Opožděné zahájení freeridové a skialpové sezóny v listopadu 2022

Opožděné zahájení freeridové a skialpové sezóny v listopadu 2022

Každý začátek lyžařské sezóny je jiný. Tentokrát jsme si na podzim 2022 museli hodně počkat, než se alespoň na rakouských ledovcích vyskytlo dostatečné množství sněhu k prvním obloukům nové sezóny. A hned první den byl parádně prašanový!

Prašanový Sölden byl z hlediska sněhu dokonalý
Prašanový Sölden byl z hlediska sněhu dokonalý

V předchozích letech byla zima zahájena různorodě. Zatímco v roce 2021 jsme zahajovali lyžařskou sezónu 11. listopadu, o rok dříve to bylo úplně někde jinde. Už 14. října 2020 bylo možné skialpovat v oblasti Pradědu v Jeseníkách – Dětská skialpová sezóna zahájena v Jeseníkách v polovině října 2020. Hned následně se v říjnu odjelo do Rakouska, kde byl dostatek sněhu na to, aby se daly pojezdit všechny možné freeridové terény na ledovci Mölltal – Sezóna v Alpách odstartována! Se #skimokids na Mölltálském ledovci.

Skialpování v Kühtai
Skialpování v Kühtai

Prašanové zahájení sezóny v Söldenu

Letos jsme díky předpovědi počasí zamířili do Rakouska první listopadový víkend. Cílem byl oblíbený Sölden, kde bylo přislíbeno více než třicet centimetrů nového sněhu. Tentokrát předpověď vyšla dokonale, a i když viditelnost měla do ideální hodně daleko, daly se vyzkoušet nové lyže, vázání i skelety. První den by se dal označit za neuvěřitelné prašanové orgie – neuvěřitelné z pohledu množství prašanu na začátku sezóny. Až na malé výjimky jsme většinu dne jezdili na ledovci Rettenbachferner, a to zvláště na černé FISce a po obou jejich stranách. Bylo nutné se držet co nejblíže k ledovci, neboť mimo něj bylo sněhu sice dost, ale bez vhodného podkladu. Na ledovci Tieffenbachferner jsme se projeli jen párkrát. „Novou“ černou sjezdovku (bývalý freeride) po ledovci Setierferner jsme nevyzkoušeli, neboť na výjezdu z ledovce zcela chyběl sníh.

Prašanový první lyžařský den sezóny 2022-2023

I po úpravě v následujících dnech byla černá FISka pokrytá parádním přírodním sněhem a jen výjimečně bylo možné „projet“ na technický sníh. Důkladně jsme se tak vylyžovali na FISce a jejím okolí. Na zcela přelidněný Tieffenbachferner jsme zajeli jenom omylem, protože kromě Test festu s desítkami firem s lyžemi, snowboardy, helmami a brýlemi tam měl největší stánek ostravský Madeja sport s několika denním lyžařským testováním.

Skialpové provětrání v oblasti Kühtai na začátku listopadu 2022

Poslední den jsme vyrazili provětrat i tulení pásy v oblasti Kühtai, kde sice také napadnul dost sněhu, ale bez podkladu. Nahoru to tak šlo bez problémů, ale v našem provedení to nebylo celé sjízdné. Posledních sto výškových metrů do údolí jsme tak sestupovali pěšky, zatímco místní lyžníci měli všichni asi kameňáčky, neboť každý jejich oblouk šel na trávu, kameny nebo hlínu.

V Kühtai na lyžích zpátky do údolí
V Kühtai na lyžích zpátky do údolí

Státní svátek na Mölltálském ledovci

Na státní svátek 17. listopadu jsme vyrazili na ledovec Mölltal. Původní předpověď počasí byla poměrně nepříznivá, což se naštěstí v reálu nevyplnilo. Nepříjemně tak bylo pouze v pátek, zatímco ostatní dny byly převážně slunečné. Horší byly sněhové podmínky, kdy oproti říjnu 2020 chyběl tak metr sněhu. Na nových lyžích čerstvě zajetých akorát v Söldenu jsme jezdili dost konzervativně s cílem vyhnout se jejich poškození. Do #skimokids oblíbeného freeridového terénu jsme tak nevyjeli, neboť návrat byl úplné skalní a kamenné pole. Lidem, co měli lyže nebo snowboardy z půjčovny nebo kameňáčky to nevadilo a jezdili přes kameny o sto šest.

Fitness skialpové aktivity a lyžování na ledovci Mölltal

Za hezkého počasí jsme se tak bavili fitness skialpem po okružní sjezdovce s následným překlopením na sever. Tam jsme z hřebene mezi Baumbachspitze (3105 m) a Schareckem (3123 m) trochu pojezdili po ledovci Schreckkees, kde kromě naší skupinky byla pouze tři místní skialpinisté. Aby toho nebylo málo, tak odpoledne a brzké večery byly využity k našlapání výškových metrů pěšky na nižších vrcholech jen lehce pokrytých trochou sněhu.

Volné terény na ledovci Mölltal nebyly dokonale vysněžené
Volné terény na ledovci Mölltal nebyly dokonale vysněžené

Těžko pochopitelné bylo chování řady „závodníků“, tedy jedinců, co nahoru na Mölltal jedou s obrovským zavazadlem, kde kromě skeletů mají asi kompletní garderobu na týden. Část těchto osob hned ráno rozmístila jak tato zavazadla, tak obaly na skelety a lyže různě po restauraci, aby si tak „rezervovala“ místo na celý den. Jelikož valná většina návštěvníků pocházela z České republiky a Slovenska, tak bylo jasné, co a zač jsou tito „závodníci“.

Závodníci obsazující řadu stolů v restauraci
Závodníci obsazující řadu stolů v restauraci

Snad brzy napadne více sněhu…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: