Skialpový výlet k Bivaco dela Pause 2780 m pod Monte Castello v Dolomitech

Skialpový výlet k Bivaco dela Pause 2780 m pod Monte Castello v Dolomitech

Ve dnech 10. až 13. ledna 2013 jsem se zúčastnil Parádní Dynafit Press Event v italských Dolomitech v lednu 2013 na chatě Rifugio Fanes (2060 m). První společný testovací výlet do výšky necelých 2800 m byl na programu do oblasti Monte Castello v pátek 11. ledna.

Jak to viděli kolegové z wildsnow.com: Monte Castello History Tour from Fanes Hut — Italy

Před chatou jsme se sešli ráno v 8.45 h a rozdělili se do dvou skupin. Větší měla zájem se projít s vybavením od Dynafitu po místech historicky významných vzhledem k mnoha pozůstatkům bojů za 1. světové války mezi Rakouskem a Itálií. Pod vedením horských vůdců Franze Perchtolda a Gabo Adamce jsme nejprve rychle nastoupali do sedla Limo (2172 m). Podél s stejnojmenného plesa Le de Limo (2159 m) sjíždíme pár desítek výškových metrů dolů a pokračujeme dolinou.

Zvlněným terénem stoupáme do doliny s výrazným hranatým skalním útvarem tyčícím se nad sněhovými svahy – vrcholem Monte Castello. Na úpatí skalního vrcholového hřibu je bivak Bivaco dela Pause (2780 m) – bivak svobody, který je naším cílem. Místy celkem fouká a nad cca 2600 metrů je velmi solidní fujavice. Bereme tak za vděk možnosti krátké relaxace v bivaku.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Po odpočinku následuje sjezd přímo dolů. V horní části je to díky působení větru a rozbití svahu trochu náročné, ale níže se jedná o parádní lyžování. Víceméně pohromadě dojíždíme na dno údolí, kde nasazujeme pásy. Skupina se hodně roztrhává. V sedle Limo jsme v první skupině, sice čekáme na většinu ostatních, ale na všechny se nám čekat nechce.

S Čeňkem sjíždíme společně s kolegou a dvěmi kolegyněmi z Dynafitu přímo ze sedla dolů. V horní části je na hraně krátký úsek, kde sklon může být přes šedesát stupňů. Zbytek svahu je tak do 35 stupňů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: