HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Třetí ročník československého firnového memoriálu v Norsku byl ve znamení krásných výstupů a sjezdů

Třetí ročník československého firnového memoriálu v Norsku byl ve znamení krásných výstupů a sjezdů

V období norského státního svátku 17. 5. – Den ústavy z roku 1814, se již tradičně koná československé skialpinistické setkání k ukončení zimní sezóny. V roce 2017 se tento memoriál uskutečnil ve dnech 16. až 21. května v oblíbených oblastech v pohořích Jotunheimen a Hurrungane.Ke Store Ringstindu se jde dlouho téměř po roviněKe Store Ringstindu se jde dlouho téměř po rovině

Ledovce pod Store Ringstindem, jehož ostrý vrchol je vpravoLedovce pod Store Ringstindem, jehož ostrý vrchol je vpravo

Norské výhledy jsou za krásného počasí dokonaléNorské výhledy jsou za krásného počasí dokonalé

 

Fotogalerie CS firnový memoriál v Norsku 2017 >>


Československý firnový memoriál je určen Čechům, Slovákům a jejich kamarádům. Zatímco vloni se zúčastnil jeden Nor, letos byla účast čistě československá. Kromě Čechů a Slováků pobývajících dlouhodobě v Norsku na memoriál přiletělo nebo přijelo dalších jedenáct účastníků. Ti si nechtěli nechat ujít nádherné norské ledovcové a neledovcové túry, proslulé večírky a také kulturně-zábavné doplňky.

Kus sněhu se ukázal být vhodným místem na opalováníKus sněhu se ukázal být vhodným místem na opalování

Dámská účast na norském československém firnovém memoriálu stoupá

Potěšitelná je rostoucí dámská účast, když se na třetím ročníku z celkového počtu přibližně pětatřiceti účastníků sešlo šest dívek a žen. Větší účasti z řad Čechů a Slováků dlouhodobě pobývajících v Norsku zabránila předpověď počasí, která ještě několik dnů před zahájením memoriálu slibovala jeden krásný den a zbytek buď déšť, nebo pod mrakem. S tím, jak se memoriál blížil, se předpověď vylepšovala.

Sledování loňské linie výstupu a sjezdu Jiřího a Ondry ŠvihálkovýchSledování loňské linie výstupu a sjezdu Jiřího a Ondry Švihálkových

Je libo šnůru na Store Ringstindu?Je libo šnůru na Store Ringstindu?

Začátek sjezdu ze Store RingstinduZačátek sjezdu ze Store Ringstindu

 

„Musím přiznat, že u mne panovaly jisté obavy, co se týká předpovědi počasí. Ale nakonec se memoriál povedl a ve svižném tempu se odehrával jak první poločas v horách, tak druhý u ohně. Rekapitulovalo se již tradičně až do ranních hodin, ale i tak se stihly dobýt nádherné kopce ve třech pohořích. Vyzdvihl bych asi Store Tverrbotntinden, který se nachází v masivu Galdhopiggenu. Dlouhý výstup po ledovci byl korunován nádhernými výhledy na okolní velikány a všichni zúčastnění si to náležitě užili.

 

Jen mě malinko mrzelo, že sníh byl docela dost proch.… propršený a tak se nedaly uskutečnit plánované náročnější výšlapy. Tím si ale účastníci nenechali zkazit náladu.

 

Celkově se zúčastnilo kolem 35 horalů, kteří se průběžně střídali a přes 20 jich bylo pokaždé v basecampu. Tímto bych rád poděkoval všem zúčastněným. Kvůli nim to děláme, proto nás to baví a jsou to oni, kteří tvoří celkovou atmosféru memoriálu. Skål!!!“ hodnotí ředitel Martin Kulda Kulíšek.

Po příletu do Osla jsme se v hustém dešti naskládali do auta a přes Lillehammer vyrazili k pohořím Jotunheimen a Hurrungane. V horách pršelo také, takže se dalo očekávat, že sníh bude mít sněhově-kašovitou konzistenci. To se potvrdilo jen v dolních partiích výstupů a sjezdů, zatímco výše byl sníh dobrý. Kulda Tiborem a Rosťou vybrali pro memoriál řadu vrcholů s převýšením výstupu a sjezdu kolem 1200 metrů.

Horní část sjezdu ze Store Ringstindu pomalu končíHorní část sjezdu ze Store Ringstindu pomalu končí

Jelikož prvotní déšť a následné slunečné počasí způsobily jistou nestabilitu sněhu, šlo se nakonec na kopce s méně strmými svahy, než bylo původně zamýšleno. Když už se jelo něco strmějšího, tak se sjezdu zúčastnila jen menší skupina, zatímco většina skialpinistů a skialpinistek zvolila bezpečnější trasu sjezdu.

Podél ledovcových trhlin ze Store RingstinduPodél ledovcových trhlin ze Store Ringstindu

Auta zaparkovaná - vyrážímeAuta zaparkovaná - vyrážíme

Dámská úderná trojice cestou na tStore TverrbotntindenDámská úderná trojice cestou na tStore Tverrbotntinden

Krásné ledovcové a neledovcové vrcholy na skialpech

Prvním výletem byl ostrý ledovcově skalnatý vrchol Store Ringstind (2124 m) se dvěma úseky se sklonem 40 stupňů a více. Na tomto vrcholu jsme byli v malé skupince už v loni. Letos nás byla na vrcholu spousta s tím, že většina sjela nejenom strmější úsek z vrcholu, ale také průjezd skalami s okrajem ledovce do doliny.

Jiří v nejstrmějším stoupání na Store Tverrbotntinden Jiří v nejstrmějším stoupání na Store Tverrbotntinden

„Pro mě byl letošní memoriál jednoznačně super akcí, protože se opět sešla pohodová parta lidí, se kterou jsem absolvovala krásné výšlapy a sjezdy v horách a zároveň jsem si užila i srandu při večírkování . Počasí nám, až na malé výjimky, vyšlo pěkné. Pokud zrovna trochu pršelo, tak jsme si aspoň trochu odpočinuli buď saunováním, bazénem, nebo chladivou koupačkou ve fjordu,“ shrnuje Markéta Kubitová.

 

Ředitel memoriálu Martin Kulda Kulíšek nedá doplustit na svůj kinofilmový foťakŘeditel memoriálu Martin Kulda Kulíšek nedá doplustit na svůj kinofilmový foťak

Vrcholové foto CS firnového memoriálu v Norsku - Store TverrbotntindenVrcholové foto CS firnového memoriálu v Norsku - Store Tverrbotntinden

Jantar3 slyšící někdy na jméno Pulec v nájezdu do žlabuJantar3 slyšící někdy na jméno Pulec v nájezdu do žlabu

 

Páteční vyhlídkový ledovcový výlet na Store Tverrbotntinden (2161 m) byl po všech stránkách dokonalý. Po úvodním pěším úseku kousek nad parkovištěm jsme šlapali po ledovci do sedla, z něhož to bylo na vrchol už jenom kousek. Pro sjezd jsem zlanařil asi polovinu účastníků pro krásný svah směřující do údolí k chatě Leirvassbu.

Markéta při sjezdu ze Store TverrbotntindenMarkéta při sjezdu ze Store Tverrbotntinden

„Třetí ročník československého firnového memoriálu v Norsku byl pro mě pohodovým týdnem se stejně naladěnými lidmi, krásnými výstupy a krásnými výhledy. Byla tam pohoda, legrace, prostě super zážitek po všech stránkách. Byl to přesný opak Haute Route s mistrem Kořízkem o dva týdny dříve,“ říká čerstvá absolventka Haute Route Zuzana Holubová.

 

Jantar3 alias pulec v nájezdu do žlábkuJantar3 alias pulec v nájezdu do žlábku

Nový lavinový batoh BCA Float 27 připraven k použití v mokré kašiNový lavinový batoh BCA Float 27 připraven k použití v mokré kaši

Sjíždím v dolní části ze Store Tverrbotntindenu, foto: Jiří PaurSjíždím v dolní části ze Store Tverrbotntindenu, foto: Jiří Paur

 

Nejvzdálenějším vrcholem byl 1757 metrů vysoký Vangsen, k němuž jsme jeli kolem Gaupnefjordu. Většina výstupu je na pohodu a jediným mínusem tak byl mokrý sníh i do vrcholových partií, což bylo způsobeno nižší výškou vrcholu oproti ostatním. Při sjezdu jsme původně chtěli sjet svah mezi trčícími skalkami, ale stupeň promočenosti sněhu nás od toho odradil. Tak jsme alespoň ve čtveřici sjeli strmý svah začínající ledově-kamennou hranou.

Relaxace po skialpovém výletu na Store TverrbotntindenRelaxace po skialpovém výletu na Store Tverrbotntinden

Je libo pořádnou ledovou bariéruJe libo pořádnou ledovou bariéru

U chaty Turtago se skialpinistky hromadně opalují...U chaty Turtago se skialpinistky hromadně opalují...

 

Memoriál byl organizačně velmi dobře připraven nejenom během aktivit v době dne, ale také při večerních a nočních. Někteří "držáci" byli schopni vydržet diskutovat o problematice skialpu až do bílého rána. Velký dík za veškerou přípravu patří Martinu Kuldovi Kulíškovi a jeho spolupracovníkům v Norsku.

Stoupáme na VangsenStoupáme na Vangsen

Vrcholové foto z VangsenuVrcholové foto z Vangsenu

Z vrcholu Vangsenu byl krátký úsek trochu strmějšíZ vrcholu Vangsenu byl krátký úsek trochu strmější

 

Adresa akce na FB, s aktuálním info o akci na FB

Předchozí ročníky

Při sjezdu z Vangsenu zastavujeme na další hraněPři sjezdu z Vangsenu zastavujeme na další hraně

Krásný dlouhý sjezd strmějším svahem v dolní části VangsenuKrásný dlouhý sjezd strmějším svahem v dolní části Vangsenu

Bratři Kulíškové se sněhovou sochou vytvořenou další částí lyžařského gangu z PřerovaBratři Kulíškové se sněhovou sochou vytvořenou další částí lyžařského gangu z Přerova

 

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.


26.05.2017, Jan Pala


Sem vložte diskusní příspěvek.