Vyzkoušení dvoudílných holí Fizan Broad Peak 2

Vyzkoušení dvoudílných holí Fizan Broad Peak 2

Při výletu Makedonie – lyže, board, sněžnice, skialp, 1. až 10. března 2013 jsem osm dnů šlapal a jezdil s holemi Fizan Broad Peak 2 na Quillcz vybavených novým patentovaným systémem uzamykání Fizan CONCEPT.

Proč podrobně vyzkoušet nové hole Fizan Broad Peak 2? Odpověď je jasná po spatření těchto holí na vlastní oči, kdy se od všech ostatních trekových nebo skialpinistických holí liší způsobem uzamykání nastavení délky hole. Zatímco dříve byl vyráběným standardem konusový element rozpínaný uvnitř hole jejím otáčením, dnes je aktuálním trendem spíše některý ze systémů rychloupínání na principu rychloupínáku známých z cyklistiky. Fizan přišel s nečím úplně jiným – uzamykání z vnějšku hole pod názvem CONCEPT.

Tento patentovaný způsob zamykání Fizan CONCEPT se skládá ze dvou dílů. Jeden díl je otočný element pro odemykání-uzamykání, zatímco druhý díl je umístěn na těle hole. Uzamykání je z venku po celém obvodu hole, což by mělo být lepší a spolehlivější než samotné rozpínání zevnitř. Jaké jsou zkušenosti po osmidenním intenzivním používání těchto holí při skialpu a freeride v Makedonii v březnu 2013?

Zkracování a prodlužování bylo natolik snadné, že se nebylo vůbec nutné se zabývat otázkou aktuální polohy otočné části, ale jen správným nastavením délky. Hole jsem také používal k měření sklonu svahu, ať už pomocí holí nebo pomocí elektronického měřiče sklonu svahu od firmy Pieps.

  • snadno ovladatelný způsob uzamykání ať s rukavicemi či bez nich
  • rukojeti a poutka
  • hmotnost
  • snadno výměnné talířky
  • dostupné a levné náhradní díly a doplňky
  • všechny díly holí jsou vyměnitelné

Nevýhody:

  • žádné reálné jsem nezjistil, snad jen by stálo za úvahu mít karbidový hrot o něco delší, neboť v některých druzích sněhu nechtěl pořádně držet

Parametry hole Fizan Broad Peak 2
Délka: 95 – 140 cm
Materiál: hliník AL 7075
Rukojeť – prodloužený neoprén
2 druhy talířků – 50 mm, 85 mm
Počet dílů: 2
Uzamykací systém trekových holí – SYSTEM CONCEPT
Hmotnost jedné hole: 210 g
Cena orientačně: 1540 Kč

Fizan nabízí řadu holí, z nichž nejzajímavější z hlediska skialpinismu jsou modely Broad Peak 2 a Annapurna:
Fizan: hole Broad Peak 2 na Quillcz
Fizan: hole Annapurna na Quillcz
Kolekce holí Fizan 2013 s externím systémem zamykání CONCEPT
Přílušenství holí Fizan

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: