Skialpové kalhoty – recenze Vaude Men’s Bormio Touring Pants

Skialpové kalhoty – recenze Vaude Men’s Bormio Touring Pants

Při skialpinistických aktivitách různého stupně intenzity se používá řada kombinací kalhot. Vaude se svými modelem Men’s Bormio Touring Pants má v úmyslu obsáhnout všechny varianty oblečení v jedněch kalhotách. Jak se to firmě Vaude podařilo?

Údaje výrobce:

Materiál:88 % Polyamide
12 % Polyuretan
Izolace: Polartec Alpha 100 g/m²
Hmotnost: 450 g
Barevné varianty: červená v kombinaci s černou, černá
Dostupné velikosti: 46-56
Další údaje:Počet kapes: 2 přední kapsy
Zesílení nohavic Cordura®: ano
Flourocarbon free (PFC-free): ano
Výbava:Ventilace: ano – na kolenou a boční ventilační zipy na stehnech
Infocena: 4890 Kč
Dodává: Vaude Sport GmbH
Více info na www.vaudeCZ.cz

Jedny kalhoty na všechno?

Při skialpinistických aktivitách různého stupně intenzity se používá řada kombinací kalhot. Chrti do kopce šlapou v přiléhavých elasťácích a před sjezdem si nasazují svrchní kalhoty proti větru nebo jenom zateplené kraťasy. Jiní používají např. softshellové nebo membránová kalhoty v případné kombinaci s funkčními kalhotami jako první vrstvou. Vaude se svými modelem Men’s Bormio Touring Pants má v úmyslu obsáhnout výše zminěné varianty oblečení v jedněch kalhotách.

Odolnost

Men’s Bormio Touring Pants ve svém štíhlém sportovním střihu kombinují dobré tepelné vlastnosti s vysokou prodyšností, paropropustností, větruvzdorností a odolností vůči děšti a sněhu. Do jakéhokoliv počasí a teplot tak na skialpy mohou stačit pouze jedny kalhoty. Kalhoty jsou dokončovány v tzv. režimu Eco Finish, tedy textilní povrch bez fluocarbonů – PFC-free zajišťující vodoodpudivost a zároveň šetrnost k životnímu prostředí. Reflexní „výzdoba“ zajišťuje lepší viditelnost i při večerních a nočních výletech.

Materiály

U kalhot Men’s Bormio Touring Pants jsou použity elastické vnější a vnitřní materiály, takže výborně obepínají nohy a zároveň nijak neomezují volnost pohybu od kyčelních kloubů po kolena. Izolačním materiálem pro zvýšení tepelného komfortu za nízkých teplot je (nový) Polartec Alpha®. Stehna a okolí kolen jsou pokryta izolačními a úzkými elastickými vložkami tak, aby co nejlépe obepínaly nohy. Nejenom vnější a vnitřní látky, ale také použití vloženého izolačního materiálu zajišťuje maximální volnost pohybu od  ostrých zatáček při výstupech na tuleních pásech, přes nutnost vysokého zvedání kolen při prošlapávání hlubokého sněhu ve strmém svahu.

Velikosti

Kalhoty jsou nabízeny v rozsáhlém velikostním rozmezí od 46 do 54, což reálně znamená obvod pasu od 78 po 101 cm, a vnitřní délku od konce nohavic po rozkrok 78 až 85 cm. Obvod pasu je sice pevně dán elastickým pásem těsně obepínajícím tělo, ale dodatečné dotažení  podle aktuálního stavu obvodu břicha je možné pomocí tenkého lanka s rychlostahováním.

Zakončení nohavic

Zakončení nohavice je obvykle tím, co může výsledný dojem z praktického použití jakýchkoliv kalhot na skialp pokazit. V tomto ohledu jsou „převleky“ Vaude výborné, neboť se snadno natahují na jakékoliv skelety. Tvoří tak kompaktní spojení se zamezením průniku sněhu nejenom do vnitřní botičky, ale také i pod vnější skelet. Tato vlastnost je samozřejmě nevyužitelná na vyfoukaném tvrdém podkladu, ale při šlapání nebo sjíždění v hlubokém sněhu to fungovalo výborně. Zakončení nohavic je vylepšeno o Corduru pro zvýšení odolnosti vůči oděru. Nicméně, v případě použití stoupacích žezel při pěších výstupech by možná stálo za úvahu i použití návleků.

Široký elastický pás s rychlostahováním lankem. Jan Pala
Široký elastický pás s rychlostahováním lankem. Jan Pala

Odvětrávání u Vaude Men’s Bormio Touring Pants

Pro teplejší počasí a neb velmi intenzivní pohyb vzhůru mají kalhoty na vnějších stranách stehen ventilační zipy, jimiž se snadno reguluje intenzita odvětrávání. Vetnilační zipy se otevírají dolů jak je zvykem u celorozepínacích kalhot. Toto řešení u zipů na části kalhot ale znamená, že malé krycí légy jezdce zipu jsou na dolním konci otevřené směrem vzhůru – légy tak jezdec zipu nekryjí před sněhem a vodou.

Další odvětrávání je vepředu na kolenou, kde je svrchní vrstva kalhot rozdělena s překryvem, pod nímž je síťovina. Při pohybu – krčení a napínání nohou tak kolena mohou samostatně odvětrávat a zároveň jsou krytá před větrem. Jediné omezení tohoto řešení je při prošlapávání pěší stopy v hlubokém sněhu strmým svahem, kdy se překryv může nadzvedávat a sníh skrz síťovinu proniknout ke kolenům. Řešení je jednoduché – stoupat až ve stopě po prvním prošlapávači.

Shrnutí Vaude Men’s Bormio Touring Pants

Kalhoty byly vyzkoušeny v různých podmínkách od velikonočního Slovinska až po firnové květnové Norsko. Za teplot tesně pod bodem mrazu se osvědčilo odvětrávání na stehnech a subjektivně také na kolenou. Kalhoty nebyly ani jednou použity za teplot pod -15 C, takže vždy byly na holé tělo bez první funkční vrstvy, což bylo z hlediska tepelného komfortu zcela vyhovující. Převleky na skelety se výborně osvědčily při pěším prošlapávání hlubokého sněhu v Julských Alpách. Kalhoty jsou doporučitelné pro každého, kdo se na skialpech pohybuje i za velkých mrazů, a chce být stále teplotně v pohodě při kombinaci odvětrávání při výstupu a teplotní pohody při sjezdu.

Zaujalo mě:
  • Perfektní „převleky“ přes jakékoliv skelety
  • Odvětrávání na bocích a kolenou
  • Zvýšený tepelný komfort

Další informace:

VAUDE je německý výrobce sportovního vybavení. Firma byla založena v roce 1974 Albrechtem von Dewitzem (z jeho iniciál VD je odvozen název firmy). VAUDE vyrábí především stany, spací pytle, batohy a dále sportovní oblečení, outdoorovou a cyklistickou obuv a další vybavení pro sportovce.www.VaudeCZ.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: