V Söldenu jsme vyzkoušeli zimní novinky K2 na zimu 2014-2015

V Söldenu jsme vyzkoušeli zimní novinky K2 na zimu 2014-2015

Na začátku listopadu jsme ve dnech 4. až 5. listopadu měli možnost vyzkoušet novinky firmy K2 na zimní sezónu 2014-2015. K vyzkoušení jsme zajeli do rakouského lyžařského střediska Sölden, kde se nachází testovací centrum K2. Zatímco dole v Söldenu pršelo, od 2300 metrů velmi hustě sněžilo, což ovlivnilo i naše praktické zkoušení.

Nejprve nám zástupci firmy CAMPING GAZ CS s.r.o., která převzala zastoupení K2, Marker a BCA pro Českou republiku od září 2014, představili celou letošní kolekci se spoustou technických parametrů při večerních prezentacích v deštivém Söldenu 4. listopadu. Druhý den ráno jsme pokračovali, načež jsme vyjeli po Gletscherstrasse do testovacího centra K2 nad Rettenbach gletscher do výšky 2684 metrů. K dispozici jsme měli kompletní novou kolekci lyží (chyběly „lopaty“ K2 Shreditor 136 se šířkou 158 mm ve špičce, 136 mm pod vázáním a 153 mm na patě, na něž nejsou v Evropě úplně ideální podmínky), bot, hůlek a bezpečnostních pomůcek pro pohyb ve volném terénu s možným pádem lavin. Jednalo se nejenom o K2, ale také o vázání Marker (bohužel ještě nebyla k dispozici nedávno představená novinka Marker Kingpin) a BCA s lavinovými batohy a lavinovými vyhledávači.

V oblasti lyží K2 bylo představeno vše o modelů na upravené sjezdovky, přes různé varianty freeridových a freestylových lyží až po skialpinistické Waybacky. U bot byla situace obdobná, kdy kromě klasických skeletů bylo možné vyzkoušet různé freeridové modely s flexí do 130 (K2 Pinnacle).

Z lyží K2 jsou z hlediska zaměření webu TuleniPasy.cz zajímavé všechny kategorie lyží s výjimkou prken určených na sjezdovku Precision Piste a parkových lyží Freestyle. V kategoriích All-mountain, Freeride stability, Freeride maneuverability a Backside touring si ovšem vybere každý lyžování chtivý zájemce a zájemkyně, neboť na nadcházející sezónu je připraveno osmnáct modelů lyží pro dívky a ženy!

Ve všech těchto „volných“ kategoriích se rockeruje o sto šest, což v praxi znamená, že pouze u Backside touring nebyl na patě lyže žádný rocker, ale jen a pouze klasická skialpová pata se zářezem, dírou a zpevněním pro větši odolnost při zapichování do sněhu (a případně narážení do toho, co je skryto pod sněhem). U ostatních modelů lyží se na patě střídal All-terrain rocker nebo Powder rocker. U špiček to byl kromě All-terrain a Powder rockerů také Catch-free rocker u kategorii All-mountain. U All-mountain lyží je povedená vychytávka  RoX ve vystouplém X tvaru, která výrazně zlepšuje torzní vlastnosti lyže pro lepší držení lyže na hraně. Názvy lyží se podle pohlaví liší, takže např. alternativou mužských skialpových Waybacků jsou ženské modely Talkback s jiným designem a parametry. Freeridových bot byla na výběr celá řada. Třípřezkové freeridové botky Pinnacle 130, 110 a 100, z nichž čtvrtou přezku nahrazuje 45 mm široký velcro stahovací pásek na komíně boty. Pro dámy jsou potom určeny freeridové Minaret 100 a 80, kdy osmdesátky nemají (stejně jako Pinnacle 100) adaptéry na vázání na principu Dynafit TLT.

Povedené doplňky pro skialp a freeride zaujmou každého, kdo si aspoň trochu přičichnul pohybu ve volném terénu. Parádní jsou karbonové hole K2 Lockjaw Carbon-Carbon Probe EVA s integrovaným sklonoměrem a možností sešroubování lavinové sondy o délce 200 cm. Podobně jsou na tom rychle se roztahující čtyřdílné hole Speedlink 4 EVA Jako velmi povedený jsem hned zhodnotil komplet The Shaxe sestávající z lopaty, lehkého cepínu a sady na rychlé sestavení provizorního svozného prostředu z lyží a lopaty. Vtip je v tom, že list lopaty se dá snadno zaměnit za hrot cepínu.

V praxi jsme ve freeridovém oblečení Atomic za nepříznivých povětrnostních podmínek vyzkoušeli při lyžování kromě mnoha modelů lyží také různé boty – osobně jsem měl K2 Pinnacle 130, karbonové skialpové hole s integrovaným sklonoměrem, lopato-cepín pro rychlé sestavení svozného prostředku, a také krásně zelené stoupací pásy K2 na lyžích Wayback s freeridovým Markerem. Za dobu odpoledního lyžování, kdy přes husté sněžení a silný vítr ve výškách nad 2800 metrů byla puštěna kabina na Tiefenbachkoglu (3249 m) jsme každý stihli vyzkoušet několik modelů lyží. Nepřetržitě hustě padající sníh byl vhodnější pro freeridové nebo skialpové modely. Stihli jsme najezdit maximum, co počasí a sněhové podmínky dovolovali.

O některých novinkách K2 se brzy podrobněji dočtete na stránkach SvetOutdooru.cz a TuleniPasy.cz.

Zkušenosti čtenářů

Jirka V.

Tak nejak hledam informacni hodnotu vyse napsaneho a stale nenachazim ani to co je na K2 oficialnim webu

Jan Pala
Jirka V.:

Jaká informační hodnota je očekávána? Podrobné opsání webových stránek K2? Přehledově jsme se seznámili s tím, jaké jsou novinky na letošní zimu, a některé z nich jsme ve vymezeném čase co nejvíce vyzkoušeli. U těch prakticky vyzkoušených jsou v přípravě avizované články.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: