ISPO 2022 – skialpové, splitboardové a zimní střípky z podzimního veletrhu

ISPO 2022 – skialpové, splitboardové a zimní střípky z podzimního veletrhu

Zatímco v předcovidovém období se mnichovský veletrh konal vždy začátkem roku, covid vše změnil a po online verzi se ISPO vrátilo v listopadu 2022. Rozsahem, zastoupením i zaměřením se od předešlých let změnilo. Přinášíme malé shrnutí některých zajímavostí souvisejících se zimním pohybem na horách a inovativním zastoupením výrobců „hardware“ z České republiky a Slovenska.

Přehled oceněných produktů zpracoval Vojta Dvořák v článku Výběr novinek oceněných ISPO Award 2022, v němž se skialpinismu primárně týká dvojice výrobků z Norska – batoh Bergans /Y MountainLine 40 Daypack Avalanche Backpack. V tomto batohu je použit nový systém podporující aktivně prodloužení dýchání při plném zasypání po pádu laviny – Safeback, resp. SBX Avalanche Safety System. Nejedná se v pravém slova smyslu o lavinový batoh, ale o pokročilou verzi Avalangu při absenci náústku.

Nafouknutý Aerosize Vest One s použitím klasického skialpinistického batohu
Nafouknutý Aerosize Vest One s použitím klasického skialpinistického batohu

Lavinové batohy

Aktivní lavinová bezpečnost byla zastoupena (v abecedním pořadí) systémy ABS, Aerosize Vest One, Arva Reactor 2, Deuter Alpride E2, Ortovox LiTRIC a Scott Alpride E2. Za zmínku stojí, že švýcarský ABS přešel od žebrování samostatných vaků opět ke klasickému hladkému provedení. Aerosize Vest One je po několika letém vývoji i s kombinacemi typu Avalung plnohodnotným lavinovým „batohem“, i když je ve formátu „nákrčníku“, tj. nezávislý na jakémkoliv použitém batohu. S popruhy nastavitelnými vertikálně i horizontálně je přizpůsobitelný na jakoukoliv postavu. Nezvykem může být zvětšený objem a hmotnost ramenních částí, které připomínají dřívější řešení SnowPulse/Mammut Lifebag. Výhodou je použitý dvou plynových zásobníků o hmotnosti 160 gramů, kterých je každé letadlo plné. Odpadají tak problémy s leteckou přepravou. Arva Reactor 2 je vylepšený modle prvního lavinového batohu od francouzské Arvy. Obdobně byl u Deuteru a Scottu použit nový „kondenzátorový“ model lavinového batohu Alpride E2.

Přehled batohů Ortovox LiTRIC
Přehled batohů Ortovox LiTRIC

Nejrozsáhlejší nabídka lavinových batohů byla k vidění u Ortovoxu, kde se ro různými velikostmi a barevnými kombinacemi batohů s dalším dobíjecím lavinovým nafukovacím systémem LiTRIC jenom hemžilo. Průkopníkem v oblasti záměny velikostí batohu při použití jednoho nafukovacího lavinového systému byl před lety ABS následovaný Snowpulse a Pieps. Ortovox zaměnitelnost jednoho odpalovacího systému dovedl šíří nabídky batohů k dokonalosti.

Lavinové vyhledávače

Základní kámen lavinové trojice byl na letošním ISPO poněkud zanedbán. Kromě kompletní nabídky Arva s vlajkovým modele Arva NEO BT byly další vyhledávače pouze u Ortovoxu – modely Diract a Diract Voice.

Aplikace Arva a lavinový vyhledávač Arva NEO BT
Aplikace Arva a lavinový vyhledávač Arva NEO BT

Skialpinistické batohy

Kromě tradičních a lavinových batohů vhodných nejenom pro skialpinistické aktivity výrazně zaujal závodní skialpinistický batoh Millet Pierra Ment EVO. Na první pohled se od typického závodního batohu odlišuje plastovým krytem z pravé strany. Ten není samoúčelný, neboť je takto perfektně vyřešený transport stoupacích želez v oddělené části batohu se snadným přístupem pomocí rychloupínání s plastovým krytem.

Oceněný závodní skialpinistický batoh Millet Pierra Ment EVO
Oceněný závodní skialpinistický batoh Millet Pierra Ment EVO

Skialpinistické skelety

Rozsáhlé nabídky skialpinistických bot byly u La Sportivy a Scottu. Samozřejmě také u Scarpa, ale tam byl zákaz focení. La Sportiva přešla u řady svých modelů s klasického stahování nártu přeskou na lankový BOA systém. Scott přišel např. s novým oceněným a recyklovatelným modelem Cosmos Re-Source. Specialistou na ultralehké boty je francouzský výrobce Gignoux, který ke svým skialpinistickým modelům o hmotnostech 600 a 740 gramů přidal i karbonové boty na běžky.

Dva ultralehké modely skialpinistických skeletů Gignoux a mezi nimi boty na skate
Dva ultralehké modely skialpinistických skeletů Gignoux a mezi nimi boty na skate

Skialpinistické vázání

V oblasti ultralehkých skialpinistických vázání pro závodníky i běžnější použití se etablovala a výrazným způsobem zapsala slovenská firma Grizzly. Nejnovějšími přírůstky jsou vázání GR 48 s hmotností pouhých 48 gramů a inovované GR 78 II. Oddělitelné brzdy a „bezpečnostní“ špičku mají nové modely GR 98 II a GR Olympic II, přičemž předchozí GR Olympic má ocenění ISPO GOLD WINNER AWARD 2020 v zimních sportech. V roce 2022 byla ISPO AWARD oceněna dokonce dvě vázání Grizzly! Vázání Grizzly je možné vyzkoušet ve Sport Rysy v Popradu nebo v Intersport Pec v Peci pod Sněžkou.

Různé modely slovenských skialpinistických vázání Grizzly
Různé modely slovenských skialpinistických vázání Grizzly

Obrovská nabídka různých skialpinistických vázání od ultralehkých závodních přes standardní až po vázání do půjčoven byla u francouzské firmy PLUM. U některých modelů na hliníku nešetří a například varianta do půjčoven je vyřešena pomocí rychloupínacího přenastavování špičky (a doladění paty) pro různé velikosti skeletů.

Vázání PLUM určené do půjčoven se stoupacími železy a snadným délkovým nastavením na různé skelety
Vázání PLUM určené do půjčoven se stoupacími železy a snadným délkovým nastavením na různé skelety

Skialpinistické lyže

Lyží bylo obecně na ISPO 2022 málo. Většinou byly coby doplněk k oblečení, ale samostatně byly pouze u některých firem – namátkou v abecedním pořadí Hagan, Majesty, Plum, Scott a Skitrab. Scott Superguide LT 95 získal letošní ISPO Award za výrobu lyží v Rakousku při použití topolového dřeva z udržitelného lesního hospodářství a se zpevněním pomocí lněných vláken.

Přehled nových lyží Scott
Přehled nových lyží Scott

Splitboardové vázání

Jediné ISPO asi nevynechal splitboardový specialista PLUM. Kromě vázání předvedl i několik splitboardů a splitboardové skelety. Za přelomový počin je ovšem možné pozvažovat počin nové české firmy Enfuse, která přišla se splitboardovým vázáním zcela měnícím přístup ke splitboardu. Proč? Vázání Enfuse Shift je snadno a rychle přenastavitelné z výstupu na sjezd, aniž by docházelo k jakýmkoliv problémům s namrzáním nebo usazováním sněhu komplikujícím poskládání splitu. Při složeném prknu je díky němu split pevnější. Výstup s Enfuse má nastavitelné dvě výšky patních podložek a šest pozic náklonu vázání. Připevnění vázání na výstup nebo přidání stoupacích želez je otázkou pár vteřin.

Splitboardové vázání a splitboardy PLUM
Splitboardové vázání a splitboardy PLUM

Česká a slovenská stopa na ISPO 2022

K tradičním účastníkům patří specialisté na peří, alias Sir Joseph a Warmpeace. U Sir Joseph návštěvníky lákala minimalistická péřová podprsenka a u Warmpeace potom na první pohled (i po vyzkoušení) rukavice do extrémních mrazů. Dalšími firmami zabývajícími se „hardware“ jsou výše uvedené slovenský skialpinistický Grizzly a český splitboardový Enfuse.

Omrzla-li Vám někdy ruka, tyto rukavice Warmpeace se budou hodit
Omrzla-li Vám někdy ruka, tyto rukavice Warmpeace se budou hodit

Náhled do historie

Pro fanoušky snowboardu nebo i dříve narozené byla určena přehledová výstava historie snowboardingu a prvních pokusů se splitboardem (triboardem) připravená Snowboard Museum. Na pobavení bylo časové porovnání rozebrání a složení prvního triboardu a současného snowboardu s českým vázáním Enfuse Shift.

První splitboard, resp. triboard
První splitboard, resp. triboard

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: