Skialpový večer představil web TuleniPasy.cz

Skialpový večer představil web TuleniPasy.cz

V pražském Klubu cestovatelů se v úterý 30. 9. 2014 uskutečnil Skialpový večer s cílem představit web TuleniPasy.cz. Za velkého zájmu diváků byla během večera představena většina skialpinistických a zimně pohybových aktivit od evropských hor až po osmitisícovky.

Večer byl zahájen krátkým přehledem k zaměření a cílům webu TuleniPasy.cz. Po něm se zúčastnění mohli podrobně seznámit s možnostmi skialpinismu na aktivních a neaktivních kamčatských sopkách v okolí Petropavlovska-Kamčatského. Následovalo promítání o českém a slovenském prvosjezdu levou částí severní stěny Piku Lenina (7134 m). Petr Novák pokračoval se skialpinisticko-horolezeckou expedicí na Shisha Pangmu (8013 m), kde nebylo možné jet na lyžích z dosaženého vrcholu, ale o něco níže z výšky 7500 m (oceněno ČHS v kategorii tradiční skialpinismus jako výkon roku za rok 2002). Poslední  přednáškou prvního bloku bylo seznámení se s největším skialpinistickém závodem ve střední Evropě – třídenními Bokami Západných Tatier, které se každoročně pořádají  v Západních Tatrách v prodlouženém březnovém víkendu.

V přestávce mohli diváci ochutnat různé speciality libanonské kuchyně, která byla podle ohlasů vynikající. Po přestávce se Jakub Cejpek věnoval řadě zajímavých skialpinistických oblastí v nejoblíbenější zemi z pohledu českých skialpinistů – v Rakousku. Poté došlo k přenesení jihovýchodním směrem do Íránu, kdy byly představeny skialpinistické možnosti v oblasti Alam Kooh (4850 m) a nejvyššího íránského vrcholu – Damavánd (5671 m). I přes pokročilou večerní dobu si ještě část zúčastněných vyžádala promítání o skialpinismu na Balkáně (Bosna a Hercegovina, Monte Negro, Makedonie a Bulharsko). Na závěr bylo pro nejvytrvalejší puštěno ještě video z CMH Fusion week (kombinace heliski a skialp) v Britské Kolumbii v dubnu 2013.

Foto: Alena Vacková

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: