byli na místě v sobotu ráno, vyrazili v husté mlze na výlet na Pustevny, mj. nahlédnout na aktuální stav z větší části vypáleného historického Libušína.

Hlavní program Setkání skialpinistů měl začínat po setmění ve čtyři hodiny odpoledne. Většina zúčastněných ještě byla venku na různých místech Beskyd, a proto bylo zahájení programu odloženo o více než hodinu. Po úvodním přivítání byl krátce představen webu TuleniPasy.cz zaměřený na různé druhy pohybu v zimním terénu, metodiku a laviny.

Další část byla věnována aktuálnímu překotnému rozvoji vázání vycházejících z původního konceptu Dynafit TLT. V přednášce byly uvedeny všechny současné, zatímco pro praktické vyzkoušení byly dostupné vázání Diamir Vipec 12 a SkiTrab TR2. Obě tato vázání se od tradičního Dynafitu významně odlišují, a tak se těšila velkému zájmu zúčastněných. Výjimečný je SkiTrab TR2 v tom, že je potřeba mít upravenou patu skeletu pro zapnutí do paty vázání.

V oblasti lavinových pomůcek byla velká pozornost věnována lavinovým batohům od plněných tlakovými bombami od ABS, BCA, Scott Alpride, Snowpulse R.A.S. až po elektricky aktivovaný Pieps JetForce. Podrobně byly rozebrány možnosti praktického použití lavinových batohů ve volném terénu v závislosti na jeho tvarování a porostu, pro různé druhy lavin, stejně jako základní charakteristiky jednotlivých řešení. Prakticky byly předvedeny a odpáleny batohy ABS Vario 32 a Mammut R.A.S.

Pro případ zranění při zimních sportech jsme s pomocí kompletu K2 The Shaxe z lopaty, cepínu a „záchranné“ sady sestavili provizorní svozný prostředek s pomocí lyží TUA Excalibur.

Problematice pohybu ve sněhem pokrytém horském  terénu a ochraně přírody byly věnovány dvě přednášky. V první z nich shrnul Petr Brinček výsledky svého průzkumu v rámci bakalářské práce na téma oblasti vhodné pro skialpinismus a možný vliv na faunu a flóru. Vilém Jurek svou přednášku věnovanou aktuálnímu stavu české legislativy z hlediska pohybu v horském terénu pokrytému sněhovou pokrývkou uvedl slovy: „Když jsem mezi ochranáři, považuji mě za skifašistu, když jsem mezi lyžaři, jsem ekofašista!“

Podrobně rozebral všechny zákonné normy, které se jakkoliv dotýkají pohybu člověka v oblastech s různým stupněm ochrany přírody, na lesních pozemcích a horských loukách.  Důkladně byl prodiskutován i fenomén českých hor „tetřívek“, který podle toho, jak je prezentován, žije asi úplně všude – lesní oblasti, bezlesí, kotle, volné pláně.

Z cestovatelských promítání byly představeny bulharských Pirin a Rila, skialpinistický přechod Ötztaler Haute Route, Laponsko a Ararat. Strmé sjezdy zastupovaly video projekce Kejda Ski Teamu z letošního roku. Následovalo pozdně noční promítání Martina ŠťouračeBeton Ski teamu, který představil filmy z letošních výjezdů do Alp a hlavního „hřebu“ betonářské skialpinistické sezóny – tádžického Piku Komunisma, kde s nimi spadla lavina. Volná zábava následně pokračovala do brzkých ranních hodin.

„Sobotné stretnutie skialpinistov na Martiňáku v Beskydoch bolo z mojho pohľadu veľmi podarené. Nie-lenže som sa zoznámila s novinkami ohľadom vybavenia pre bezpečnosť a krásnych nových kúskov pre pohyb na snehu, ale výborné a poučné boli aj prednášky a v neposlednej rade aj pekné premietanie fotiek a filmov z roznych akcí. Okrem klasických prednášok o skialpinizme, mňa osobne dosť zaujala aj prednáška Viléma Jurka, pri ktorej prebehla aj pekná dizkusia na tému „tetřívek“…. A aj keď sme museli dlho čakať na posledného účastníka, vydržali sme a akcičku krásne ukončili v ranných hodinách. Takže Janko, Jirko, díky za pekné zorganizovanie. A z 5 hviezdičiek dávam 5 hviezdičiek a teším sa na-budúce.“ SPK (Sabi Popelkova Karpaty)

Foto: Jiří Kočara, www.horolezci.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: