HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Ski Kamčatka 2013 – slovenský prvosjezd vulkánu Korjakskij (3456 m)

Ski Kamčatka 2013 – slovenský prvosjezd vulkánu Korjakskij (3456 m)

Několik květnových dnů jsme pobývali v Národním parku Tři vulkány během výletu Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu. Našim cílem byly sjezdy vulkánů Korjakskij (3456 m) a Avačinskaja (2741 m). Na Korjakskij nám počasí vyšlo fantasticky.

Další čtení a fotogalerie:
Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu
Ski Kamchatka 2013 – Koryaksky volcano (3456 m) – excellent day at Kamchatka, May 7
Kamcatka 2013 od Matúša

Video z Kamčatky:
Ski Kamčatka 2013 – krátké video ukázky od Pažouta

Ski Kamcatka 2013 – Korjakskij volcano

Po návratu od vulkánu Bakening (Ski Kamčatka 2013 – prvosjezd z vulkánu Bakening (2278 m)) bylo počasí poněkud horší, což nás ale neodradilo od přesunu od oblasti Korjakskij-Avačinskaja. K tomu jsme využili rolbu, jejíž řidič to musel mít dobře najeté, neboť v dolině panovala neuvěřitelně hustá mlha. Bezpečně jsme dojeli k základně Alpika plus a nastěhovali se do pokojů v očekávání zlepšení počasí.

Počasí (6 day Korjakskij snow forecast) na další den mělo být výborné a předpověď vyšla bezezbytku. Kolem osmé hodiny ráno jsme vyrazili z výšky asi 830 metrů k vrcholu vulkánu s výškou 3456 metrů. Čekalo nás přes 2600 výškových metrů ve slunečném počasí s minimálním větrem a nadmírnou sněhu. Takové podmínky jsem na Korjakskij ještě nezažil. Při minulé návštěvě před čtyřmi lety (Skialpinistická Kamčatka 2009 – přehled výsledků a ohlasů) byl Korkakskij aktivní sopkou a sníh byl pouze do 2500 m, výše jenom kamenná pole.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Šlapali jsme v celé kombinované česko-slovensko-ruské skupině na pásech do výšky asi 2480 metrů, kde většina z nás dala lyže na batohy. Ve výstupu na lyžích pokračovali pouze Pažout a Katka. Katka sundala lyže při odbočení z hlavního žlabu doprava, zatímco Pažout na lyžích šlapal až do výšky 3050 metrů! Posledních pár set výškových metrů výstupu bylo hodně zajímavých a v jednom místě to vypadalo na tvrdou desku s měkkým podkladem, což se nám vůbec nelíbilo.

Na vrchol jsme dorazili v celé devítičlenné skupině, kdy pro Slováky to bylo prvenství, stejně jako pro dámy z České republiky. Aljona z Petropavlovska-Kamčatského byla na Korjakském už mnohokrát v létě a v zimě dvakrát, přičemž tento třetí zimní výstup byl poprvé s lyžemi až na samotný vrchol.

Na vrcholu jsme v bezvětří vegetili delší dobu, stavěli ploty s lyží, vyhlíželi na podstatně nižší vulkány Županovskij (2923 m) a Avačinskaja (2741 m). Nakonec jsme se sbalili a připravili ke sjezdu. První část (jak je vidět z fotek) měla daleko do ideálních sněhových podmínek, ale sjet se to dalo dobře. Níže už se střídaly různé druhy sněhu a ledu, takže sjezd jsme si dokonale užili. Tříčlenná skupina Mirka, Matúš a Roman si v samotném údolí na mokrém sněhu ještě popřidala 50–100 výškových metrů pěším výšlapem na boční hřeben k prodloužení sjezdu.

Shrnutí:

  • Výstup z 830 m do 3456 m nám trval 7:30–7.45 h
  • Počasí – dokonalé!
  • Sněhové podmínky – hodně proměnlivé, prašan zcela chyběl 🙂
  • Slovenský skialp prvovýstup a prvosjezd
  • Český ženský prvosjezd

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: