Vihren (2914 m) – skialpový výlet na nejvyšší vrchol bulharského pohoří Pirin

Vihren (2914 m) – skialpový výlet na nejvyšší vrchol bulharského pohoří Pirin

Bulharské pohoří Pirin je druhým nejvyšším v zemi. Centrem lyžařských aktivit v něm je lyžařské středisko Bansko, z něhož je možné vyrazit na skialpový výlet na impozantní nejvyšší vrchol Pirinu 2914 metrů vysoký Vihren.

Pirin – Bulharsko

Země
Bulharsko
Další země
Bulharsko
Pohoří
Pirin
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
21 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2914 m n. m.
Orientace svahu
J, V a S
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano, cestou na chatu Vihren a ještě více nad ní
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Převýšení
1300 m

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Biatlonový areál Bansko – chata Banderica – chata Vichren – sedlo Vihrenski preslap (2670 m) – Vihren (2914 m) – sjezd k chatě Vihren – dále po výstupové trase do biatlonového areálu a Banska

Podrobný popis

Skialpový výlet na Vihren je možné začít přímo v Bansku (950 m) u dolní stanice kabinkové lanovky. Pokud nechcete šlapat několik kilometrů okrajem velmi mírně ukloněné „dojížděcí“ sjezdovky do samotného střediska, je vhodnější využít místního taxíku k převozu k biatlonovému areálu (1620 m). Hned u auta nasazujeme stoupací pásy a vydáváme se do doliny k chatě Vihren. Za chatou Banderica se dostáváme do lavinového terénu, kde je potřeba dbát zvýšené pozornosti, neboť dolina je úzká a možné laviny ze svahů nejvyššího vrcholu Vihren (2914 m) dojíždějí až přes přístupovou cestu na stejnojmennou chatu.

Výstupová a sjezdová trasa z Vihrenu
Výstupová a sjezdová trasa z Vihrenu

Z chaty Vihren na Vihren (2914 m)

Při výstupu stojí za krátkou zastávku chata Vihren, kde je možné se občerstvit například pivem Pirinsko. Vihren se tyčí přímo nad chatou, kdy je převýšení na vrchol těsně přes tisíc výškových metrů. Podle aktuálních sněhových podmínek je možné většinu výstupu absolvovat na tuleních pásech, ale často se místy stoupá pěšky s lyžemi připevněnými na batohu.

Prvním cílem je sedlo Vihrenski preslap (2670 m), z něhož je to na vrchol „jen“ 250 výškových metrů přímo na sever. Na vrcholu je k odpočinku určeno okolí kříže. Z nejvyššího vrcholu Pirin je fantastický kruhový výhled nejenom na Pirin, ale také na nejvyšší bulharské pohoří Rila.

Pod sedlem s Todorkou v pozadí
Pod sedlem s Todorkou v pozadí

Sjezd z Vihrenu

První část sjezdu z vrcholu vede do sedla Vihrenski preslap (2670 m). Ze sedla najíždíme na východně orientovaný svah vedoucí přímo k chatě Vihren (1900 m). Vzhledem k orientaci svahu na východ je vhodné sjezd začít dříve, než se svah ocitne ve stínu a vytvoří se krusta. Sjezd ze sedla k chatě má téměř 800 výškových metrů.

Sjezd je veden ve spádnici, pozor je potřeba dávat na možné lavinové nebezpečí a v zúžených místech. Po dojezdu na chatu přichází na řadu opět pivo Pirinskoe. Po odstranění dehydratace sjíždíme po výstupové stopě k biatlonovému areálu a dále po přibližovací sjezdovce až do Banska. Sjezdovka do Banska bývá nasvícená, takže není potřeba vytahovat čelovky.

Přístup na začátek

Bratislava – Budapešť – Szeged – Bělehrad – Niš – Sofie – Dupnitsa – Simitli – Bansko

Ubytování a jídlo

chata Vihren

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: