Hvoinati (2632 m) – vyhlídková skialpová túra v bulharském Pirinu na vrchol vedle nejvyššího Vihrenu (2914 m)

Hvoinati (2632 m) – vyhlídková skialpová túra v bulharském Pirinu na vrchol vedle nejvyššího Vihrenu (2914 m)

V druhém nejvyšším bulharském pohoří Pirin je řada krásných skialpových túr. Jednou z nich je vyhlídková túra vedoucí na vrchol Hvoinati (2632 m) vedle nejvyššího Vihrenu (2914 m). Při tomto skialpovém výletu nastoupáme cca 1000 výškových metrů s následným sjezdem 1700 výškových metrů. Většina z prvního tisíce výškových metrů sjezdu povede neporušeným svahem.

Pirin – Bulharsko

Země
Bulharsko
Další země
Bulharsko
Pohoří
Pirin
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
21.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2632 m n. m.
Orientace svahu
JV a S
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
35 °
Lavinové nebezpečí
ano, v první části sjezdu
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
Skialpový set nebo splitboard, lavinový set
Převýšení
1000 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště u sjezdovky ve výšce 1680 m – chata Vihren – Muratovo jezero – Hvoinati (2632 m) – sjezd k chatě Vihren – dále po výstupové trase a poté po sjezdovce do biatlonového areálu a Banska

Podrobný popis

Skialpový výlet na Hvoinati je možné začít přímo v Bansku u dolní stanice kabinkové lanovky. Pokud nechcete šlapat několik kilometrů okrajem velmi mírně ukloněné „dojížděcí“ sjezdovky do samotného střediska, je vhodnější využít místního taxíku a nechat se dovézt na parkoviště, které se nachází v zatáčce modré sjezdovky číslo 1 ve výšce 1680 m.

Chata Vihren s vrcholem Todorka v pozadí
Chata Vihren s vrcholem Todorka v pozadí

Po vysazení z auta nasazujeme tulení pásy a vydáváme se po cestě k chatě Vichren. Je to asi 4,5 km, na nichž se nastoupá přibližně 330 výškových metrů. Po výstupu z lesa se dostáváme do lavinového terénu, kde je potřeba dbát zvýšené pozornosti, neboť dolina je úzká a možné laviny ze svahů nejvyššího vrcholu Vihren (2914 m) dojíždějí až přes přístupovou cestu na stejnojmennou chatu.

Nabírání výškových metrů se svahy Todorky v pozadí
Nabírání výškových metrů se svahy Todorky v pozadí

Z chaty Vihren na Hvoinati

Při výstupu stojí za krátkou zastávku chata Vihren, kde je možné se občerstvit například pivem Pirinsko a výborným kuřecím vývarem. Z chaty pokračujeme dál údolím napravo od potoka, jde o mírné stoupání s krásnými panoramaty okolo. Pokračujeme až téměř k Muratovu jezeru a od něj stoupáme po hřebínku prudce doprava. Na vrchol Hvoinati je to od jezera ještě téměř 400 výškových metrů na dvou kilometrech, tedy poměrně strmý výstup, na němž využíváme traverzy. Za dobrého počasí je to nádherný výstup s výhledy na celé údolí a na masív Todorky. Na vrcholu se stojí zato zdržet a občerstvit se, neboť výhledy na nejvyšší horu pohoří Pirin – Vihren (2914 m) – jsou úchvatné.

Na vrcholu Hvoinati se zamlženým výhledem na nejvyšší Vihren (2914 m)
Na vrcholu Hvoinati se zamlženým výhledem na nejvyšší Vihren (2914 m)

Sjezd z Hvoinati

První část sjezdu z vrcholu Hvoinati k chatě Vihren má převýšení 760 výškových metrů na chatu při sklonu svahu v první části 35-40 stupňů. Jakmile sjedeme nad potok, jedeme traverzem až k chatě. Při sjezdu si lze vybrat stopu i sklon dle libosti, tato strana údolí je, na rozdíl od Todorky, pokrytá jen občasnou lyžařskou stopou. Sjezd přímo ve spádnici nemá chybu, takže si ho náležitě vychutnáme.

Sjezd stopa vedle stopy z Vihrenu
Sjezd stopa vedle stopy z Vihrenu

Po dojezdu na chatu lze výstup opět zapít pivem Pirinskoe a poté pokračovat po výstupové stopě. V místě křížení málo upravované odnože černé sjezdovky 9+ je vhodné ji využít ke sjezdu do biatlonového areálu a tím nabrat rychlost na dlouhou a skoro placatou přibližovací sjezdovku do Banska.

Sjezd vysoko nad údolím s výhledem na západní svahy Todorky
Sjezd vysoko nad údolím s výhledem na západní svahy Todorky

Okružní výlet z lyžařského střediska Bansko přes chatu Vihren do zadní části doliny s výstupem na Hvoinati, sjezdem na chatu a následným dojezdem až dolů do Banska je parádní téměř celodenní skialpový výlet.

Odpočinek při sjezdu na svazích z Hvoinati
Odpočinek při sjezdu na svazích z Hvoinati

Přístup na začátek

Praha – Brno - Bratislava – Budapešť – Szeged – Bělehrad – Niš – Sofie – Dupnitsa – Simitli – Bansko

Rozpis po dnech

Parkoviště u sjezdovky ve výšce 1680 m – chata Vihren – Muratovo jezero – Hvoinati (2632 m) –  sjezd k chatě Vihren – dále po výstupové trase a poté po sjezdovce do biatlonového areálu a Banska

Ubytování a jídlo

chata Vihren (1972 m)

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Honza

Ahoj,
nemáte nějaký aktuální web, kontakt chaty Vihren. Nedaří se mi nic najít…Díky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: