K2 testovací dny v Söldenu nabídly perfektní freeridové podmínky v listopadu 2017

K2 testovací dny v Söldenu nabídly perfektní freeridové podmínky v listopadu 2017

Ve dnech 20. až 22. listopadu 2017se ve vyhlášeném rakouském lyžařském a freeridovém středisku Sölden uskutečnilo testování novinek americké firmy K2 na nadcházející zimní sezónu. Vývojáři K2 toho připravili opravdu hodně.

Fotogalerie K2 testovací dny Sölden 2017 >>

V centru Söldenu jsme v pondělí odpoledne zaplnili celý penzión, abychom se 2,5 dne plně věnovali všem novinkám, co má K2 ve svém portfoliu. Na večer byla připravená přehledová přednáška o lyžích do různých terénů, skeletu a doplňků pro lyžování. Nově se chce K2 zaměřit na děti s novými dětskými skelety. Po přehledové prezentaci následovalo motivační video K2 crew z Japonska. Následovala diskuze, kterou protáhlo jen pár účastníků. Většina šla brzy spát, neboť předpověď počasí slibovala na úterý dobré sněhové podmínky.

Na sjezdovkách na různých K2 Chargerech

Sněhové podmínky sice byly dobré, ale cesta na ledovec byla zavřená. Díky tomu se mohli rozlyžovat jen ti, kteří měli s sebou lyže. Na novinky K2 jsme mohli přejít až kolem jedenácté hodiny dopoledne, když byl otevřen ledovec. Zatímco někteří používali vlastní skelety, my jsme chtěli vyzkoušet kompletní sety, takže jsme si vybrali tvrdé boty K2 Spyne a K2 Pinnacle. První část sjezdově testovacích aktivit jsme věnovali klasickým sjezdovým lyžím. Vždy po několika jízdách jsme si ve čtveřici měnili lyže K2 Super Charger, K2 Turbo Charger a K2 Speed Charger, abychom je při různě dlouhých obloucích a rychlostech „obrousili“ v ledovcové aréně.

Parádní freeridování na cenami ověnčenými K2 Pinnacle

Celou dobu jsme ale pokukovali po nerozjěžděných svazích a pláních mimo upravené sjezdovky. V K2 testovacím centru, které bylo na tuto sezónu kompletně přestavěné, jsme se vrhli na freeridovou kolekci K2. Nové modely freeridových lyží K2 Pinnacle posbíraly řadu cen z testů různých časopisů , takže prvotní volba byla jasná. Rozdělili jsme si Pinnacle 118 a 105 a pro zvyknutí si na nové lyže jsme nejprve rozjezdili svahy blízko u lanovek. Hodnocení od všech zúčastněných bylo jednoznačné – Pinnacly v obou šířkách (a různých délkách) byly v rakouském prašanu úplně parádní! K jízdě ve volném terénu jsme byli samozřejmě vybaveni lavinovými vyhledávači, lavinovými batohy BCA s lopatou a sondou uvnitř.

Marksmanování v prašanu

Po přivyknutí si na Pinnacly jsme je začali kombinovat s fošnami K2 Catamaran a asymetricky řešenými K2 Marksman. Zatímco loňský model Marksmanů nás na tehdejším tvrdém podkladu nějak nepřesvědčil, letošní podmínky v Söldenu byly vyloženě „marksmanové“. Oproti Marksmanům bylo na Catamarany v Söldenu ještě nového sněhu trochu málo.

V menší skupině, k níž se občas přidal některý z účastníků na Chargerech, jsme pojezdili všechny vhodné freeridové terény. Na mnoha místech jsme měli první stopy. Po skončení prvního dne a provětrání se ve večerním Söldenu následoval večerní program. Jeho hlavním bodem byl podrobný teoretický a praktický rozbor bootfittingu pro různé nohy. Praktická část byla vynikající, když někteří z účastníků měli lehce nestandardní chodidla, takže se teplotně tvarovala řada skeletů do větších rozměrů nejenom na malíkové straně bot.

Po řadě upravených bot pokračoval večerní program přednáškou o možných skialpových a  cestovatelských aktivitách na Islandu. Spát se šlo opět poměrně brzy, neboť na středu byla předpověď nejenom na dobrý sníh, ale také na slunce. Vše se vyplnilo a my jsme tak mohli pokračovat ve zkoušení freeridové kolekce K2.

Horský vůdce UIAGM Vojta Dvořák zhodnotil konec listopadu v Söldenu takto:
„V Krkonoších říkáme místo POW DAY „poudej“ a ten nám náš pán Krakonoš poslal i do Söldenu na testování lyží K2. Takže jsem měli možnost lítat na lyžích Pinnacle v šířkách 105 a 118. Sněhu bylo dosti a tak jsem si to užíval nejvíc na 118. Tyhle lyže samozřejmě milují prašan a měkký sníh. O tom žádná, ale přitom se nebojí vyšších rychlostí ani toho né úplně lehkého sněhu. Drží a jedou, do ráje tě vezou. Whau. Byla to parádní jízda. Díky Krakonoši. Nebo spíše Söldenmane?“

Předchozí testování:

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje přes dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po prednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: