Skialpový výletový batoh – recenze Vaude Nendaz 25

Skialpový výletový batoh – recenze Vaude Nendaz 25

Nový model osvědčeného batohu Nendaz se oproti svému předchůdci zmenšil o pět litrů, takže se stal ideálním pro freeridové lyžování a lehčí neledovcové skialpinistické túry. Kromě vnitřního objemu jsou hlavní změny ve vnějších detailech, jako jsou například různé vnější úchyty. Vaude Nendaz 25 jsme vyzkoušeli během listopadového rozlyžování v Ötztalu.

Údaje výrobce:

Materiál:zákadní tkanina – 100% Polyamide (Nylon)
400 D Dobby Polyurethane coated
kontrastní tkanina – 100% Polyamide
400 D Plain Polyurethane coated
podšívka – 100% Polyamide
Hmotnost: 1200 g
Velikost zad: UNI
Počet komor: 2
Počet vnějších kapes: 2
Barevné varianty: modrá
Kapsa na hydrovak: ano
Hydrovak: ne
Odnímatelný bederák: ne
Výbava: Infocena: 3200 Kč
Dodává: VaudeCZ
Více info na www.VaudeCZ.cz

Koncepce batohu je pro lyžařsky zaměřené aktivity klasická – se třemi samostatnými oddělenými prostory a třemi dalšími kapsami. Primární určení batohu na freeride a skialp je jasné na první pohled. Přední kapsa je do půlky rozepínatelná i ze stran, tím je možné se dostat velice rychle k lavinové výbavě – lavinové sondě a lopatě, přičemž na sondu a lopatu jsou v kapse všité „tunely“, aby se při pohybu sonda ani násada lopaty nehýbaly.

V této kapse nechybí ani natištěné instrukcev angličtině a němčině pro vzdušnou záchranu, stejně jako správný postup signalizace píšťalkou v případě nehody. Součástí jsou také telefonní čísla na záchranu v Evropě (112) a USA (911).

Povedené řešení kapes

Povedená je vypolstrovaná horní kapsa, která je dostatečně velká na lyžařské i sluneční brýle. Navíc se tam pohodlně vleze i řada dalších drobných předmětů (čelovka, apod.), jimž by nesvědčilo uložení ve velkých prostorech dvou hlavních kapes.

Hlavní komora batohu je snadno rozepínatelná po obvodu ze tří stran, konce zipů jsou navíc překryty širokými „oky“ pro rychlé připevnění lyží na bok batohu. V hlavní komoře je síťovaná kapsa uzavíratelná zipem pro další drobnější předměty. Oddělený je také velký prostor přes téměř celé záda batohu pro Camel bag s vývodem hadice uprostřed mezi ramenní popruhy. Samotná komora je dostatečně velká pro vše potřebné pro jednodenní lyžování ať už při freeride nebo skialpu, tj. náhradní rukavice, oblečení a svačina.

Velmi povedenou vychytávkou je výztuha zad Vaude Nendaz 25, kterou je možné snadno vytáhnout a použít jako dlahu pro různé zlomeniny. Výztuha je v samostatné „kapse“ krytá dvojicí suchých zipů. V zádech batohu potom drží pomocí dalšího vertikálního suchého zipu.

Poslední kapsa na batohu je na levé straně bederáku a uzavírá se zipem. Na pravé straně bederáku je potom velké oko k zavěšení různého materiálu. Bederák je pevný a na zimní aktivity dostatečně vypolstrovaný. Jeho zapínání je klasické pomocí velké plastové spony s možným symetrickým dotažením za popruhy, jejichž délka umožňuje nastavení obvodu na různé velikosti pasu.

Svým zpracováním je batoh Vaude Nendaz 25 ideálním společníkem na freeride a skialp. Jan Pala
Svým zpracováním je batoh Vaude Nendaz 25 ideálním společníkem na freeride a skialp. Jan Pala

Přezky pro přidělání lyží, snowboardu a dalšího vybavení

Záda Vaude Nendaz 25 jsou vertikálně a šikmo profilována pro zjednodušení odvodu potu. Každý z ramenních popruhů je opatřen okem pro možné zavěšení kapsy na mobil, GPS nebo nějakého materiálu. Samotné ramenní popruhy se při plném naplnění batohu a celodenním lyžování velmi dobře seděly na ramenou také díky tomu, že i hrudní popruh je snadno horizontálně i vertikálně nastavitelný.

Z boku a čela batohu je několik úchytů a přezek pro rychlé a jednoduché přidělání lyží, snowboardu, přilby, cepínu, apod. Nendaz 25 nabízí klasické boční uchycení lyží do „A“, kdy spodní zpevněné popruhy umožňují připevnění lyží o maximální šířce 130 mm na patě. V případě širších lyží nebo preferování čelního připevnění lyží má batoh ve svém čele dole šedý a červený popruh s hliníkovými přezkami.

Horní červený popruh je natolik dlouhý, že dovoluje kromě lyží i snad dvojité omotání snowboardu před jeho připevněním. Pomocí celkem tří popruhů je možné lyže přidělat různě diagonálně, zatímco osové připevnění je vyhrazeno snowboardu nebo splitboardu. Zajímavě působí nové úchyty na přilbu, na něž je ale snadné si zvyknout.

Zaujalo mě:
  • Hliníkové přezky na přípevnění snowboardu a cepínu
  • Hlavní vak rozepínatelný ze tří stran pro snadný přístup k jakémkoliv obsahu
  • Přední kapsa pro základní lavinovou výbavu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: