Za netradičním skialpem na Balkán do bulharského Pirinu

Za netradičním skialpem na Balkán do bulharského Pirinu

Bulharsko je známé svými krásnými horami, které v letním období lákají velký počet návštěvníků. V zimě jsou s výjimkou lyžařských středisek pohoří Rila a Pirin liduprázdná. Ačkoli nejvyššího vrcholu Bulharska Musaly (2925 m) můžeme dosáhnout v Rile, z hlediska skialpových aktivit z jednoho výchozího místa má lepší podmínky Pirin s nejvyšším vrcholem Vihren (2914 m).

Na své si v Pirinu přijdou jak začátečníci, tak zkušení skialpinisté, kteří si chtějí užít jízdu na pěkně skloněných svazích. Pro rozježdění ve výborných volných terénech je ideální zvolit horské středisko Bansko, jehož okolí nabízí rozsáhlé možnosti pro nejrůznější zimní aktivity od freeridu, přes skialp, sněžnice až po zimní táboření. Variant je tolik, že tu můžete plnohodnotně strávit třeba týdenní dovolenou a nudit se rozhodně nebudete.

Po slunných pláních nebo kosodřevinou

Na svazích nad Banskem natrénujete jízdu ve volném terénu, kosodřevině nebo vzrostlém lese i na různých sklonech svahu. Pro případ špatného počasí se nabízejí sjezdy v blízkém okolí upravených sjezdovek a přilehlých lesích. Pokud je naopak počasí ideální, se sluncem zalitými kopci a čerstvým prašanem, můžete výškové metry překonat sedačkovými lanovkami Todorka, Banderica 2 nebo Plato a užít si sjezdy z výšky necelých 2600 m.

Přání důkladně potrénovat jízdu v husté kosodřevině si můžete splnit v některém ze žlábků mezi sedačkami Todorka a Plato. V horní části to jde pohodově, níž už je to často probíjení se kosodřevinou až po hranici vzrostlého lesa.

Delší a podstatně zajímavější jsou sjezdy východními svahy a stěnou Todorky (2746 m), nad nejvyšší stanicí sedačky ale často hrozí zvýšené lavinové nebezpečí. I po čerstvém sněžení jsou ale bezpečné sjezdy pokroucenými žlábky a pláněmi od hrany sjezdovek dolů na silnici vedoucí od chaty Vihren do lyžařského střediska.

Skialp v okolí chaty Vihren

Chata Vihren (1950 m) je ideálně situována v úzkém údolí. Přímo na východ se nad ní vypíná stejnojmenný, 2914 metrů vysoký nejvyšší vrchol Pirinu, zatímco na západ ční východní stěna Todorky. Okolí chaty nabízí varianty pro jakékoliv počasí a sněhové podmínky od lehkých výstupů a sjezdů až po náročné túry na okolní vrcholy.

Za špatné viditelnosti je možný sjezd do oblasti biatlonového areálu, kde začíná nefunkční sedačková lanovka Tzarna Mogila vedoucí do výšky přibližně 2500 metrů na západní svahy vrcholu Tsamomorilski chal (2681 m). Přilehlá sjezdovka střední obtížnosti s převýšením přibližně 800 metrů je ponechána svému osudu, čímž vznikl výborný volný terén, který je v dolní části vylepšen o slalomový charakter kvůli zarůstání náletovými stromy.

Kdy vyrazit: Leden – březen, podle aktuálních sněhových podmínek i později na jaře.

Cesta do Banska: Nejrychlejší letecky do Sofie, a pak autobusem do Banska. Další možností je pravidelná autobusová linka Praha – Sofie a potom do Banska nebo autobusem s CK Alpina. Individuálně je možné dojet vlastním autem.

Ubytování: Přímo v Bansku nebo sousedním Dobriništi je velké množství ubytovacích kapacit, stačí si jen vybrat. V případě zaměření jen na skialpové aktivity je vhodnější si předem domluvit spaní na některé z chat v severně orientovaných údolích..

Vrchol Todorka

Na Todorku je několik variant výstupů: nejjednodušší je od horní stanice lanovky, další dva začínají u chaty Vihren. Za ideálních sněhových podmínek a se stupněm jedna lavinového nebezpečí je možný přímý výstup od chaty, který se dá v dolní části podniknout na pásech, ale výš se musí stoupat převážně pěšky. Třetí variantou je průstup údolím od chaty na jih, obejití celého masívu Todorky s postupným získáním výšky a závěrečným výstupem po severně orientovaném hřebenu.

Zatímco hlavní výstupové trasy na Todorku jsou tři, sjezdových možností je nepřeberně. Při zvýšeném lavinovém nebezpečí se přejíždí z vrcholu po hřebenu do lyžařského střediska nebo po třetí výstupové trase. Za dobrých podmínek ovšem nabízejí východní svahy Todorky sjezdy dlouhé až 800 výškových metrů s doslova leteckými výhledy na chatu Vihren v údolí.

Na nejvyšší vrchol Pirinu

Zdolání hory Vihren začíná výstupem do sedla pod Vihrenem, odkud vede na vrchol strmý hřeben, jenž v době bez sněhu tvoří skalní plotny. Sjet z nejvyššího vrcholu Pirinu se dá za dobrých podmínek přímo stěnou, pro začátečníky a za horšího počasí je vhodnější sjezd po výstupové trase a ze sedla dolů.

Skialp v okolí chaty Demianica

Další výborné skialpové svahy najdeme v dolině nad chatou Demianica. Od odbočky letní cesty údolím Demianica se po cestě, loukami a lesem šlape na pásech až k chatě do výšky 1895 metrů.  Od chaty vlevo výše v údolí jsou svahy se sklony podobnými jako na Todorce, ale napravo je možné kus nad chatou odbočit a strmými svahy a mírnými pláněmi se dostat do oblasti Vasilacki Cukar (2615 m). Odtud se dá přejít až do oblasti Todorky, ale lepší variantou je sjezd strmými traverzy pod skalami zpátky k chatě Demianica a údolím do Banska.

Článek vyšel v tištěném časopise Svět Outdooru 4/2015.

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám venuje dve desetiletí od Kanady pres Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamcatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky pres kurzy až po prednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: