Historické oblečení na skialp za krásného počasí

Historické oblečení na skialp za krásného počasí

Klasická lyžařská turistika v Alpách (dnes zahrnuta pod názvem skialpinismus nebo ski-touring) byla velmi populární už ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Kromě plné zimy se tehdejší lyžníci a lyžnice na lyžích pohybovali v neledovcových a ledovcových pohořích i v pozdním podzimu, stejně jako od jara až do června. Na několika fotografiích dokumentujeme tehdejší typický lyžařský oděv.

Tato malá historická fotografická exkurze náa zavede do Německa, Rakouska, Itálie a Švýcarska na začátku třicátých let 20. století do doby, kdy výstupy a sjezdy na lyžích procházely obrovským boomem. Je fascinující, co a jak bylo možné na lyžích vystoupit a sjet s tehdejšími lyžemi, vázáním a botami. Nejinak je zajímavý náhled na oblečení, kdy za krásného slunečného počasí se v hojné míře u dam objevovaly sukně po kolena, kraťasy nebo jednodílné plavky. Pánové lyžovali v trenýrkách.

Výhled od Soienalmu (1517 m) na východ k Chiemgauer BergenVýhled od Soienalmu (1517 m) na východ k Chiemgauer Bergen

Při prohlížení fotografií je zajímavé, jak malá pozornost se věnovala ochraně očí a hlavy vůči silnému slunečnímu záření, kdy pouze na fotografii z červnového výstupu na Marmoladu si obě dámy chrání oči brýlemi a hlavu slušivým kloboukem.

Sluncem nasvícené parádní svahy v oblasti HörnliSluncem nasvícené parádní svahy v oblasti Hörnli

Všechny zde uvedené fotografie pochází z knihy C. J. Luther et al., Skiparadiese Der Alpen vydané nakladatelstvím Verlag F. Bruckmann AG. v Mnichově v roce 1933.

Výstup na 2214 metrů vysoký SellajochVýstup na 2214 metrů vysoký Sellajoch

Červnový výstup na 3344 metrů vysokou MarmolatuČervnový výstup na 3344 metrů vysokou Marmolatu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: