Lyžař lysohorský – vynikající retro video z Beskyd

Lyžař lysohorský – vynikající retro video z Beskyd

Na beskydské Lysé Hoře (1323 m) se začalo lyžovat v průběhu druhé světové války. První vlek se objevil na zalesněném severním svahu v roce 1954 a fungoval téměř padesát let. Krásné retrospektivní video mapující podrobně historii lyžování na Lysé Hoře vytvořil Bohusla Cihla a kolektiv.

V době Československa byla severní sjezdovka na Lysé Hoře považována za jednu ze tří nejtěžších v republice, dalšími byly Černá Hora v Krkonoších a Lomnické sedlo ve Vysokých Tatrách. Lyžování na Lysé bylo po všech stránkách fantastické, když minimální délka pěšího přesunu k vleku byla cca 30 minut (pokud jste byli hodně rychlí), častějí ale 45-60 minut. Pokud bylo nutné prošlapávat stopu v hlubokém sněhu, tak to bylo i o hodně více. Na Lysé se vždy jezdilo na přírodním sněhu s tím, že jeho minimální výška pro plnohodnotné lyžování byla přibližně jeden metr. Nejprve byl zrušen vlek Malý sever na „Jarní sjezdovce“ na horní části severní sjezdovky a poté díky ekoteroristovi Leo Košťálovi a ministru životního prostředi Kužvartovi byla kompletně zrušena severní sjezdovka.

Poprvé jsem byl na Lysé Hoře s lyžemi v rámci lyžařského kurzu Slezské univerzity v Opavě na začátku devadesátých let. Příjezd byl fantastický, když po příchodu k dolní stanici vleku Velký sever byla hustá mlha a silný vítr. Cestou na vleku jsme vůbec netušili, jak vypadá sjezdovka. Netušili jsme to ani poté, když jsme jezdili – muldy byly tak velké, že se mezi nimi v pohodě schoval ve sjezdovém postavení na lyžích. Nevím, kolik nocí jsem přespal v chatě Velký sever na Lysé Hoře v zimním období, ale bylo to hodně přes sto nocí. Velká škoda, že tehdy měli ekoteroristi, Kužvart a různí zelení mužíci takový vliv. Stačí to porovnat s aktuálním stavem.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: