Hochwilde Nord-gipfel (3458 m)  – ledovcový výstup na hraniční vrchol

Hochwilde Nord-gipfel (3458 m) – ledovcový výstup na hraniční vrchol

Závěr údolí Otztál je tvořen celou řadou skialpinisticky zajímavých třítisícových vrcholů. Jedním z nich je i Hochwilde přímo na hranicích mezi Rakouskem a Itálií. Vrchol je rozdělen do dvou částí – hlavní s výškou 3480 metrů a o kousek nižší severní vrchol vysoký 3458 metrů. Popsaná túra vede právě na nižší severní vrchol.

Ötztál – Rakousko

Země
Rakousko
Další země
Rakousko
Pohoří
Ötztál
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
27 km
Vhodné měsíce
II, III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
3458 m n. m.
Orientace svahu
S, SSV, a V
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, lavinami je ohrožován průstup údolím a poté hrozí pod sedlem mezi Annakogelem a Hochwilde
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ano
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set, vybavení pro pohyb na ledovci
Převýšení
1850 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Obergurgl – Schonwieshütte – Langtalerreckhutte – údolím potoka Langtalerelbach k ledovci - ledovec Langtaler Ferner – sedlo mezi Annakogel (3333 m) a Hochwilde Nord-gipfel (3458 m) – Hochwilde Nord-gipfel (3458 m) – zpět podél výstupové trasy

Podrobný popis

Z Obergurglu na Langtalereckhütte
Z Obergurglu na Langtalereckhütte

Výstup a sjezd z Hochwilde nebo sousedního nižšího Annakogelu (3336 m) je možné absolvovat v jednodenní dlouhé variantě z Obergurglu nebo s přespáním na chatě Langtalereckhütte – Karlsruher Hütte (2450 m), která je zároveň ideálním východištěm pro řadu dalších túr.

Langtalereckhütte v celé své kráse
Langtalereckhütte v celé své kráse

Cesta na Langtalereckhütte (2450 m)

V Obergurglu dnes už není možné bezplatné parkování, takže po příjezdu zaparkujeme na některém z parkovišť. V případě předpovědi horšího počasí je vhodné využití parkovacího domu. Od auta jdeme kousek k dolní části lyžařského střediska, kde teď v roce 2022 staví další ubytovací budovy. U dolní stanice lanovek nasazujeme tulení pásy a okrajem modré sjezdovky 6 a výše modré čtyřky docházíme na jižní okraj lyžařského střediska. Odtud pokračuje obvykle rolbou projetá lyžařská „dálnice“ vhodná i na běžky ve směru Schönwies Hütte. Zamrznuté a zasněžené ezero i chatu míjíme a pokračujeme po cestě obcházející ze severu majestátní Hangerer (3020 m). Stáčíme se k jihu a mírně zvlněným terénem pokračujeme k chatě Langtalereckhütte (2450 m). V případě dvou a vícedenní varinat pobytu v tomto údolí necháváme na chatě věci. Jinak pokračujeme dále k jihu.

Ledovec Langtaler Ferner je už na dohled, v pravo spousta jarních samovolných lavin
Ledovec Langtaler Ferner je už na dohled, v pravo spousta jarních samovolných lavin

Od Langtalereckhütte na Hochwilde

Od chaty mírně stoupáme dále k jihu až se dostaneme na hranu svahu spadaícího z Eiskögele (3228 m), za nímž následuje krátký sjezd na tuleních pásech do dlouhého údolí Langtal, které lemují po obou stranách vrcholy přesahující hranici 3000 metrů. Středem údolí vede potok Langtalerbach, a v jeho závěru se vypíná třítisícový hraniční hřeben mezi Rakouskem a Itálií. Druhým nejvyšším (po 3489 metrů vysokém Hintere Seelenkogelu) vrcholem je v této oblasti právě Hochwilde.

Výstup po ledovci Langtaler Ferner
Výstup po ledovci Langtaler Ferner

Postup ledovcovým údolím není zpočátku moc záživný a získané výškové metry jsou téměř zanedbatelné. To se změní pod hřebenem Schwärzenkamm s přiblížením se k ledovci Langtaler Ferner. Na ledovci sklon výstupu začíná utěšeně stoupat a snažíme se držet v jeho pravé části mimo oblast trhlin. Sklon začíná být zajímavý pod hranicí 2950 metrů. Výstup do sedla mezi Annakogelem a Hochwilde dosahuje svým sklonem místy ke čtyřiceti stupňům.

Pohled zpět z horní části ledovce Langtaler Ferner
Pohled zpět z horní části ledovce Langtaler Ferner

V širokém sedle se můžeme podle podmínek rozhodnotu pro výstup na nižší Annakogel nebo pokračovat dále k severnímu nižšímu vrcholu Hochwilde. Oba vrcholy Hochwilde jsou poměrně skalnaté a záleží na aktuálním množství sněhu, nakolik jsou dosažitelné na lyžích nebo bez nich. My jsme s lyžemi vždy skončili kousek pod vrcholem

K severnímu vrcholu Hochwilde
K severnímu vrcholu Hochwilde

Sjezd z Hochwilde k Langtalereckhütte

Sjezd začíná severně orientovanou plání do sedle před Annakogel. Nejstrmější část ze sedla jedeme důsledně po jednom a držíme se více v levé části ledovce. Níže se můžeme více rozjet a zamířit do středu údolí. Podle ročního období a aktuálního množství sněhu je občas nutné vybírat sjezdovou stopu mimo vytátá místa.

Sjezd na lyžích z pod severnho vrcholu Hochwilde
Sjezd na lyžích z pod severnho vrcholu Hochwilde

Jedeme po pravé straně potoka a obvykle se nevyhneme bruslení nebo alespoň odrážení holemi. Tento úsek je pro splitboardisty velmi nepříjemný. K hraně svahu nad chatou Langtalereckhütte můžou ti, co se jim podaří rozjet, dostat krátkým šlapáním bokem. Ostatní asi zvolí nasazení tuleních pásů.

Z chaty do Obergurglu

Sjezd od chaty po silnici je pro skialpinisty bezproblémový, jen s občasným bruslením a krátkými výstupy. Splitboardistům je doporučitelné si na některé úseky vypůjčit fyzicky zdatného skialpinistu. Dojíždíme k chatě Schönwies Hütte, odkud mohou ti, co se dosud neunavili, ještě vystoupat na občerstvení na Hohe Mut (2670 m) s následným sjezdem částečně po sjezdovkách a částečné freeridem do Obergurglu. Ostatní pokračují prohrnutou cestou do dolní části lyžařského střediska.

Přístup na začátek

Praha – Plzeň – Rozvadov – Regensburg - Mnichov – GaPa – Langenfeld – Sölden - Obergurgl

Rozpis po dnech

Obergurgl – Schonwieshütte – Langtalerreckhutte – údolím potoka Langtalerelbach k ledovci – ledovec Langtaler Ferner – sedlo mezi Annakogel (3333 m) a Hochwilde Nord-gipfel (3458 m) – Hochwilde Nord-gipfel (3458 m) – zpět podél výstupové trasy

Ubytování a jídlo

Langtalereckhütte, hotely a restaurace v Obergurglu

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: