Slogen (1564 m) – vyhlídková skalnatá špice s výhledem na Norangsfjord

Slogen (1564 m) – vyhlídková skalnatá špice s výhledem na Norangsfjord

Sunnmørsalpane je jedna z nejlepších norských skialpových oblastí. Ikonou nejenom pohybu na lyžích, ale i dokonalých vyhlídek, je 1564 metrů vysoká skalnata špice Slogen. Při přístupu dolinou k této impozantní skále neuvěříte tomu, že je možné za dobrých sněhových podmínek vystoupit buď až na samotný vrchol nebo jen kousek pod něj.

Norsko

Země
Norsko
Další země
Norsko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
16 km
Vhodné měsíce
III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1563 m n. m.
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano
Spaní na chatách
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

na jaře parkoviště ve výšce 190 m na silnici Haugemyrvegen – po cestě pěšky nebo na lyžích k malé hydroelektrárně (360 m) – pokračování na východ mírným stoupáním kolem památníku s leteckým motorem – dolinou pod severními svahy hřebene Maudekollen (1021 m) – kolem jezera Isavatnet (pozdě na jaře už může být volná vodní hladina) – stočení se na jih kolem Slogenu a východními svahy k vrcholovému hřebenu – stočení se na sever – lyže zanechat ve skidepotu a na vrchol pěšky – sjezd po výstupové trase nebo její alternativou výše na severních svazích

Podrobný popis

Slogen patří určitě mezi jeden z nejhezčích norských vyhlídkovýych vrcholů v pevninské části země. V klasické zimě výstup může začínat téměř u hladiny moře přímo na tuleních pásech. Slogen je však populární hlavně na typické jarní skialpinistické výlety v dubnu a květnu. V tu dobu už v polohách u hladiny fjordu bývá sníh málokdy, a proto je nutné se dostat výše. Zatímco placená silnice Urkegjerde může být na řadě míst ještě přerušena lavinami, bezpečnější přístup je po silnici Haugemyrvegen. Na ní je ve výšce 190 metrů závora a točna, kde je možné zaparkovat.

Dolní část východního svahu SlogenuDolní část východního svahu Slogenu

Od parkoviště na Slogen

Od parkoviště jdeme v závislosti na sněhových podmínkách buď na tuleních pásech nebo s lyžemi přidělanými na batohu. Sklon stoupání silnice se zvyšuje a docházíme k mostu (355 m) přes říčku Urkelva. Most propojuje obě výše zmíněné silnice, z nichž každá jde po jednom z břehů Urkelvy. Kousek za mostem je budova hydroelektrárny a malá přehrada.

Traverz východních svahu Slogenu k výstupovému svahuTraverz východních svahu Slogenu k výstupovému svahu

Tibor šlape vzhůru jenom v kraťasechTibor šlape vzhůru jenom v kraťasech

Barevní šlapou na tuleních pásech v dolní části SlogenuBarevní šlapou na tuleních pásech v dolní části Slogenu

Dále pokračujeme severními svahy rozsáhlého vrcholu Klokksegga (944 m) a míjíme přitom památník s leteckým motorem. V květnu při výstupu na Slogen (1564 m) může být i tato oblast převážně jen s fleky sněhu ve formě tradičních podmáčených norských plání, takže je někdy lepší jít pěšky, než si předčasně promáčet tulení pásy.

Nezkreslený reálný sklon svahuNezkreslený reálný sklon svahu

Zpočátku stoupáme v řídkém lesním a keřovém porostu, který postupně přechází ve volné pláně a celistvý sníh. Po sněhu pokračujeme traverzem ze severu a východu kolem celého Slogenu. Tím se dostáváme ke klasické výstupové trase ze západu. Široká pláň má různorodý sklon od mírného až po dost strmé. Zatímco výstup si snažíme ulehčit mírnějšími pasážemi, pro následný sjezd vybíráme ty, které jsou co nejstrmější.

Klasická výstupová a sjezdová trasa ze SlogenuKlasická výstupová a sjezdová trasa ze Slogenu

Na lyžích se dostáváme k vrcholovému hřebenu zakončenému skalní kopulí – alespoň při pohledu z výstupové trasy. V závislosti na aktuálních sněhových podmínkách se na lyžích dochází ke skidepotu na začátku zúženého předvrcholového hřebínku. Pokud je zbývající úsek dobře vysněžen, stojí za to si vzít lyže na batoh a dojít s nimi až na vrchol. V případě nedostatečného sněhového pokrytí je možné lyže nechat buď ve skidepotu, nebo výše u konce souvislého sněhu. Výhledy z vrcholu nemá smysl popisovat, je potřeba je osobně zažít.

Vrcholová kupole SlogenuVrcholová kupole Slogenu

Klasický skidepot a závěrečný úsek na SlogenKlasický skidepot a závěrečný úsek na Slogen

Výhled ze Slogenu na NorangsfjordVýhled ze Slogenu na Norangsfjord

Sjezd ze Slogenu

Už při výstupu na Slogen je vhodné si prohlédnout možné sjezdové varianty. Při horší viditelnosti nebo při nedostatečné technice sjezdu se vybírá sjezd kopírující výstupovou trasu. Jelikož je Slogen nejenom mezi Nory velmi populární, může se stát, že svah bude poněkud rozježděný. Mimo kopírování výstupové trasy se nabízí několik variant s výrazně větším sklonem. Hned pod vrcholem je možný přímý sjezd strmým svahem s následným traverzem směrem na jih a pokračováním dalším strmým svahem níže k dolině

Na vrcholu SlogenuNa vrcholu Slogenu

S pivem Zubr bezpečně na skialpechS pivem Zubr bezpečně na skialpech

Výhled ze Slogenu na dolinu říčky UrvaVýhled ze Slogenu na dolinu říčky Urva

Po této úvodní části se Slogen obtraverzovává ze severu až nad osu doliny ze SZ do výšky asi 940 metrů. Odtud následuje dalších parádních dvě stě výškových metrů sjezdu až na výstupovou trasu. Zbývající úsek se projíždí po výstupové trasy a po případných zbytcích sněhu. Na parkoviště do výšky 190 metrů to bude často pěšky i dříve na jaře, neboť rozměklý sníh nebude umožňovat nepoškození skluznic při dojezdu.

Sjezd úvodní pasáže ze Slogenu v tričku a kraťasechSjezd úvodní pasáže ze Slogenu v tričku a kraťasech

Výjezd ze skal v úvodu sjezdu ze SlogenuVýjezd ze skal v úvodu sjezdu ze Slogenu

Další strmá část sjezdu ze SlogenuDalší strmá část sjezdu ze Slogenu

Parádní sjezd dvě stě výškových metrů v jarním sněhuParádní sjezd dvě stě výškových metrů v jarním sněhu

Přístup na začátek

Letecky do Alesundu - Magerholm – trajekt do Sykkylvenu – silnicí 60 za Hellesylt – odbočka na sever na silnici 655 do Urke – v závislosti na sněhových podmínkách nechat auto v Urke, nebo popojet zpevněnou silnicí Haugemyrvegen do výšky 190 metrů

Rozpis po dnech

na jaře parkoviště ve výšce 190 m na silnici Haugemyrvegen – po cestě pěšky nebo na lyžích k malé hydroelektrárně (360 m) – pokračování na východ mírným stoupáním kolem památníku s leteckým motorem – dolinou pod severními svahy hřebene Maudekollen (1021 m) – kolem jezera Isavatnet (pozdě na jaře už může být volná vodní hladina) – stočení se na jih kolem Slogenu a východními svahy k vrcholovému hřebenu – stočení se na sever – lyže zanechat ve skidepotu a na vrchol pěšky – sjezd po výstupové trase nebo její alternativou výše na severních svazích

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: