Ski Kamčatka 2013 – zpěv a hra na kytaru na vulkánu Avačinskaja (2741 m)

Ski Kamčatka 2013 – zpěv a hra na kytaru na vulkánu Avačinskaja (2741 m)

Osmého května jsme se při výletu Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu vydali na kouřící sopku Avačinskaja (2741 m). Vítr foukal od Petropavlovska-Kamčatského, takže jsme vrcholový kužel museli obejít hodně zleva nad dolina Nalyčevo.

Další čtení a fotogalerie:
Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu
Ski Kamchatka 2013 – Koryaksky volcano (3456 m) – excellent day at Kamchatka, May 7
Kamcatka 2013 od Matúša

Video z Kamčatky:
Ski Kamčatka 2013 – krátké video ukázky od Pažouta

Vulkán Avačinskaja (2741 m) je nejčastěji navštěvovaným vrcholem na Kamčatce, ať už z pohledu místních turistů nebo zahraničních návštěvníků. Jedná se o aktivní sopku, která díky převládajícím větrům kouří většinou směrem k Petropavlovsku-Kamčatskému. Výjimečně se může stát situace, jakou jsme zažili o den dříve, kdy dým z kráterů stoupal díky bezvětří přímo vzhůru.

Na nás čekala 8. května ráno změnu směru větru, který se otočil o sto osmdesát stupňů. Vanul tak od Petropavlovska-Kamčatského do doliny Nalyčevo. Jelikož sněhové podmínky ve vrcholové části aktivní sopky na svazích k Petropavlovsku-Kamčatskému byly špatné, zvolili jsme pro výstup klasickou letní výstupovou trasu. Pouze Roman dolní část zvolil alternativně výstup jednou z velkých dolin.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Většina výstupu na Avačinskou je nenáročná a na lyžích jsme vystoupali do přibližně 2300 metrů. Lyže se přídělaly na batoh a my jsme šlapali na stoupacích železech k vrcholu. Během výstupu je možné krásně vidět ledovcové trhliny a séraky na svazích do doliny Nalyčevo.

Na vrcholu se nás sešlo sedm. Mimo dalších aktivit Marta vynesla na Avačinskou také svou cestovní kytaru. Na vrcholu tak byl v sirných sopečných výparech krátký kytarový koncert – viz foto níže.

Sjezd ve vrcholové části byl po přemrzlém květáku. Níže se střídaly různé sněhy od parádního firnu až po měkký mokrý sníh. Na ten jsme museli projet skrz hustou mlhu, která zahalila svahy v dolní části Avačinské. Dojeli jsme na chatu, vegetili, popíjeli a různě se jinak bavili. Mezitím Marta úspěšně našla brýle, ktere odložila v dolní části sjezdu z Korjakského.

S Matúšem jsme se ještě vydali na západ slunce ne Velblouda. Svah byl v silné vrstvě velmi mokrý, ale ještě dostatečně stabilní, takže se na Velblouda dalo vylézt na lyžích. Sjezd byl kromě prvních 2–3 oblouků překvapivě velmi dobrý. Během noci se pokazilo počasí, takže jsem se dopoledne přesunuli asi 17 km k silnici, odtud do Petropavlovska-Kamčatského na oslavy Dne vítězství.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: