Představení nového freeridového vázánní Dynafit BEAST v lednu 2013

Představení nového freeridového vázánní Dynafit BEAST v lednu 2013

Ve dnech 10. až 13. ledna 2013 bylo při Dynafit Press Event v italských Dolomitech v lednu 2013 poprvé představeno nové freeridové vázání Dynafit BEAST s vypínací silou DIN 16. Zatím jen krátké představení, přičemž k praktickému vyzkoušení by mělo být k dispozici v nejbližších dnech.

Nové vázání Dynafit Beast 16 dostalo ISPO 2013 “Winner award” a ocenění “Best in Show” na veletrhu Outdoor Retailer Show v Salt Lake City

Proč se vůbec zabývat s nečím takovým, jako je vázání s vypínací silou DIN16? Pro pravověrného skialpinistu, který má vázání maximálně nastavené na DIN 8–10 jsou hodnoty DIN 16 spíše nadpřirozené. V posledních letech ale velkou rychlostí přibývá lyžařů, kteří přecházejí z upravených sjezdovek do volného terénu, kde kromě sjíždění chtějí skákat… a skákat poměrně dost. K tomu jim podle jejich zkušeností už nemůže dostačovat nějaké vázání s DIN 12 a méně.

Většina pravověrných freeriderů se proto při výběru vázání nejprve dívá na maximální vypínací sílu, tj. to, co je pod DIN 16 hned zavrhují. Prvním a dosud nejrozšířenějším vázáním v této kategorii jsou různé varianty současného Marker Duke EPF s hmotností páru ve velikosti L 2790 gramů. V roce 2009 napsal Všeťa o tomto vázání velmi dobrý článek – 2000 výškových metrů s vázáním Marker Duke 16 na Kamčatce.

Firma Dynafit zareagovala na zvětšující se počet náročných freeriderů vývojem DIN 16 vázání při použití bot pro standardní techové vázání a s hmotností pod 2000 gramů. Výsledkem je revoluční vázání Dynafit BEAST představené poprvé v polovině ledna 2013 v italských Dolomitech – Dynafit Press Event v italských Dolomitech v lednu 2013.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Dynafit BEAST je převratné v tom, že se jedná o první freeridové vázání s DIN 16, které není rámové! Využívá Dynafit TLT standardu pro špičku a patu skeletu, kdy jedinou odlišností je jiný tvar kovové výztuhy na patě skeletu. Tato výztuha musí být větší, aby vydržela i nejvyšší vypínací síly, což by s původní trojúhelníkovou výztuhou nebylo možné. Na patě skeletu jsou tak tři šroubky místo dosavadního jednoho.

Základem vázání Dynafit BEAST je sice koncept TLT, ale vázání je plně nášlapné. Špička má dvě polohy, kdy v poloze na chůzi není otočná, zatímco v poloze na sjezd je špička otočná v obou směrech od osy vázání tak, aby společně s patou vázání zajistila bezpečné vypínání i při vysokých nastaveních vypínacích sil.

Pata vázání má dvě výškové podpěry pro výstup, kdy při základní poloze je špička boty 17 mm nad lyží, zatímco pata boty (Dynafit Vulcan) 23 mm nad lyží. Přepínání výškového nastavení paty je jednoduché s pomocí hole. Samotné zapínání na sjezd je také snadné i při nastavení DIN 16, kdy je díky konstrukci paty potřeba použít sílu odpovídající DIN 4.

V roce 2013 bude vyrobena série 2500 kusů vázání Dynafit BEAST se jmény svých majitelů.

Výborné video představující Dynafit BEAST, které natočil Lou Dawson na terase Rifugio Fanes: Dynafit Beast Binding — Lou’s Video Take + a shrnutí novinek tamtéž New Dynafit Gear 2012–13 — Beast Binder and the TLT Six Shooter Boot.

porovnání

Dynafit BEAST

Marker Duke EPF

hmotnost1850 g2790 g
výška boty nad lyží23–17 mm36 mm
přepínání podpatku vázáníholíručně
botyDynafit TLTjakékoliv

V nejbližší době budu mít možnost důkladně vyzkoušet Dynafit BEAST na lyžích Dynafit Huascaran a s botami Dynafit Vulcan. Už se nemůžu dočkat 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: