V oblasti Bridger Teton spadlo deset lavin uvolněných lidmi během pěti dnů!

V oblasti Bridger Teton spadlo deset lavin uvolněných lidmi během pěti dnů!

Lavinová služba v Bridger-Teton dostala za posledních pět dnů deset hlášení o lavinách uvolněných lidmi. Sedm z těchto lavin uvolnili lyžaři, dvě jezdci na sněžných skútrech a jednu uříznul snowboardista! Jedna z těchto lavin skončila úmrtím lyžaře dne 11. prosince 2016.

Jedna z lavin téměř úplně zasypala tři lyžaře. Dva z nich se ze sněhu vyprostili sami a třetího zasypaného po krk rychle vykopali. Za poslední období zvýšeného sněžení se sněhová pokrývka v oblasti zvýšila o 86 cm, z toho 48 cm za posledních 72 hodin!

Předpověď lavinového nebezpečí bala na stupni tři nad hranicí lesa, přičemž na sobotu byl na hranicí 2700 metrů vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. Podle lavinové služby v Bridger-Teton mohly být laviny z navátých desek, ale díky vlkému sněžení doprovázenému větrem z poslední doby i velmi tlusté desky. Výška odtrhu by přitom mohla dosáhnout i 1,8 metru, což je ale málo pravděpodobné, že tak velký odtrh by způsobil lyžař.

Smrtelná lavinová nehoda se stala 10. prosince na třítisícovém vrcholu Henderson Mountain nedaleko města Cooke v Montaně. S lavinou byli strženi dva lyžaři, z nichž jeden byl částečně zasypán a nezraněn. Lavinový odtrh měl šířku 120 metrů, výška odtrhu byla  od 30 do 120 cm a lavina proletěla přibližně 360 výškových metrů. V lavinové dráze byl také řídký les. Kompletně zasypaný lyžař byl nalezen s pomocí lavinového vyhledávač a vykopán do patnácti minut. Resusticace byla bohužel neúspěšná. Více informací na Snowbrains.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: