Davoský SNOWfest 2019 v prašanu a dokonalém počasí

Davoský SNOWfest 2019 v prašanu a dokonalém počasí

Od roku 2008 pořádá časopis SNOW festival zaměřený na freeride, skialp, lavinovou prevenci a obecně vše, s čím je možné se setkat v zimních horách. Stejně tak tomu mělo být i letos, kdy byl za místo konání již po několikáté zvolen švýcarský Davos.

Fotogalerie SNOWfest 2019 >>

12. ledna  nastoupila část účastníků do předem rezervovaného lůžkového vagónu ČD v nočním vlaku z Prahy do Curychu a vyrazila směrem do švýcarských Alp, aby pak opět po železnici pokračovala do slovutného freeridového Davosu. Další účastníci tamtéž dojeli po vlastní ose. V Davosu se přebývá v hotelu Montana, jenž má takřka ideální polohu přímou dolní stanice vláčku na jeden z vrcholů nad městem, Parsenn.

Proč SNOWfest?

O co jde na SNOWfestu? Jak jinak než o svátek sněhu a radovánek, s ním spojených. V Davosu si účastníci mohli zvolit z několika samostatných programů – freeride coaching, core freeride, on-piste pro vylepšování sjezdových technik, jeden den byl věnován skialpovému výletu, nechyběl ani ladies program. Večery byly povětšinou věnovány přednáškám a teorii pohybu na zimních horách, na prvním místě lavinové prevenci z mnoha úhlů pohledu.  Teorie byla pak přes den doplněna praxí, neboť letošní sněhová nadílka vyžadovala v oblasti lavin více než zvýšenou obezřetnost. V rámci jedné z večerních přednášek byly rovněž představeny novinky z Internationl Snow Science Workshopu 2018, jenž se konal na podzim roku 2018 v rakouském Innsbrucku.

Kdo měl účastníky SNOWfestu na starosti?

„Hotel Montana hostil první ročník, desátý se tedy tak trochu vrátil domů. Zavedený freeride coaching horských vůdců UIAGM Vojty Dvořáka a Karla Kříže doplnil minulý rok otestovaný program s progresivními freeridery – skupinu koučoval Pavel Božák a tipy na nejlepší lajny dodával lokál Tom Elias, který už taky pár SNOWfesty prošel.“

Podle toho, o jaký program měl dotyčný zájem, se mohl večer přihlásit a následující den tak jezdit freeride, pilovat techniku na sjezdovce nebo vše kombinovat v rámci ladies programu.

Lyže, lyže, a zase jen lyže

SNOWfestje ideální možností, jak vyzkoušet různé modely, typy a značky freeridových lyží. I letošní nabídka byla velmi bohatá, neboť ve spolupráci s dovozci připravili pořadatelé 70 (!) párů lyží, které si každý mohl den před lyžováním zarezervovat a nechat si nastavit vázání a vypínací síly. Největší zastoupení měly lyže LINE, následované švýcarskými Movementy a kanadskými G3. Ani já jsem nabídce neodolal a při lyžování jsem střídal mimo SNOWfestové  DOWNy Countdown 189 cm (138-114-131 mm) s Movement GO 115 (190 cm / 115 mm pod vázáním).

„Štěstí ve formě dostatku sněhu a vhodného počasí je základním předpokladem pro akci tohoto typu. Letos nám to vyšlo dokonale, přestože jsme zakusili i vůbec nejvyšší lavinový stupeň, pátý. To se lyžovalo v lesích na mírnějších svazích. Po zbylé čtyři dny pak svítilo slunce, takže se postupně otevíraly nové a nové části areálu a my měli možnost kreslit nové lajny na metr panenského prašanu. V první řadě jsme ale rádi, že jsme všichni přijeli zdraví a nedošlo k žádné problematické situaci. Díky za to všem, hlavně našim kaučům.“
shrnuje šéfredaktor časopisu SNOW Petr Socha.

Spousty prašanu a čtyři dny jasného počasí

Předpověď počasí před odjezdem slibovala sněžení, vysoké lavinové nebezpečí a od poloviny týdne i slunce. Vyšlo to dokonale. První dva dny sněžilo a sněžilo, a tak nasněžily ideální prašanové podmínky, které byly skoro až  šnorchlovací (šnorchly jsme ale neměli, tak jsme při sjezdech pojedli dost sněhu). Spousty nového sněhu nutně zvýšily už tak vysoké lavinového nebezpečí, které se pohybovalo mezi stupni 4 až 5, bylo tedy opravdu třeba dávat pozor. Vysoké lavinové nebezpečí a zanedbatelná viditelnost v prvních dvou dnech rovněž způsobily, že v neděli byla otevřena jen část středisek a v nich jen některé lanovky.

Tak si říkám, jestli ten název akce SNOWfest neznamená spíše „hodně sněžení“ neboli „sněží fest“. To se opět potvrdilo i na letošním ročníku SNOWfestu v Davosu. Záplavy sněhu. První den probíhal freeride i na sjezdovce. Tolik toho sněhu bylo. Ve středisku Parsenn došlo i k jízdám ve volném terénu a mezi stromy. Zvláště od mezistanice. Postupně se začala zlepšovat viditelnost a sněhu bylo více a více. To se opakovalo i další dny a my si užívali tuto nadílku plnými doušky a to někdy doslova.

Počasí se v polovině festivalu začalo zlepšovat a ježdění ve volném terénu dostalo i opalovací nadstandard.Do ježdění v terénu jsme vklínili i jeden skitouringový den pro začátečníky a za perfektního počasí jsme stoupali opuštěnými svahy a stejně tak se i spouštěli do doliny. Poslední den jsme zakončili nádherným lyžováním v opuštěném středisku Pischa. Co dodat?SNOWfest není festival, ale spíše oslava lyžování ve volném terénu lidmi, kteří ho milují.
Vojtěch Dvořák, horský vůdce UIAGM a redaktor svetoutdoor.cz.

Nastolená tendence pokračovala i další den, v pondělí byly zcela uzavřené lanovky a sjezdovky na Parsennu, v Klosters i Jakobshornu. Nezbývalo nám nic jiného, než se věnovat pláním, strmějším svahům, lesům a cestám v menším středisku Rinerhorn. Jen kolena si užila své při přejíždění a přeskakování cest a sáňkařské dráhy. V úterý byl Parsenn opět zavřený a jeho dokonale vysněžené a sluncem nasvícené svahy jsme mohli obdivovat jen z protilehlého Jakobshornu. I ten se nicméně ukázal být velmi příjemných freeridovým kopcem a pojezdili jsme tam všechny dostupné terény. Kvůli vysokému lavinovému nebezpečí zůstala bohužel zavřená freeridová oblast z vrcholu Jakobshornu (2590 m) do Teufi (1700 m). Naprosto famózní podmínky potom panovaly v lesních úsecích, kde se lyžovalo v podobném prašanu, za jakým se jezdí do Britské Kolumbie nebo do Japonska.

Prašanová fantazie na Parsennu

Znalci tvrdí, že Parsenn je freeridový ráj. Středeční otevření střediska s panenskými svahy to potvrdilo doslova a do písmene. Dvěma vláčky se vyjede na Wissfluhjoch (2662 m), pokračuje se lanovkou na Wissfluhgipfel (2844 m) a poté se otevře cesta k pravému lyžařskému požitku: na všechny strany se rozprostírají po ránu ještě neporušené zasněžené svahy, které skýtají různě strmé terény. Sice velká část lyžařů zamířila do volného terénu, ale po celý den bylo možné najít panenský sníh, jen se za ním bylo nutné občas dotraverzovat. Odstřelené laviny v předchozím dnu také umožnily nácvik sjezdu v „čerstvém“ lavinovém nánosu.

Závěrečné dva dny při freeridování na Pische

Pischa  je menší středisko v bočním údolí, v němž před pár lety zrušili všechny vleky na pláních nad lesem a zůstala tam jen kabinová lanovka z Dörfji (1800 m) k vrcholové stanici Pischa (2483 m). Ve čtvrtek Pischu poprvé otevřeli a kromě výstupové trasy Dynafit Speed Fit (v mapě označeno 2 a 5) byl kopec nedotčen zásahem rolby. I když bylo v Davosu spousta lyžařů s freeridovými fošnami, tak na Pische nás lyžovalo jen kolem stovky. Od rána do pozdního odpoledne jsme jezdilibez přerušení, na jeden výjezd lanovkou se sjezdem jsme podle zvolené trasy a hustoty lesa potřebovali 22-27 minut, takže jsme sladili dokonale rytmus sjezdu s intervaly lanovky nahoru. Ten samý den se skupinka toužící proniknout do tajů skialpinismu pohybovala pod vedením skvělých horských vůdců Vojty Dvořáka a Karla Kříže na svazích přilehlého Gorihornu (2986 m).

V noci ze čtvrtka na pátek opět nasněžilo, a tak páteční rozhodování tak bylo jasné – opět Pischa, která nemohla kombinací prašanových plání a strmějších zalesněných svahů zklamat! A k tomu jsme v celém freeridovém středisku byli na čerstvém sněhu v počtu pouhých 20-30 lidí!

Co si tak změřit změny teploty sněhu?

Nejenom, že lidí bylo málo, ale navíc počasí bylo dokonalé. Kromě rozježdění opětovných panenských plání jsme se věnovali několika testům stability sněhové pokrývky, k čemuž byl velmi vhodně využit multifunkční odolný telefon CAT S61 s modulem FLIR pro záznam teploty. S nastavením měřící plochy a tří samostatných bodů bylo snadné časově určit teplotní změny v jednotlivých vrstvách na základě doby odkrytí sněhu. Více k tomu bude v samostatném článku o využití FLIR modulu na CAT S61 v určování teploty sněhu.

„Na letošním SNOWfestu se sešlo téměř padesát freeriderů různých úrovní a ve fantastickém prašanu, který v Davosu vyhledáváme pravidelně a úspěšně, se všichni něco naučili – od lavinového školení po techniku dropů. I přes vysoké lavinové riziko se akce obešla bez úrazů a jiných krizových situací, což je zásluha především zkušených vůdců freeridingu,“
hodnotí spolupořadatel Lukáš Vavrda z časopisu SNOW.

Vivat SNOWfest 2020!

SNOWfest svou lokalitou, programem vedeným horskými vůdci a freeridery je ideálním lednovým týdnem pro každého od freeridového začátečníka až po velmi pokročilého. Možnost si během šesti dnů vyzkoušet šest různých párů lyží rovněž nemá chybu. Organizátoři pamatovali i na laviny a poskytli účastníkům možnost dovybavit se pro daný okamžik lavinovou výbavou, a to včetně airbagového batohu.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: