Tréninkové skialpování okolo beskydské Horní Lomné

Tréninkové skialpování okolo beskydské Horní Lomné

Za velmi krásného nebo naopak špatného počasí se někdy hodí být na skialpech pod hranicí lesa, nejlépe na loukách a v řídkém lesním porostu. Tyto požadavky může splnit oblast na východ a jih od Horní Lomné na samém severovýchodě Beskyd v severozápadním bočním hřebenu táhnoucím se od Velkého Polomu (1067 m) přes několik osmisetmetrových vrcholů.

Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
8 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
851 m n. m.
Max. sklon svahu
35 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
pár

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Horní Lomná– údolí Burkovského potoka – kóta 851 m – Přelač (690 m) – kóta 857 m – sjezd na západ do potoka – výstup opět na hřeben kóta 818 m – údolí Úplaz – výstup na JZ na kótu 823 m – sjezd na SZ do Horní Lomné

Podrobný popis

Nejbližší okolní kopce nedosahují výšky ani 900 metrů, nabízejí však parádní lesní sjezdy se sklony i ke 40 stupňům. K tomu jsou některé hřebenové úseky luční, což znamená daleké výhledy, a to včetně vysílače na Lysé Hoře (1323 m).

Beskydské volné lyžováníBeskydské volné lyžování

Do Horní Lomné je možné dojet autem nebo autobusem. V případě autobusu je výstupní stanicí Horní Lomná – koupaliště. Pro auta se nabízí více parkovišť, ať už zastávky, kousek zpátky u koupaliště nebo i v bočním údolí směr Přelač. Zvolili jsme si auto, nechali ho u koupaliště a pěšky popošli na rozcestí žluté a modré turistické značky. Tady jsme už mohli nasadit lyže a po pár stech metrech po modré turistické značce jsme odbočili vlevo do údolí Velkého Burkovského potoka.

Dojezd mezi dřevěnice v údolíDojezd mezi dřevěnice v údolí

Další stoupání vzhůruDalší stoupání vzhůru

Výhledy na nejvyšší vrchol BeskydVýhledy na nejvyšší vrchol Beskyd

Kus za posledními známkami civilizace jsme odbočili na východ přímo do kopce. Našim prvním cílem byla v mapy.cz bezejmenná kóta 851 metrů nad lyžařským střediskem Horní Lomná. Přelač. Ze západu to byl výstup vzrostlým lesem až do oblasti hřebene, odkud se otevřely krásné výhledy na naše další předpokládané cíle. Z vrcholu 851 m jsme sjeli volným neporušeným prašanem do horní části údolí potoka Přelač. Sjezd byl víceméně po sjezdovce, která nebyla upravená, takže jsme si mohli prašanovat o sto šest.

Tady se hodně práší od lyžíTady se hodně práší od lyží

Od dolní stanice lyžařského střediska Přelač jsme na tuleních pásech nastoupali na protilehlý hřeben (857 m), z něhož jsme sjeli řídkým lesem přímo na západ do bočního potočního údolí. Pásy jsme nasadili potřetí a přes kótu 833 metrů jsme přešli nanedaleký vrcholek 817 metrů. Z něj nás čekal krásný prašanový sjezd po loukách až k dřevěnicím v údolí.

Občas se do prašanu i vhodně padáObčas se do prašanu i vhodně padá

Otevřené louky pokryté dostatečnou vrstvou sněhu nemají chybuOtevřené louky pokryté dostatečnou vrstvou sněhu nemají chybu

To není Japonsko, to jsou BeskydyTo není Japonsko, to jsou Beskydy

Naposledy jsme nasadili pásy a podél sjezdové stopy vystoupali opět na hřeben. Z vrcholu 823 metrů nás čekal závěrečný sjezd přímo na západ do potočního kotle a jím do Horní Lomné téměř k pramenům Panny Marie Lurdské.

A hoplá ve stylu japonského NisekaA hoplá ve stylu japonského Niseka

Tréninkové výstupy a sjezdy mohou v této oblasti pokračovat dále podle ochoty sundávat a opětovně nasazovat pásy. V našem případě jsme pásy nasazovali čtyřikrát, abychom pokaždé sjížděli jinudy neporušeným sněhem. Skialpové výlety v Horní Lomné mají sice menší relativní převýšení (při čtyřech sjezdech jen 800 výškových metrů), ale tréninkově jsou výborné.

Další stoupání se blíží ke konciDalší stoupání se blíží ke konci

Kterou trasu si vybereme teď?Kterou trasu si vybereme teď?

Sjezdy ve vzrostlém řídkem lese nemají chybuSjezdy ve vzrostlém řídkem lese nemají chybu

Přístup na začátek

Frýdek-Místek - Třinec - Jablunkov - Dolní Lomná - Horní Lomná

Rozpis po dnech

Horní Lomná– údolí Burkovského potoka – kóta 851 m – Přelač (690 m) – kóta 857 m – sjezd na západ do potoka – výstup opět na hřeben kóta 818 m – údolí Úplaz – výstup na JZ na kótu 823 m – sjezd na SZ do Horní Lomné

Ubytování a jídlo

Hotel pod Akáty

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: