Pischahorn (2980 m) – téměř třítisícový vrchol nad Davosem na skialpech

Pischahorn (2980 m) – téměř třítisícový vrchol nad Davosem na skialpech

V okolí švýcarského Davosu je spousta skialpových možností. Jedním z výborných skialpových a vyhlídkových vrcholů je 2980 metrů vysoký Pischahorn, který se vypíná nad freeridovým lyžařským střediskem Pischa. K výstupu na Pischahorn se nabízí dvě varianty – využít lanovky nebo začít na parkovišti u dolní stanice lanovky v 1789 metrech.

Silvretta, Flüela group – Švýcarsko

Země
Švýcarsko
Další země
Švýcarsko
Pohoří
Silvretta, Flüela group
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
11 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2980 m n. m.
Orientace svahu
Z
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, v úvodní části z vrcholu a poté v rámci freeridového střediska v některých strmých úsecích
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set
Převýšení
1180 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště Dörfji (1798 m) u dolní stanice kabinové lanovky na Pischu – fitness skialp varianta po Dynafit fitness route – horní stanice lanovky s restaurací Pischa (2482 m) – traverz do sedla po trase vedoucí na Pischahorn – sjezd na pásech ze sedla do doliny Verborgen Pischa – výstup na SZ Pischahornu nad ledovec Hafentälligletscher – po hřebenu na vrchol Pischahornu – sjezd do Verborgen Pischa – na tuleních pásech do sedla - sjezd některou z freeridových tras na parkoviště Dörfji

Podrobný popis

Skialpovou túru na Pischahorn (2980 m) je možné absolvovat ve dvou různých variantách. Plnohodnotná počítá s nástupem na parkovišti Dörfji (1798 m) a výstupem na tuleních pásech od spodní stanice lanovky. Podrobně je tento výstup uveden u Vrchol 2740 metrů v hřebenu pod Pischahornem (2980 m). Pohodovější varianta počítá s využitím kabinové lanovky do výšky 2480 metrů, odkud už následně obě trasy pokračují stejně. Lanovkou se nicméně ušetří přibližně 700 výškových metrů výstupu na tuleních pásech.

Freeridové středisko Pischa, když dlouho nesněžilo
Freeridové středisko Pischa, když dlouho nesněžilo

Od horní stanice na vrchol Pischahornu (2980 m)

Po případném občerstvení u horní stanice lanovky stoupáme vyšlapanou stopou do sedla v hřebenu Pischagrat. Ze sedla je krásně vidět údolí Verborgen Pischa se západními svahy Pischahornu. Dno údolí je sice kus pod sedlem, ale na tento sjezd nemá smysl sundávat tulení pásy. Sjíždíme traverzem do údolí a následně pokračujeme v ose údolí směrem k vrcholu Pischahornu. Postupně nabíráme nadmořskou výšku k strmějším západním svahům Pischahornu.

Výhled na Pischahorn od horní stanice lanovky a restaurace
Výhled na Pischahorn od horní stanice lanovky a restaurace

Stáčíme se více k severu od hlavního vrcholu na cik-cak stopu stoupající ostře na SZ hřeben Pischahornu. V případě zmrzlého podkladu jsou nutné stoupací železa na skialpinistické vázání, případně výstup pěšky s lyžemi na batohu.

Výhled ze sedla na západní svahy Pischahornu
Výhled ze sedla na západní svahy Pischahornu

Po dosažení bočního hřebene se otevírají výhledy na nepočítaně dalších vrcholů na všechny světové strany. Po hřebenu pokračujeme pěšky nebo na lyžích na vrchol Pischahornu, z něhož vybíhá pět bočních hřebenů. Z vrcholu jsou výborné výhledy na řadu třítisícovek na východ a jih.

Západní hřeben na Pischahorn při pohledu z vrcholu 2740 metrů
Západní hřeben na Pischahorn při pohledu z vrcholu 2740 metrů

Sjezd z Pischahornu

Za špatné viditelnosti je základní sjezdovou trasou sjezd podél výstupové trasy. Pokud je viditelnost lepší, nabízí se řada sjezdových variant v západních svazích Pischahornu. Ty jsou od sebe odděleny vystupujícími skalkami. Ve fotografii je modře uvedena výstupová trasa, zatímco jeden z možných sjezdů je vyznačen červeně.

Sjezd v oblasti Pischahornu
Sjezd v oblasti Pischahornu

Po dojezdu do údolí nasazujeme tulení pásy a na lyžích stoupáme do sedla nad lyžařským střediskem Pischa. Pod námi se rozkládají svahy Flüelaberg, na kterých se nabízí nepřeberné množství sjezdových variant do údolí. Může se jet libovolně kdekoliv, jen někdy je nutné v závěru vhodně vybírat dojezd, aby se lyžaři mohli bezpečně dostat na Flüelapassstrasse. Ta má totiž na straně přiléhající ke svahům místy i několik metrů vysoké opěrné zdi.

Sjezd v oblasti Pischahornu v navátem sněhu
Sjezd v oblasti Pischahornu v navátem sněhu

Přístup na začátek

Praha/Brno – Davos – Dörfji 700km/780km

Rozpis po dnech

Parkoviště Dörfji (1798 m) u dolní stanice kabinové lanovky na Pischu – fitness skialp varianta po Dynafit fitness route – horní stanice lanovky s restaurací Pischa (2482 m) – traverz do sedla po trase vedoucí na Pischahorn – sjezd na pásech ze sedla do doliny Verborgen Pischa – výstup na SZ Pischahornu nad ledovec Hafentälligletscher – po hřebenu na vrchol Pischahornu – sjezd do Verborgen Pischa – na tuleních pásech do sedla – sjezd některou z freeridových tras na parkoviště Dörfji

Ubytování a jídlo

restaurace a ubytování u horní stanice lanovky, dále Davos

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: