Nová inteligentní lavinová sonda Pieps iProbe II

Nová inteligentní lavinová sonda Pieps iProbe II

Na zimu 2016-2017 přišla firma Pieps s inovovaným modelem své inteligentní lavinové sondy Pieps iProbe. Pod názvem Pieps iProbe II se skrývá nejenom přepracovaná aktivace sondy a signalizace všech prováděných činností. Zachovány zůstaly pouze nabízené délky 220 a 260 cm.

Údaje výrobce:

Frekvence: 457 kHz
Délka složené sondy v obalu: 47,6 cm
Délka aktivované sondy: 220 nebo 260 cm
Hmotnost sondy včetně baterie: 390 nebo 430 g
Počet segmentů sondy: 5 nebo 6
Průměr segmentů sondy: 12,5 mm
Napájení: 1x AA alkalická baterie 1,5 V
Životnost baterie: 125 h
Pracovní teplotní rozsah: -25 až + 45 C
Pracovní teplotní rozsah: -25 až + 45 C
Indikace nalezení: 0-0,5 m
Maximální mechanická + elektronická indikace nalezení: 270 nebo 310 cm
Infocena: 4390 Kč
Dodává: TotalOutdoor

Na zimu 2016-2017 přišla firma Pieps s inovovaným modelem své inteligentní lavinové sondy Pieps iProbe. Pod názvem Pieps iProbe II se skrývá přepracované aktivace sondy a signalizace všech prováděných činností. Zachovány zůstaly pouze nabízené délky 220 a 260 cm.

Co je to inteligentní lavinová sonda Pieps iProbe / iProbe II? První generací inteligentní lavinové sondy představila firma Pieps v roce 2008, kdy se jednalo o převratnou novinku. Místo klasické lavinové sondy se objevila sonda, jejíž součástí byl i zjednodušený lavinový vyhledávač pro jemné dohledání zasypaného vyhledávače. Po osmi letech došlo k významnému upgrade inteligentní lavinové sondy ve verzi dvě, nicméně základní princip fungování zůstal zachován. V případě, že se hrot sondy dostane do vzdálenosti pod dva metry, sonda začne detekovat zasypaný vyhledávač. Pokud se sonda dostane do vzdálenosti pod 0,5 moptickým a akustickým signálem tuto skutečnost oznámí a je možné hned začít vykopávat.

Aktivace sondy Pieps iProbe II

Sonda Pieps iProbe II se aktivuje svým poskládáním a „zacvaknutím“ do drážky v posledním dílu sondy s trojúhelníkovým zakončením s elektronikou a baterií. Úspěšná aktivace je indikována rozsvícením obou diod zeleně. Následně blikají diody zeleně přerušovaně levá – pravá dokud se v jejich okolí nenachází lavinový vyhledávač přepnutý na vysílání.

Pokud dojde k přibližení hrotu sondy do vzdálenosti pod dva metry od hledaného vysílače, obě diody začnou blikat modře, což je doplněno přerušovaným akustickým signálem. Při dalším přibližení pod půl metru diody svítí nepřerušovaně modře, a akustický signál je také nepřerušovaný.

Optická signalizace Pieps iProbe II

Už při prvním vyzkoušení jsme kladně zhodnotili, že velkým pokrokem oproti první verzi iProbe je optická signalizace veškerých činností sondy od její aktivace, kontroly, ověření stavu baterie, ale hlavně pro přiblížení se ke hledanému lavinovému vyhledávači. Diody mají tři barevné módy – kromě aktivační zelené a pracovní modré to je i červená. Červeně svítící diody mají dva funkční stavy. Při souběžném blikání diod červeně po dobu tří vteřin upozorňují na nízkou kapacitu 1,5 V alkalické baterie AA. Pokud diody svítí nepřerušovaně červeně po dobu tří vteřin, došlo k nějaké systémové chybě, což může znamenat mechanické poškození vyhledávací části sondy nebo problém s baterií.

Funkce dočasné deaktivace vysílání vyhledávačů Pieps

Inteligentní lavinová sonda Pieps iProbe II má funkci pro dočasné „vypnutí“ vysílání lavinového vyhledávače při vícenásobném zasypání. Pětinásobné bliknutí diod společně společně s pětinásobným přerušovaným pípnutím umožňuje deaktivaci vysílajícího lavinového vyhledávače, který se nachází ve vzdálenosti od 0 do 0,5 metru od hrotu lavinové sondy Pieps iProbe II.

Dočasná deaktivace významně pomáhá v případě vyhledávání více zasypaných. V takovém případě je dočasně deaktivovaný vysílající vyhledávač „neviditelný“ pro ostatní lavinové vyhledávače, takže nedochází k určitému omezení citlivosti použitím funkce MARK na vyhledávači. Toto „vypnutí“ funguje se všemi současnými lavinovými vyhledávači Pieps (u Pieps DSP s firmware 5.0 a vyšší).

K čemu je tato funkce v praxi použitelná? Zatím jsme ji měli možnost vyzkoušet při cvičných vyhledáváních dvou a více zasypaných vyhledávačů Pieps v režimu vysílání v hloubkách 0,5-1,1 metru. K vyhledávání jsme používali vyhledávače různých firem vybavené funkcí MARK pro vyhledávání více zasypaných. U všech použitých vyhledávačů jsme zkoušeli jak markovaní samotných vyhledávačů, tak dočasná deaktivace vysílání pomocí Pieps iProbe. U všech námi použitých vyhledávačů se vyhledání druhého a třetího zasypaného vyhledávače bez použití funkce MARK výrazně zrychlilo. Pieps na svých stránkách uvádí orientační ušetření času při finálním dohledávání o 60 % oproti klasické lavinové sondě. Neměřili jsme přesný čas dohledání, ale reálně bylo při praktických nácvicích dohledávání s Pieps iProbe II výrazně rychlejší oproti klasickým sondám. U klasických sond potom může dojít až v pětině případů k chybnému označení nálezu zejména nezkušenými uživateli, což může výrazně prodloužit finální dohledání. Oproti tomu s inteligentní lavinovou sondou Pieps iProbe II má uživatel vždy jistotu v tom, jak je daleko od zasypaného vyhledávače.

Ovládací a indikační část Pieps iProbe II
Ovládací a indikační část Pieps iProbe II

Technické parametry Pieps iProbe II

Sonda pracuje na standardní frekvenci 457 kHz. Hlavním materiálme sondy je carbon, který je použitý na jednotlivé díly sondy. V nabídce jsou délky 220 a 260 cm skládající se z pěti nebo šesti segmentů. Segmenty mají vnější průměr 12,5 mm a samozřejmostí jsou náběhy u jednotlivých dílů pro snadné skládání. Trojúhelníková ovládací čas je kromě dvou diod se zeleným, modrým nebo červeným výstupem vybavena také malým reproduktorem pro zvukový signál. Součástí jsou i malé barevné piktogramy pro připomenutí, co znamejí jednotlivé barevné módy diod. Jediným posuvným prvkem na sondě je krytka, pod níž se skrývá 1,5 V alkalická baterie.

Mnohého by mohlo napadnout, že lavinová sonda o délce 220 cm je dnes už poměrně anachronismus, což u iProbe II neplatí. Proč? Kromě fyzické délky sondy 220 cm je potřeba připočítat její dosah finálního dohledání 0-0,5 m, takže celková použitelná délka sondy je prodloužena o 50 cm na 270 cm.

Dohledání s klasickou lavinovou sondou a Pieps iProbe II

Při cvičných vyhledávaních zkouší účastníci hledat nejprve klasicky, tj. vyhledávač, lopata a standardní lavinová sonda. Jejich úkolem je od označeného místa, kde byli naposledy spatřeni „imaginární“ lyžaři stržení lavinovu prohledat „laviniště“, po zachycení prvního signálu provést hrubé a jemné dohledání. Následně sondou ověřit polohu zasypaného vyhledávače ukrytého pod přilbou a vykopat jej. Zatímco s klasickou sondou se ukázalo finální dohledání přilby dost náročné, při použití iProbe II nebo první verze iProbe byli všichni výrazně rychlejší.

Zaujalo mě:
  • Nová optická indikace sondy
  • Zapínání sondy jejím složením
  • Spolupráce s vyhledávači Pieps pro jejich dočasné „zneviditelnění“
  • Zrychlení dohledání zasypaného

Další informace:

Firma zabývající se bezpečnostním lavinovým vybavením Pieps GmbH se nachází v jižním Štýrsku, je vybavena nejmodernějšími technologiemi a je známá svým inovativním designem. Všechny výrobky splňují, často překračují, požadavky norem a jsou tak ideálními pomocníky pro zodpovědné lyžaře, skialpinisty, horolezce a ostatní navštěvníky hor.
www.pips.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: