Vrchol 2740 m v hřebenu pod Pischahornem (2980 m) na skialpech

Vrchol 2740 m v hřebenu pod Pischahornem (2980 m) na skialpech

Davos a jeho okolí nabízí nepřeberné možnosti nejenom na klasické sjezdové lyžování, ale hlavně na freeride a skialp. V bočním údolí vedoucím na Flüelapass se rozkládá dnes čistě freeridové středisko Pischa. Přímo nad ním je předvrchol 2720 metrů v jihozápadním hřebenu z Pischahornu (2980 m). Pokud s potřebujete rozchodit na skialpech za jakéhokoliv počasí, je tento předvrchol ideálním cílem.

Silvretta, Flüela group – Švýcarsko

Země
Švýcarsko
Další země
Švýcarsko
Pohoří
Silvretta, Flüela group
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
9.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2980 m n. m.
Orientace svahu
Z a JZ
Max. sklon svahu
38 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, v úvodní části z vrcholu a poté v rámci freeridového střediska v některých strmých úsecích
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set
Převýšení
940 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště Dörfji (1798 m) u dolní stanice kabinové lanovky na Pischu – fitness skialp varianta po Dynafit fitness route – horní stanice lanovky s restaurací Pischa (2482 m) – traverz do sedla po trase vedoucí na Pischahorn – traverz západními svahy pod vrchol 2740 m – po SV hřebenu na vrchol – sjezd podle sněhových podmínek přímo z vrcholu JJZ a poté některou z freeridových tras na parkoviště Dörfji

Podrobný popis

Skialpová túra na předvrchol 2740 metrů na JZ hřebenu z Pischahornu (2980 m) je ideální pro rozchození se na tuleních pásech na začátku zimy. Lyžařské středisko Pischa bylo před řadou let významně redukováno, a s výjimkou celoročně využívané velké kabinové lanovky, byly ostatní vleky zrušeny. Pischa se tak stala čistě freeridovým střediskem, kde je pouze pravidelně upravován Dynafit skin track od dolní stanice kabinky až do sedla nad horní stanicí kabinky.

Stoupání nad horní stanicí lanovky Pischa
Stoupání nad horní stanicí lanovky Pischa

Dynafit skin trackem od parkoviště

Nechcete-li si prošlapávat vlastní stopu hlubokým sněhem po výrazném sněžení, je doporučitelné se v dolní části výstupu věnovat fitness skialpinismu po rolbou upravené trase. Nad hranicí lesa se nabízí spousta výstupových možností, ale opět záleží na individuálních preferencích, zda dále pokračovat po vyrolbované trase, nebo si šlapat vlastní stopu. Jen kousek nad lesem je ve výšce 2000 metrů chata s výborným občerstvením, která může působit nevhodně na morálku stoupajících na tuleních pásech. Od této chaty stoupáme dalších 500 výškových metrů urolbovanou trasou nebo „zábavnějšími“ místy volným terénem.

Levá část pod skalami pod vrcholem 2740 metrů
Levá část pod skalami pod vrcholem 2740 metrů

Od horní stanice lanovky do výšky 2740 metrů

Docházíme k horní stanici lanovky, kde se všichni těší na občerstvení. Od horní stanice lanovky je krásně vidět předvrchol 2740 metrů Pischahornu a jeho strmé západní a jihozápadní svahy. Pokud máte štěstí, tak z vrcholu vede jen několik málo sjezdových stop, takže si každý může následně nakreslit vlastní linku.

Traverz západního svahu pod vrcholem 2740 metrů
Traverz západního svahu pod vrcholem 2740 metrů

Od lanovky pokračujeme po sněhové „dálnici“ do sedla, z němž hlavní vyšlapaná stopa pokračuje kousek do údolí pod Pischahorn (2980 m). My pokračujeme dále po hřebenu k vyhlédnutému vrcholu. Z hlediska bezpečnosti je nejobtížnějším místem traverz západními svahy vrcholu 2740 m, kterým se dostáváme na JZ hřeben. Za vyššího stupně lavinového nebezpečí je tento traverz vyloučen. Po dosažení JZ hřebene se stáčíme k severu a přes úvodní mnohdy vyfoukaný úsek pokračujeme už mírnějším stoupáním na samotný vrchol. Na vrcholu je menší kamenná mohyla a jsou z něj parádní kruhové panoramatické výhledy na velkou vzdálenost.

Závěrečná část hřebene nad 2700 metrů
Závěrečná část hřebene nad 2700 metrů

Sjezd z vrcholu 2740 metrů

Z vrcholu vede krásný pěkně ukloněný svah se západní orientací končící na pláních na úrovni horní stanice kabinové lanovky. Za nižšího stavu sněhu nebo na začátku zimy je potřeba dávat zvýšený pozor na samotném začátku sjezdu, kde může být větší množství kamenů jen minimálně krytých sněhem.

Vrcholový lyžařský plot ve výšce 2740 metrů, na pozadí je Pischahorn (2980 m)
Vrcholový lyžařský plot ve výšce 2740 metrů, na pozadí je Pischahorn (2980 m)

Po dosažení mírného terénu kolem výšky 2450 metrů se nabízí nepřeberné množství sjezdových variant do údolí. Může se jet libovolně kdekoliv, jen někdy je nutné v závěru vhodně vybírat dojezd, aby se lyžaři mohli bezpečně dostat na Flüelapassstrasse. Ta má totiž na straně přiléhající ke svahům místy i několik metrů vysoké opěrné zdi.

Každý si pro sjezd vybíral stopu neporušeným svahem
Každý si pro sjezd vybíral stopu neporušeným svahem

Přístup na začátek

Praha/Brno – Davos – Dörfji 700km/780km

Rozpis po dnech

Parkoviště Dörfji (1798 m) u dolní stanice kabinové lanovky na Pischu – fitness skialp varianta po Dynafit fitness route – horní stanice lanovky s restaurací Pischa (2482 m) – traverz do sedla po trase vedoucí na Pischahorn – traverz západními svahy pod vrchol 2740 m – po SV hřebenu na vrchol – sjezd podle sněhových podmínek přímo z vrcholu JJZ a poté některou z freeridových tras na parkoviště Dörfji

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: