Od přemrzlého podkladu přes jarní firn, mokrou kejdu až po prašan – Malá Fatra v lednu 2017

Od přemrzlého podkladu přes jarní firn, mokrou kejdu až po prašan – Malá Fatra v lednu 2017

V lednu 2017 panovaly po mnoha letech výborné sněhové podmínky jak v České republice, tak na Slovensku. Využili jsme toho, a předposlední lednový víkend vyrazili na skialpové poběhání v Malé Fatře. Zažili jsme přitom neuvěřitelnou variabilitu sněhu, kterou jsme dosud znali jen ze sjezdů sopek na Kamčatce.

Fotogalerie Sněhově proměnlivá Malá Fatra >>

Co rozumíme pod souslovím „neuvěřitelná variabilita sněhu známá ze sjezdů sopek na Kamčatce“? Na Kamčatce mají sjezdy ze sopek relativní převýšení 2000 až 3000 metrů (s výjimkou některých sopek kolem Ključevskoj, kde je převýšení vyšší), a během sjezdu s převýšením 2000 a více metrů se podmínky výrazně mění. Kolem vrcholu sopky (bez ohledu na to, zda je aktivní nebo dávno vyhaslá) jsou časté přemrzlé hrbolaté plotny. Níže jsou plotny kombinovány s navátými sněhovými jazyky a polštáři. Při dalším sjezdu se často přechází na vynikající jarní firn. V dolní části sjezdu je potom na slunečných místech mokrá kejda nebo v severních svazích může být i prašan.

Vývoj počasí a sněhových podmínek v Malé Fatře

V Malé Fatře se počasí během ledna různorodě měnilo. Nejméně sněhu bylo na hřebenu, neboť byl i přes předchozí poměrně silné sněžení z velké části odvát na obě strany hřebene. Velmi často se sníh ukládal na závětrných svazích, v terénních zářezech a v lese. Místo sněhu se tak na hřebenu vyskytovaly ostrůvky přemrzlého sněhu nebo i čistý vodní led. Před víkendem tomu dalo počasí korunu, když oblíbené svahy z Chlebu a Hromového byly pokryté ledem.

Po pečlivém prostudování předchozího počasí, fotografií zobrazujících aktuální podmínky a konzultaci s členy Dynamo Višňové, jsme přeci jenom vyrazili do Malé Fatry. A neprohloupili jsme, protože celý den byla výborná inverze! Původní plán užít si malofatranských prašanových orgií v řídkém vzrostlém lese vzal rychle za své s tím, jak slunce stoupalo výš a výš po obloze, aby nasvítilo mračné moře kryjící doliny.

S inverzí v zádech k hlavnímu hřebenu

Zatímco v dolinách byly teploty výrazně pod bodem mrazu, nad hranicí mraků to bylo za bezvětří na tričko s krátkým rukávem, připadně i plavky. K lyžování jsme si vybrali jednu jižné orientovanou dolinu, kde jsme absolvovali několik sjezdů. Už jen v této dolině nám podmínky dost přípomínaly kamčatské vulkány. Hřeben a část plochy přilehlých svahů byly pokryty přemrzlými sněhovými deskami, v nichž byl místy i čistý vodní led. Ve všech místech bylo možné najít také dokonalý jarní firn. Při plynulé jízdě bez pádů byly svahy bezpečné, ale při dvou pádech se podařilo padajícím uvolnit menší splazy, které se svezly po přemrzlém podkladu.

V nižších partiích sjedů a mezi stromy byl sluncem nahřátý sníh změněn v bezednou mokrou kaši, v níž nejlépe fungovaly široké freeridové lyže. V zaříznutých údolích, kde se slunce vůbec nedostalo, na nás čekal hluboký prašan. Celkově jsme za den nastoupali přibližně dva tisíce výškových metrů. Kvůli lyžování jsme se opět nedostali na Chatu pod Chlebom.

Ti, co dnes nechali lyže doma… nebo se naopak věnovali novému malofatranskému sportu – chození po hřebenu s lyžemi připevněnými na batohu, neudělali dobře.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Zkušenosti čtenářů

Číža

Ahoj,
o víkendu jedem na Fatru. Poradí někdo dobré tůry? Měl jsem v plánu hřebenovku na Chleb, ale asi to podle článku nebude to pravé.
Díky.t.

Jan

Možností kvanta, pokud se má jednat o skialp, tak je hřebenovka aktuálně docela špatná. Nejlepší podmínky jsou níže v lesích, kde vůbec nesvítí slunce. Výše to může být hodně proměnlivé. Možná bude dobrá oblast od Velkého Kriváně po Stoh.

Číža

Díky za info. Jedem na skialp.
Nějaké konkrétní doporučení? Kde tůru začít, kama jit a kde lyžovat? Údolí, nástup, značko,…
Díky moc.
t.

Číža

Díky za info. Jedem na skialp.
Nějaké konkrétní doporučení? Kde tůru začít, kama jit a kde lyžovat? Údolí, nástup, značko,…
Díky moc.
t.

Oťas

Zdravím,
podle fotek soudím ,že vaším startovním místem není Vrátná … mihla se tam nějaká modrá značka ,odkud nastupujete ,kde necháte auto … není vždycky příjemný prodírat se davy na Snilovským sedle …
Díky za tip …

číža

Ahoj, my jsme o tomto víkendu po sjezdovce vyšlapali na Chatu na Grůni, pak kus po modré směr Štefanová, ze které jsme odbočili a zkusili sjet lesem. Toto nedoporučuji, protože je málo snihu a terén pro sjezd nedobrý. Ze Štefanové jsme po zelené vyšli do sedla Medziholie, což bylo příjemné a pak sjeli po zelené do Biele. Při tomto sjezdu bylo podstatně více snihu. I okolí Zázrivé mi přišlo výce vysněžené než Vrátná. Každopodné na skialp nám místňáci doporučevali jet do Roháčů. Hřeben Fatry podle nich úplně špatný a i ze spodu se leskl jako sklo. Druhý den jsme raději šli na sjezdovky. t.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: