Recenze: Odolný zimní batoh Lowe Alpine Descent 35

Recenze: Odolný zimní batoh Lowe Alpine Descent 35

Nabídka různých skialpinistických batohů je v dnešní době obrovská. Na přední místa mezi nimi patří z hlediska konstrukce a uživatelského komfortu určite Lowe Alpine Descent 35. Tento batoh jsme měli možnost vyzkoušet na několika skialpinistických a freeridových výletech v Alpách i České republice v listopadu a prosinci 2018.

Údaje výrobce:

Materiál:330D Cross TriShield Dura
420D PW HydroShield
Objem: 35 l
Hmotnost: 1080 g
Rozměry: 51 × 30 × 29 cm
Velikost zad: UNI
Počet komor: 2
Počet vnějších kapes: 2
Počet vnitřních kapes: 2
Barevné varianty: červená, černá
Kapsa na hydrovak: ano
Hydrovak: ne
Odnímatelný bederák: ne
Výbava: integrovaný kryt hadice vodního vaku
samostatná komora na lavinovou výbavu
velká vypolstrovaná kapsa pro brýle a křehké věci
rychloupínací přesky s pojistkou pro připínání lyží a snowboardu
oddělitelný držák na přilbu
Infocena: 3390 Kč
Dodává: SPORT prima
Více info na www.lowealpine.cz

Nabídka různých skialpinistických batohů je v dnešní době obrovská. Na přední místa mezi nimi patří z hlediska konstrukce a uživatelského komfortu určite Lowe Alpine Descent 35. Tento batoh jsme měli možnost vyzkoušet na několika skialpinistických a freeridových výletech v Alpách i České republice v listopadu a prosinci 2018.

Na první pohled

Batoh na vzdálený pohled působí klasickým skialpovým dojmem, když je z venku několik popruhů a zipů zakrývajících vstupy do různých kapes. Při bližsím prohlédnutí jsou teprve patrné různé povedené vychytávky. Mezi nejlepší z nich je možné zařadit rychlopřezky s pojistkou pro dva vodorovné fixační popruhy na čele batohu, stejně jako vyztužení popruhů proti poškození hranami lyží nebo splitboardu. Velkou výjimkou mezi skialpovými batohy je potom neoprénový zateplený kryt pro hadici vodního vaku s možností přepnutí na levý nebo pravý ramenní popruh.

Konstrukce batohu Lowe Alpine Descent 35

Výrobce deklaruje u Descent 35 široké použití od skialpů, freeridu, splitboardu až po sněžnicové výlety. Poslední dvě uvedené zimní aktivity jsme nezkoušeli, neboť nám stačilo více než týdenní praktické zkoušení při skialpu a freeridu. Pětatřicet litrů vnitřního objemu batohu je rozděleno na dvě hlavní komory a jednu vypolostrovanou kapsu na horní straně batohu pro brýle a křehké věci.

Vnější komora je tradičně určena pro lavinovou výbavu s přístupem přes obousměrný zip. I přes stažený vrchní popruh na lyže či snowboard je přístup k lavinové výbavě možný, nicméně pro plné otevření je vhodnější rozepnout horní popruh buď ve středu přes přesku s pojistkou nebo po obou stranách na bocích. Komora pro lavinovou výbavu má dva všité tunely pro lavinovou sondu a násadu sněhové lopaty. Tady se mi násada lopaty Pieps Pro+ úplně nevlezla, zatímco u lopat s kratší násadou nebyl problém. Kromě lopaty a sondy se do této komory v pohodě vlezou ať už náhradní rukavice, tulení pásy nebo další „měkké“ vybavení. Vnitřní strana komory je opatřena návodem na umístění jednotlivých částí lavinové výbavy v komoře, stejně jako základní alpskou signalizací s telefonními kontakty na záchranné složky v Evropě, Velké Británii, USA, Novém Zélandě a v Austrálii. U Austrálie si nejsem jistý plnohodnotnou využitelností skialpinistického batohu.

Součástí komory pro lavinovou výbavu je i poměrně velká zipem uzavíratelná kapsa na drobnosti. Při pořízení batohu jsou v této kapse stahovací úchyt pro horní uchycení cepínu stejně jako čelní držák na přilbu. Samotný držák na přilbu ma zajímavě asymetricky řešené uchycení, když v jednom rohu je přichycen s pojistkou, v dalších dvou rozích potom plochými plastovými háčky zacvaknutými do vertikálních ok v čele batohu. V posledním rohu je rychloupínací uchycení s protažením přes přesku. Řešení je to jednoduché a účinné. Současně je možné tyto vertikální oka našitá ve dvou sloupcích po čtyřech kusech použít k zavěšení různého materiálu, který se už nevlezl dovnitř batohu.

Diagonální nesení lyží na batohu Lowe Alpine Descent 35
Diagonální nesení lyží na batohu Lowe Alpine Descent 35

Hlavní úložný prostor batohu Lowe Descent 35

Hlavní komora batohu má objem plně dostačující na celodenní skialpinistické výlety nebo vícedenní výlety s využitím komfortu otevřených horských chat. Přístup do komory je obousměrným zipem ze tří stran horní poloviny batohu. To jsem v praxi využil jen párkrát, když jsem velice rychle dal přednost podstatně pohodlnějšímu přístupu přes záda batohu. Zpevněná záda dovolují rychlé otevření batohu obousměrným zádovým zipem.

Po otevření přes záda se objeví další povedená vychytávka – stahovací středový horizontální popruh s vyztuženými uchyceními na krajích. Tento popruh stahuje vnitřní obsah batohu, takže nedochází k jeho deformaci, pokud je batoh maximální naplněn. Pod tímto popruhem jsou po stranách ještě dvě pružná očka pro další možnost uchycení.

Zádový systém Lowe Descent 35

Záda batohu jsou vyztužená s polstrovanou vnější černou vrstvou. Ačkoliv záda nejsou nijak profilovaná pro snadnější odvod potu při vyšších intenzitách zátěže, v praxi výletů na konci roku 2018 se toto řešení osvědčilo. Bederní popruh má u batohu neobvykle velkou šířku 18 cm, což ale zlepšuje umístění batohu na zádech uživatele. Obepínající část bederního popruhu má na zádech a bocích celkovou délku přibližně 75 cm, takže není úplně vhodná pro šíthlé slečny s obvodem pasu např. 60 cm. V takovém případě si bederák nejsou schopny dotáhnout. Bederák se snadno zapíná a rozepíná i v rukavicích, stejně tak je snadné obousměrné dotahování kolem pasu. Pravá část bederáku má integrovanou objemou zipem uzavíratelnou kapsu, zatímco vlevo je velké a pevné materiálové poutko.

Hrudní popruh je výškově nastavitelný ve třech polohách, ale posuvná přezka i přes zapošití konce popruhu se při manipulaci během výletu uvolnila a ztratila.

Ramenní popruhy mají přepínatelné horní dotahovací popruhy, které umožňují přepnutí neoprénového zateplovacího krytu hadice vodního vaku z jednoho popruhu na pravý. Tento kryt je dole uchycen dělenou přezkou a samotné vyústění hadice vodního vaku je před sněhem chráněno zipem.

Velké materiálové poutko Lowe Alpine Descent 35 společně s dlouhou vyztuženou částí bederního popruhu
Velké materiálové poutko Lowe Alpine Descent 35 společně s dlouhou vyztuženou částí bederního popruhu

Úchyty pro lyže, snowboard a cepín

Dnes je už standardem možnost vybrat si přichycení lyží diagonálně v čele batohu nebo z boku do A. U Lowe Alpine Descent 35 je výborně řešené vyztužení části popruhu s možným dotekem hran lyží nebo snowboardu proti proříznutí. Upínání je zjednodušené zahákovacími rychlopřezkami s pojistkou. Pro Ačkové upevnění lyží jsou horní přezky po obou stranách opatřeny pojistkou proti posuvu přezky po popruhu. Velmi povedené jsou kovové rychlopřezky na uchycení lyží nebo snowboardu, stejně jako vyztužené všechny části popruhů, kde by mohlo dojít ke kontaktu s hranami lyží nebo snowboardu.

Shrnutí Lowe Alpine Descent 35

Batoh je ideální pro jednodenní skialpnistické a splitboardové výlety, kde je potřeba kromě velkého úložného prostoru mít možnost připnout další materiál z vnější strany batohu. Konstrukcí bederního popruhu je určen pro každého, který má obvod pasu s oblečením alespoň 75 cm. Kromě výborného řešení upínání lyží diagonálně a do A, je součástí i tepelný kryt pro hadici vodního vaku zamezující jejímu zamrzání.

Zaujalo mě:

  • Řešení připevnění lyží nebo snowboardu
  • Vyztužení popruhů proti hranám lyží
  • Integrovaný zateplený návlek na hadici vodního vaku
  • Poutka na připevnění nejenom přilby na čelo batohu
  • Snadné dvě varianty přístupu do hlavní komory

Další informace:

Značka Lowe Alpine původem z amerického Utahu je na trhu již od roku 1967. Během let se firma rozrostla ve velkou a uznávanou mezinárodní společnost a patří k nejlepším světovým výrobcům batohů a příslušenství. Jako první přišla značka Lowe Alpine s bočními kompresními popruhy, stabilizátory zatížení a hrudním popruhem

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: