Recenze: G3 ZED – lehké skialpinistické vázání na jakékoliv lyže

Recenze: G3 ZED – lehké skialpinistické vázání na jakékoliv lyže

Na začátku roku 2018 představila kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) nové skialpinistické vázání, kterým se zařadila do kategorie ultra-light bezpečnostních skialpových vázání. Vázání jsme intenzivně používali od podzimu 2018 jak ve verzi pro půjčovny, tak i v klasické.

Údaje výrobce

Hmotnost jednoho vázání: 345 g
Rozsah posunu paty vázání: 30 mm
Rozsah nastavení: RV/ISO/DIN 5-12
Úhly boty pro stoupání: 0, 6 a 12
Stoupací železa na vázání: 85, 95, 105, 115 a 130 mm, hmotnost 137 g za kus
Brzdy na vázání: 80 (83 g), 90 (85 g), 105 (87 g) a 120 (88 g) mm
Výrobce: G3
Dovozce: Boatpark
Cena: 10900 Kč, brzdy 1710 Kč
Více na www.boatpark.cz

Charakteristika

Od listopadu se G3 ZED úspěšně rozšířil, takže až na jednu výjimku (lyže G3 FINDr 94) bylo vázání namontováno na širokých lyžích G3 SEEKr 100, G3 FINDr 102 a G3 Synapse 101. S vázáním G3 ZED jsme se dostali do různých pohoří v České republice, na Slovensku a v Rakousku.

Vázání G3 ZED má na první pohled „klasickou techovou“ koncepci se špičkou se dvěma páry pružin pod botou a otočnou patou stejně jako u G3 ION. Při bližším prozkoumání ZEDa jsou patrné mnohé rozdíly oproti G3 ION, z něhož konstruktéři G3 vycházeli. V čem jsou hlavní rozdíly? Došlo k výraznému celkovému snížení hmotnosti, úpravě špičky a dorazu pro nástup, přepracování brzdy a její fixace na patě, posuv paty vázání v závislosti na velikosti boty, apod.

Špička vázání G3 ZED

Inspirace špičkou G3 ION je patrná na porvní pohled a jedinou na prní pohled jasnou konstrukční změnou je jiný „zelený“ doraz pro usnadnění nástupu do špičky vázání. Nastupování do ZEDa je díky dorazu umístěnému v ose vázání velmi snadné nejenom na tvrdém podkladu, ale také v prašanu nebo obecně hlubokém sněhu. ZED je společně s G3 IONem (nově i špička vázání Marker Alpinist) jediným vázáním na trhu, kde nikdy nehrozí zanesení špičky sněhem. Pokud by k němu teoreticky došlo, odstranění sněhu je jednoduché, neboť stačí zasunout z boku hrot hůlky pod pružiny špičky vázání.

Montážní otvory odpovídají G3 IONu, stejně jako možnost přišroubování adaptéru pro stoupací železa. Stoupací železa jsou stejné jako u IONu a dodávají se v pěti šířkách 85, 95, 105, 115 a 130 mm. V praxi jsme je nepoužili, takže ani jeden testovací set s vázáním ZED nebyl vybaven adaptérem na stoupací železa. Optimalizace konstrukce špičky ZEDa způsobila, že je špička lehčí o víc než 60 gramů oproti G3 IONu.

Pata vázání G3 ZED

Základní část paty ZEDa vychází také z G3 IONu s podélnými oddělenými hroty (na rozdíl od v současnoti populárních U-pružin v patě) šešroubovaná torxy (hvězdičkami). Nastavení vypínacích sil RV je v rozsahu 5 až 12 pomocí křížového šroubku zezadu vázání. Druhý křížový šroubek umístěný těsně nad základnou slouží k  nastavení na jinou velikost boty. Podložka pod patou ZEDu je děrováná obdobně jako u sjezdových vázání, což umožňuje rychlé a přesné nastavení vázání podle nové velikosti boty v rozsahu 30 mm.

Standardem u G3 je symetrické řešení paty pro přepínání do stoupacího módu. Je jedno, zda je uživatel zvyklý otáček patu doleva nebo doprava, funguje stejně. Tomu odpovídají jak zarážky pro fixaci brzd na výstup, tak i dvě výšková nastavení podpatků pro stoupání do kopce. Oproti G3 IONu jsou podpatěnky užší, to však nevadí ani při výstupu, ani při ovládání, které je pomocí kotoučku hole snadné i v hlubokém sněhu. Při velkém zatížení může u pat dojít k malému posouvání v předozadním směru při využití podpatěnek. Prakticky jsme si toho vůbec nevšimli. Pokud je ZED používán bez brzdy, dodává se k patám vázání podložka.

Praktické zkušenosti s G3 ZED

S vázáním jsme absolvovali řadu výletů od prvního v druhé polovině listopadu v Ötztálu přes Ropákův memoriál na Zbojnické chatě ve Vysokých Tatrách až po spoustu túr v rakouských, českých a moravských pohořích. Dosud ZED fungoval za všech myslitelných sněhových podmínek (od hlubokého prašanu přes tvrdý podklad, zledovatělý povrch až po sluncem naměklou skoro kejdu) výborně.

Nastupování do špičky jsme vůbec neřešili, za všech podmínek to bylo snadné. Ovládání paty vázání vyžadovalo trochu síly při nastavení vysoké vypínací síly. Nasledně při stoupání byla manipulace s podpatěnkami snadná. Stejně jako u G3 IONu, i ZED má brzdu po přepnutí na výstup aktivovanou, dokud se uživatel nenacvakne do špičky a došlapem przdu zafixuje.

Závěr

Na základě zkušeností několika skialpinistů a skialpinistek je možné G3 ZED doporučit každému, kdo chce ať už na úzké nebo extra široké lyže použít pinové vázání s plně bezpečnostní patkou.

Co zaujalo:

  • nízká hmotnost
  • ulehčení zapínání špičky vázání
  • jednoduché a přesné nastavování paty na různé velikosti boty v rozsahu 30 mm
  • snadné odstranění ledu a sněhu z pod špičky vázání, ať už z boku nebo zezadu
  • brzda a její fixace
  • symetrické řešení paty vázání s dvěma podpatěnkama

Další informace

G3

Kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) má za sebou dlouhou historii v oblasti výstroje pro aktivity ve volném zimním terénu. Její zakladatel Oliver Steffen rozvojí čistě „backcountry“ firmy s ideálním umístěním ve Vancouveru v Britské Kolumbii. K praktickému testování všech vývojových modelů to tak mají jen kousek. V České republice zastupuje G3 pražský Boatpark.

Zkušenosti čtenářů

Skialp a freride metodika 17 – lyžařské vybavení na dětský skialp a kde si jej půjčit | Tulení pásy

[…] výše. Aktuálně jsou v tomto rozsahu k dispozici vázání Dynafit ST Rotation 7, G3 ZED 9 nebo Plum Guide 7, ATK RT 8, ATK CREST […]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: