GIRLS ON SKIS Klára Rampírová: Začínala jsem na dlouhých rovných lyžích a ve šňerovacích skeletech

GIRLS ON SKIS Klára Rampírová: Začínala jsem na dlouhých rovných lyžích a ve šňerovacích skeletech

V dalším dílu seriálu GIRLS ON SKIS se představí Klára Rampírová, která se intenzivně věnuje všem možným aktivitám v horách a přírodě. K tomu vede i své děti, z nichž dcera Julie se také objeví v seriálu GIRLS ON SKIS. S lyžováním ve volném terénu začala v roce 1991 ve Vysokých Tatrách: „V zimě 1991 mi kamarád nabídl jet s horolezeckým oddílem do Vysokých Tater, neváhala jsem ani minutu. S půjčenýma rovnýma lyžemi, které byly o 15 cm delší než já, a ve šněrovacích skeletech jsem samozřejmě v každé zatáčce při sjezdu ze Sedielka spadla. Krvavé bavlněné ponožky z velkých nedotažených bot jsem prala ještě několik zim.“ Nejnověji se vrátila z gruzínského Tetnuldi, kde poprvé lyžovala na prašanových lyžích DOWN.

Od počátků lyžování ke skialpinismu

Obvyklá otázka na začátek – jak, kde a kdy jsi začínala lyžovat?
Nejvýraznější vzpomínky mám na pružinového Markra, kterého jsem po vypnutí jako dítě neměla sílu sama zpátky zacvaknout a taťka si někde jezdil na běžkách. Julka si na začátky nebude pamatovat, stála na lyžích ještě před školkou.

Kdy a proč jsi přesedlala ze sjezdovek na skialpinismus a freeride?
Fascinovaně jsem asi v páté třídě sledovala film Jacksonina cesta, nakonec tam skoro všichni horolezci zemřeli, ale mě ty zimní hory učarovaly. Ve třinácti jsem nechala rodiče válet u vody a šla sama část hřebene Nízkých Tater. S chlebníkem přes rameno a bez mobilu, ty ještě nebyly. Takže když mi v zimě 1991 kamarád nabídl jet s horolezeckým oddílem do Vysokých Tater, neváhala jsem ani minutu.  S půjčenýma rovnýma lyžemi, které byly o 15 cm delší než já, a ve šněrovacích skeletech jsem samozřejmě v každé zatáčce při sjezdu ze Sedielka spadla.  Krvavé bavlněné ponožky z velkých nedotažených bot jsem prala ještě několik zim.

Jaké byly tvé oblíbené terény ve skialpinistických počátcích?
Jednoznačně beskydská Lysá hora a Vysoké Tatry.

Co tě vedlo k přechodu k náročnějším sjezdům, do vyšších hor a do neobvyklých oblastí?
Brzy se narodily děti, takže jsem dál než na Slovensko nejezdila.

Které ze svých skialpových výprav nebo sjezdů ve svých počátcích si hodně ceníš?
Asi sjezdu z pod vrcholu Vysoké, ještě se sádrou na ruce, když mi zlomený palec doktor od HS zasádroval tak, ať můžu držet hůlku. Projeli jsme kolem kluků, kteří tam slaňovali. Pak určitě přechodu Roháčů na těžko s mým budoucím manželem, řetězy byly pod sněhem nebo přimrzlé ke skále a dlouhé lyže na batohu se mi co chvíli o nějakou skalku zasekly

Jakým aktivitám se věnuješ kromě skialpinismu?
Baví mě spaní pod hvězdami, ve stanu, přechody na těžko, ať už na skialpech nebo pěšky. Než mě zastavila borelioza, běhala jsem ultratraily, několikrát jsem byla na bedně na Beskydské sedmičce, LH24 a Horské výzvě. Teď už si popobíhám jen tak pro radost.  Druhou mou zálibou je cestování, hledám levné letenky a plánuji pro rodinu a přátelé různé poznávací výlety. Většinou se musí spokojit opět se spaním venku.

Kolik dnů ročně věnuješ pohybu na lyžích a jiným cestovatelským nebo horským aktivitám?
Když natrefíte na toho správného chlapa, kterého jsem, jak jinak, potkala na skialpech, můžete pak většinu svého volného času trávit společně s celou rodinou tím, co vás baví.  Děti jsme sebou na kolo, lezení, a vodu tahali postupně od 3 měsíců. V 5 letech měly za sebou výstup na Rozsutec, přechod Priečného sedla, zimní táboření a výlety na lyžích, když jsme je za sebou zprvu tahali zapnuté na sjezdových lyžích, později na běžkách s pásama.

Haute Route Vysoké Tatry, Železná brána 2018
Haute Route Vysoké Tatry, Železná brána 2018

Klára Rampírová je všestranná sportovkyně, která se profesně věnuje vyšetřování hospodářské kriminality. Ke sportu od začátku vedla i své obě děti Julii a Kryštofa. Nemůžu být dobrý plavec, basketbalista nebo hráč golfu. Vodu miluju jen ve stavu bílého lehce pevného skupenství, z uzavřených prostor tělocvičny mám klaustrofobii a tahání vozíku ať už golfového nebo nákupního ve mě vzbuzuje pocity marnosti. Jsem totiž Kozoroh. Odolala jsem nápadům rodičů věnovat se košíkové, gymnastice nebo plavání. Až orientační běh jsem si zamilovala. V dobách rané dospělosti jsem opustila vyfrézované běžkařské stopy a vydala se toulat na skialpech, vyskočila ze svázaných prostor aeroklubu a roztáhla křídla při paraglidingu, seslezla ze skalek a horolezila v horách, prodírala se cestou necestou s horským kolem na zádech a namočila se při potápění. Příchod rodiny výlety do hor nijak neomezil, jen se rychlost přizpůsobila. Děti odrostly a teď už rychlost přizpůsobují ony.

Náročnější skialpinismus

Máš nějaký vzor v náročnějším lyžování v horách?
Nemám lyžařské vzory ani přání si něco exponovaného sjet.  Když byly děti menší, nechtěla jsem riskovat a teď už se bojím. Bohatě mi stačí strmost Priečného sedla směrem k Terynce. Na skialpech mě spíš baví ta volnost pohybu v horách, ten klid mezi horskými štíty…

Používané vybavení

Jaké lyže, vázání a obecně vybavení jsi používala ve svých začátcích?
Co jsem dostala půjčené. Dlouhé lyže a velké boty. Vázání jsem měla nesmrtelnou Silvrettu 404 a 400, tu máme ještě na jedněch lyžích doma, pro zapůjčení. I když nevím, svou hmotností je možná k odrazení.

Co používáš dnes a proč?
K narození dcery před 19 lety jsem od manžela dostala tehdy docela inovativní pinové vázání Dynafit TLT a až letos jsem ho nahradila novým Dynafit Speed Turn 2. Je to léty prověřená klasika. Lyže mi nadělil Ježíšek, přála jsem si něco širšího, než moje sedmdesátky K2, takže Hagan Boost 97 a je to paráda!

Co preferuješ u oblečení?
Něco lehkého a prodyšného. Jsem zvyklá na elasťáky, triko a vestu. Do batohu převlekové kalhoty, péřovku a goráčovku. Nemám vybranou značku. Většinou to vyhraje český výrobce, kvůli své ceně.

Lavinová prevence

Jaké jsou tvé zkušenosti s lavinovou prevencí?
V rámci Setkání skialpinistů 2018 jsem se zúčastnila krátkého lavinového kurzu.

Jaké používáš lavinové vybavení?
Jaké mám zrovna půjčené. Loni jsem si konečně koupila přilbu, letos už to bude i lavinová výbava.

Ve strmějších terénech může docházet častěji k výskytu lavin, jaká je tvá prevence?
Chodit se zkušenými lidmi a lavinovým terénům se vyhýbat.

Máš nějaké osobní zkušenosti s lavinami?
Naštěstí ne.

Motivace pro další ženy a možné plány do budoucna

Co bys doporučila ženám, které by se chtěly posunout v lyžování na vyšší stupeň?
Zajít do půjčovny, kterých je teď už dost a vyzkoušet si, jestli je tento pohyb bude vůbec bavit. A potom se poohlédnout klidně po bazarech a pořídit pro začátek něco staršího, ale hlavně lehkého, s pinovým vázáním.

Na co by si měly dát ženy hlavně pozor?
Na dobré parťáky.

Jaké jsou tvé sny nebo plány, kde bys chtěla lyžovat?
Když už jsme byli s manželem sbalení na skialpový výlet na Mont Blanc, zjistila jsem, že jsem těhotná Takže teď, po dvaceti jedna letech se mi přání možná splní, ať už na lyžích nebo pěšky, dcera s přítelem plánují nějaký lehčí výlet pro rodiče. A když cestu naplánují, odřídí a vezmou těžší batohy, tak to bude za odměnu. Nejnověji jsem byla v únoru 2019 v Gruzii, kde jsem poprvé ochutnala zážitek z jízdy na pořádných prašanových lyžích DOWN (zatím jsem většinou jezdila na klasických skialpech). Největší radost však mám z výletů s manželem a oběma dětmi, které už s námi nebydlí a těch příležitostí se všichni setkat je málo, tak doufám, že nějaké jarní skialpy ve Vysokých Tatrách vyjdou.

Zkušenosti čtenářů

Lenka K.

Dame preji i nadale pilneho andela strazneho a obdivuji jeji schopnost se v zasnezenych horach na lyzarsky zajimavych svazich vyhybat lavinovemu terenu …

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: