Slunečný netradiční skialpinistický závod SkialpKopec 2016

Slunečný netradiční skialpinistický závod SkialpKopec 2016

V sobotu 5. března se na Jindřichově domě v Peci pod Sněžkou uskutečnil první ročník skialpinistického závodu plného netradičních disciplín. S tradičními závody měl SkialpKopec společný pouze pohyb na tuleních pásech a sjezdy na lyžích. Vše ostatní se díky pořadatelům z uskupení Útěk do hor diametrálně lišilo.

Do Pece se účastníci začali sjíždět v průběhu pátečního odpoledne a večera. Pro rozhýbání je čekalo asi 300 výškových metrů na tuleních pásech a menší sjezd na Jindřichův dům.  Po ubytování a základním občerstvení se někteří vydali ještě na hřebenovou procházku na pásech na Lesní boudu.

Fotogalerie SkialpKopec 2016 >>

Výklad trati SkialpKopec 2016

V sobotu ráno dojel zbytek účastníků, kdy silné zastoupení měla moravská sekce. Hlavní organizátor připravil účastníkům první překvapení už při výkladu tratě – rozdáním orientačních zimních panoramatických mapek Pece pod Sněžkou a okolí. Na libovůli každého účastníka tak bylo, jak pochopil výklad tratě ze strany organizátora na mapě promítané na plátno. Stejně tak, kde jsou jaké kontrolní body a jaké jsou na nich připraveny disciplíny. Někteří si pečlivě zapsali většinu výkladu tratě, jiní načmárali pár poznámek do mapy.

Trať závodu vedla po značených turistických cestách a tyčovém značení, takže bylo předem jasné, že nebudou žádné strmé sjezdy. I přes to na zúčastněné skialpinistky a skialpinisty čekalo stoupání celkem přibližně 700 výškových metrů a sjezd vertikálního kilometru.

Průběh závodu SkialpKopec 2016

Odstartovalo se s menším zpožděním oproti plánovanému zahájení, protože se čekalo, než budou připraveni někteří z těch, co přijeli až v sobotu dopoledne. Po startu byl prvním úsekem krátký sjezd na tuleních pásech a po přejezdu potoka se stoupalo na hřeben. Při stoupání se startovní pole roztrhalo, ale stejně se na prvním kontrolním stanovišti většina zúčastněných sešla. Mohli tak aspoň sledovat, jak si dříve příchozí poradí s netradiční disciplínou – hod lyžákem do dálky. Nebyl to ovšem ledajaký lyžák, ale dva pevně spojené klasické sjezdové skelety důkladně zaplněné kamením. Hody tak zdaleka nedosahovaly hodnot, které jsou k vidění na atletických hodech koulí.

Útěk do hor – Skialpkopec 2016 od utek do hor na Vimeo.

Po hřebenu jsme se přesunuli k rozhledně, kde byla další netradiční disciplína – vyběhnutí rozhledny na čas. Bohužel se minimálně u prvních účastníků negativně projevila nutnost čekat, než předchozí doběhne na rozhlednu. Na tomto stanovišti tak vznikly největší odstupy mezi jednotlivými závodníky.

Roztrhané startovní pole pokračovalo téměř po rovině ke třetmu kontrolnímu stanovišti, kde bylo nutné si na nějakou část těla nebo kus papíru orazit razítko z chaty. Po dalším přejezdu mírně zvlněným terénem zúčastněné čekalo poslední stanoviště na hřebenu, kde se na čas v ohraničeném prostoru kopaly barevná víčka ze sněhu. Odtud následoval sjezd po tyčovém značení do Pece pod Sněžkou s cílem v Café grillu Promenáda.

Druhá část závodu SkialpKopec 2016

V retauraci se postupně sešli všichni účastníci, a dobré bylo, že se zřejmě díky slunečnému počasí nikdo neztratil. Po občerstvení začala další část skialpinistického víceboje – velký kalíšek na ukončení první série disciplín. Dalším kolem se pokračovalo před dosažením sjezdovek Javor, po kterých jsme nastoupali k Havlově boudě, kde opět došlo k menšímu zdržení.

Skialpové aktivity jsou úzce spojeny s lavinovou prevencí, a proto byla první z večerních soutěží jasná – Analogová slepá bába. V čem to spočívalo? Soutěžící dostali analogový lavinový vyhledávač a křížovou metodou měli najít vysílající lavinový vyhledávač zakopaný ve sněhu.

Na devět hodin večer byl připraven závod ve skialpovém sprintu v pořadí krátký sjezd, výstup na pásech, sjezd přes muldy a pěšky (alternativně na pásech) výstup k Jindřichovu domu. Po skialpovém sprintu byla na řadě poslední disciplína – hod sbalenou lavinovou sondou Pieps na terč vyznačený ve sněhu.

Po příchodu na Jindřichův dům jsme šli někteří relaxovat s doplňováním ztracených tekutin, jiní dali přednost sauně. Při chlazení byl trochu problém se protlačit skrz svrchní krustu do měkčího sněhu – prašan chyběl.

Vyhlášení výsledků

Při SkialpKopci 2016 excelovala Alice, která v silné mužské konkurenci obsadila ve většině disciplín celkové výborné druhé místo. Na stupních vítězů se poté měnily obvyklé tváře, pro něž pořadatelé díky sponzorům nachystali řadu hodnotných věcných cen od firem Pieps, Dynastar a mnoha dalších..

Výsledky SkialpKopec 2016

 1. Michal Rudolský
 2. Alice Boleloucká
 3. Tomáš Bartulec

Výsledky Skialp sprint

 1. Tomáš Bartulec
 2. Alice Boleloucká
 3. Ondřej Beneš

Výsledky Skialp víceboj

 1. Ondřej Beneš
 2. Alice Boleloucká
 3. Tomáš Bartulec

Výsledky Analogová slepá bába

 1. Radim Havlíček
 2. Michal Drašnar
 3. Lenka Dřímalová

Hodnocení účastníků

Sobota 5.3.2016, Pec pod Sněžkou

Milý deníčku,

chtěli jsme oběhnout pár hospod na hřebeni Krkonoš – oběhli jsme je (doslova a bez zastávky) … Uřícení závodem jsme chtěli odpočinek u nealkoholických nápojů – museli jsme oběhnout pár hospod v údolí (s destruktivní zastávkou v každé z nich) … Zničení ochutnávkou místních tekutých specialit jsme chtěli relax ve vířivce – museli jsme sprintovat do kopce s lyžemi na nohou a čelovkami na hlavách … Doplazili jsme se zpět na chatu a chtěli jsme si vybrat něco z místní knihovny a před usnutím si chvíli číst – museli jsme přebírat ceny, hrát na kytary a zpívat (usnutí se téměř nekonalo) … A já myslela, že jedu na wellness víkend …

Tak teda DÍKY!
Alice

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám venuje dve desetiletí od Kanady pres Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky pres kurzy až po prednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: