Dukhorn (1412 m) – fjordový skialp na vyhlídku nad Hjørunfojrden

Dukhorn (1412 m) – fjordový skialp na vyhlídku nad Hjørunfojrden

Sunnmørsalpane patří mezi nejlepší norské skialpové s řadou vrcholů nabízejících výborné výstupy i sjezdy s vyhlídkou na fjordy. Jedním z vrcholů, který určitě stojí za to, je krásně vymodelovaný Dukhorn (1412 m) vypínající se nad závěrem fjordu Hjørunfojrden.

Sunnmørsalpane – Norsko

Země
Norsko
Další země
Norsko
Pohoří
Sunnmørsalpane
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
9 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1412 m n. m.
Orientace svahu
J, V a JV
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano, hlavně pod hřebenem
Spaní na chatách
ne
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set
Převýšení
1100 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

od auta řídkým lesním porostem na SZ – stočení na Z – nad hranicí lesa SZ a výše Z na hřeben – po hřebene na S směrem na hlavní vrchol

Podrobný popis

Fjordově vyhlídkový Dukhornet (1412 m) se přibližuje po zaplacení mýta na horskou silnici, kdy je možné se takto posunout blíže ke sněhu. V pozdním jaru to nemusí stačit, a je potřeba si s lyžemi na zádech trochu šlápnout do kopce. Během výstupu a sjezdu se jedná o klasické “fjordové” vyhlídkové aktivity. Zatímco v zimním období s kratšími dny je možné na Dukhorn stoupat téměř od úrovně vodní hladiny ve fjordu, v jarních měsících to bývá trochu jiné.

První stovky výškových metrů jsou krásnou pěší procházkou
První stovky výškových metrů jsou krásnou pěší procházkou

Od dubna je vhodné se připravit na teplejší počasí, takže není problém na výstup zvolit kraťasy, trenýrky nebo dámy bikiny. Za bezvětří je tento oděv doporučitelný i nad hranici tisíc metrů nad fjordem.

Traverzy pod skalkami
Traverzy pod skalkami

Od parkoviště na Dukhorn (1412 m)

Na jaře může být pohled od zaparkovaného auta trochu depresivní, když na sníh oko skialpinistovi nedohlédne. Nezbývá, než si připevnit lyže na batoh a šlapat pěkně pěšky. V dolní části vede výstup různě hustým křovím a lesem s možností občasných relaxačních zastavení na travnatějším podkladu. Vzrostlý orost končí nad hranicí 700 metrů.

Šlapeme do kopce s výhledem na Hjørunfojrden
Šlapeme do kopce s výhledem na Hjørunfojrden

Na tuleních pásech šlapeme západním směrem s postupným stáčením se k severozápadu. Od 850 metrů jdeme míříme opět západněji i přes nejstrmější pasáže posledních asi sedmdesát výškových metrů pod hřebenem. Na hřebenu se stáčíme přímo na sever a na 700 metrech nás čeká mírné převýšení 100 metrů. Vrchol Dukhornu je rozsáhlejší placka.

Vyhlídka z Dukhornetu
Vyhlídka z Dukhornetu

Sjezd z Dukhornu

Po vynadívání se z vrcholu a adekvátním občerstvení po absolvování 1100 výškových metrů sundáme tulení pásy a připravíme se ke sjezdu. Nejprve přejíždíme po mírném hřebenu k nejstrmějšímu úseku z hřebene na východ. Sjíždíme s tím, že si vybíráme neporušená místa a přibližně kopírujeme výstupovou trasu. Pod hranicí 800 metrů si vybíráme vysněžený severní svah potočního zářezu, kterým sjíždíme co nejníže k hranici sněhu. Od přibližně 580 metrů sestupujeme pěšky s lyžemi na zádech kvůli absenci sněhu.

Odpočinek na hraně slunce a stínu
Odpočinek na hraně slunce a stínu

Přístup na začátek

Letecky do Alesundu – Eidsness – trajekt – E39 Vartdal – Ørsta – Volda – Kalvatn – silnice 5892 – před Bjørke doleva po silnici Finnesvegen do Finnes a podle sněhových podmínek po silnici Bakkedalen nahoru do 300 metrů nad fjordem

Rozpis po dnech

od auta řídkým lesním porostem na SZ – stočení na Z – nad hranicí lesa SZ a výše Z na hřeben – po hřebene na S směrem na hlavní vrchol

Ubytování a jídlo

přímo u kopce není

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: