Zlaté medaile a vítězové veletrhu ISPO 2016 za skialp a freeride

Zlaté medaile a vítězové veletrhu ISPO 2016 za skialp a freeride

V posledním lednovém týdnu od 24. do 27. ledna 2016 se uskutečnil tradiční sportovní veletrh na výstavišti v Mnichově. ISPO 2016 bylo doslova a do písmene nabité spoustou novinek ze světa zimních sportů na sněhu. V přehledu oceněných za skialp a freeride „hardware“ jsou jak tradiční značky, tak jiné známé spíše z oblečení.

Za zimní lyžařskou kategorii byla udělena řada ocenění ISPO AWARD 2016/2017 za lavinové batohy, lavinové vyhledávače, skialpinistické boty a lyže. Podrobněji budou jednotlivé novinky pro skialp a freeridy rozebrány v samostatných článcích podle kategorií výstroje a výzbroje.

Výrobek roku

Ocenění výrobek roku si odnesla firma Ortovox za svůj nový lavinový batoh Avabag, kdy samotný systém má hmotnost 640 gramů. Avabag je vyjímatelný, takže je možné jej použít do batohů různých velikostí od freeridu až po skialpové přechody po chatách.

Zlatých medailí byla udělena celá řada

Leki Tour Stick Vario Carbon – skládací karbonové hole s rychlým složením a nastavitelnou délkou

Arc ‘teryx Voltair – lavinový batoh s LiIon baterií

Arva Axio – nový lavinový vyhledávač s výklopnou třetí anténou a simultánním použitím všech tří antén k vyhledávání

Dynafit TLT7 – úplně nová skialpinistická bota s odstraněním předsazení pro upnutí rychloupínacích stoupacích želez, posunem bodu otáčení pod prsty a s dvoufunkčním Ultralock 3.0

Lyže K2 Marksman – lyže pro volný terén s novými asymetrickými špičkami a patami, různým tvarem hran

Lonely Mountain Skis – Sneachda – 10 cm široké skialpinistické lyže pro strmé terény a různorodé sněhové podmínky

POC – Spine VPD 2.0 Airbag vest – ochranná nafukovací vesta s integrovanými senzory a pokročilým algoritmem pro analýzu pohybu na rozhran jízdy a pádu. Zatím naprogramováno pro jízdu na sjezdovkách.

http://news.pocsports.com/2016/01/19/poc-earns-two-ispo-awards-for-ski-protection/

Tecnica Zero G Guide Pro 130 – velmi lehká (pod 1500 g) bota pro freetouring s flexí 130

Uvex p.8000 tour – helma s hmotností 310 g určená pro lyžování, lezení a cyklistiku. Dovybavená o pasivní vyhledávací systém – Recco.

Vítězové ISPO 2016

ABS Avalanche Airbag – P.RIDE – nový lavinový batoh od nejstašího výrobce. Bezdrátová aktivace batohu kolegy. Přepracované ABS vaky tak, aby podle výrobce rozšířily svou plochu o 30 % pro zvýšení šance zůstat na povrchu laviny.

Arc´teryx – Procline – skialpinistické boty jak pro skialpinismus, tak pro ledové a skalní lezení s velkým vertikálním (75º) a příčným (23º/12º), rozsahem pohybu.

Dynafit – Carbonio Ultralight Insulation Jacket – vnější zateplovací vrstva s minimální hmotností a maximální tepelnou účinností.

ELAN – Ripstick 96 – lyž do volného velmi strmého terénu a obtížných podmínek.

FISCHER – Verticalp – karbonové závodní skialpinistické lyže s hmotností 580 g při délce 161 cm

G3 Via Carbon Touring Pole – dvoudílné karbonové skialpinistické hole s univerzálním použitím a okem pro rukavice nebo fixaci při stavbě stanu.

Lyže G3 FINDr 94 – karbonové skialpinistické lyže s dostatečnou šířkou i pro plně prašanové výlety (vivat Kanada!), výborné i na tvrdém podkladu a v jarních podmínkách.

PIEPS – PIEPS Micro – nejpokročilejší lavinový vyhledávač pro snadné a intuitivní použití s kontrolou přes aplikaci v mobiliním telefonu pomocí Bluetooth®, nejlehčí tříanténový lavinový vyhledávač s jednou baterií AA a hmotností 150 gramů!

VAUDE – Alprider Updraft 22 LW – jeden z nejlehčích lavinových batohů na trhu vybavený systémem Alpride

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám venuje dve desetiletí od Kanady pres Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamcatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky pres kurzy až po prednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: