Kanin (2587 m) – okružní skialpová túra ze Sella Nevea k ferratě Brigata Juliana na Kanin do výšky 2430 m

Kanin (2587 m) – okružní skialpová túra ze Sella Nevea k ferratě Brigata Juliana na Kanin do výšky 2430 m

Na italsko-slovinském pomezí se nachází řada skialpinisticky zajímavých míst. Jedním z nich je hraniční vrchol Kanin (2587 m), na který vede z italské strany via ferrata. Do žlabu vedle této ferraty vede i tato okruřní skialpová túra s převýšením téměř 2000 metrů.

Julské Alpy – Itálie

Země
Itálie
Další země
Itálie
Pohoří
Julské Alpy
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
15 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S3
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2430 m n. m.
Orientace svahu
S a V
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
30 °
Lavinové nebezpečí
ano, v traverzu pod hraničním hřebenem, okolo sedla Bila Pec, pod Kaninem
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový set nebo splitboard, lavinová výbava
Převýšení
1900 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
stovky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště Sella Nevea (1150 m) – okrajem sjezdovky přímo na východ – průsekem do výšky cca 1300 m – stoupání lesem převážně na V se strmými i mírnými úseky - v cca 1900 m začátek traverzu pod hraničním hřebenem - Sedlo Sella Prevala (2067 m) – sjezd po sjezdovce – chata Rifugio Celso Gilberti – sedlo Sella Bila Pec (2005 m ) – planina 1900 m – výstup ke žlabu s ferratou Brigata Juliana – ukončení výstupu podle aktuálního stavu sněhu – sjezd na planinu – Sella Bila Pec – Sella Nevea

Podrobný popis

Některé traverzy jsou místy trochu exponované
Některé traverzy jsou místy trochu exponované

Oblast Sella Nevea je známá dobrými sněhovými podmínkami až dopozdního jara. Cesta z Brna přes Vídeň, Graz a Villach do Tarvisia je rychlá, a teprve za Tarvisiem průměrná rychlost klesne na hodnotu obvyklou mezi Brnem a Mikulovem. V lyžařském středisku Sella Nevea je velké parkoviště, které v době mimo provoz lyžařského střediska zeje prázdnotou. Pozor, jako v řadě jiných lyžařských středisek je tady zákaz pohybu na tuleních pásech ve formě fitness skialpnimu po sjezdovkách. Důvodem je nejenom to, že sjezdovky jsou strmější a užší než ledovcové pláně, ale hlavně to, že k oblíbené restauraci v chatě Rifugio Gilberti vede několik skialpových tras zcela mimo sjezdovky.

Okružní skialpová tras kopíruje letní turistickou značku vedoucí na východ lesem ze Sella Nevea, ay se v cca 19000 metrech zatočilo k traverzu JZ směrem pod majestátním skalním hřebenem s nejvyšším vrcholem Monte Leupa (2403 m)  k sedlu Sella Prevala (2067 m).

Nad hranicí lesa
Nad hranicí lesa

Lesem a traverzem do sedla Sella Prevala (2067 m)

U parkoviště ve výšce cca 1150 metrů nasazujeme lyže s tulení pásy (pozor, pozdě na jaře je občas nutné kus popojít pěšky. Výstup začínáme přímo na východ okrajem krátké sjezdovky. Pokračujeme průsekem stále východním směrem až na jeho konec. Tady se napojujeme na turistickou značku, na níž je v době sněhové pokrývky vyšlapaná skialpová stopa.

Relax s výhledem k lyžařskému středisku a sedlu Bila Pec
Relax s výhledem k lyžařskému středisku a sedlu Bila Pec

Značkou stoupáme různě strmě vzhůru s řadou otoček i několika trochu exponovanými úseky. Lesem s občasnými výhledy rychle nabíráme výškové metry až les postupně zmizí. Přímo na jih se objeví skalnatý hraniční hřeben mezi Itálií a Slovinskem. Zároveň se otevírá pohled i na nepřeberné množství vrcholů na dalších světových stranách.

Od výšky cca 1900 metrů začíná traverz jihovýchodním směrem, kterým ze severu podcházíme vrchol Golovec (2285 m). Za ním docházíme k horní stanici lanovky Funifor Prevala a k sedlu Sella Prevala (2067 m).

Stoupání k sedlu Bila Pec
Stoupání k sedlu Bila Pec

Přes sedla Sella Bila Pec (2005 m) k ferratě Brigata Juliana na Kanin

U sedla sundáváme tulení pásy a po sjezdovce sjíždíme k chatě Rifugio Celso Gilberti. Chatu objíždíme do dolinky pod sedlem Bila Pec. Podruhé nasazujeme tulení pásy a stoupáme do sedla. Výstup do sedla vybíráme podle stavu sněhu. V sedle jsou zbytky budov a parádní panoramatické výhledy. V sedle sundáváme tulení pásy a sjíždíme strmým kuloárem na planinu do výšky 1900 metrů.

Úvodní strmý úsek sjezdu ze sedla Bila Pec
Úvodní strmý úsek sjezdu ze sedla Bila Pec

Potřetí nasazujeme tulení pásy a nejprve téměř po rovině míříme přímo na jih. Po pár stech metrech sklon svahu narůstá a opět rychle nabíráme výškové metry ve směru přímo na jih. Celou dobu vidíme žlab vedoucí na hlavní hřeben. Na skále Z od žlabu vede ferrata Brigata Juliana. Čím dál strmějším terénem, případně pěšky, docházíme ke skalám. V závislosti na sněhových podmínkách a možném lavinovém nebezpečí můžeme vystoupat pěšky nebo i se stoupacími železy ještě výše.

Sklon svahu pod Kaninem rychle roste
Sklon svahu pod Kaninem rychle roste

Sjezd od ferraty Brigata Juliana

Ve strmém terénu sundáváme lyže a tulení pásy. V závislosti na kvalitě sněhu se nám buď podaří do lyží obout přímo, nebo si budeme muset upravit plošinku. Při sjezdu jedeme na planinu do 1900 metrů, přičemž se snažíme si vybírat čerstvý sníh nebo nerozježděné úseky. Na planině naposledy nasazujeme tulení pásy. Pokud je vyšlapaná pěší stopa, tak je rychlejší přidělat lyže na batoh a do sedla Bila Pec nastoupat pěšky.

Výjezd ze stínu na slunce
Výjezd ze stínu na slunce

Ze sedla Sella Bila Pec sjíždíme strmější úvodní úsek a poté kousek traverzujeme jižními svahy vrchol Bila Pec. Tím se dostáváme nad strmější svah, kterým sjedeme k červené sjezdovce. V pozdním jaru sjíždíme po sjezdovce až k parkovišti, zatímco uprostřed zimní sezóny si můžeme vybrat ještě z mnoha okolních volných terénů.

Níže je sjezd na plném slunci
Níže je sjezd na plném slunci

Přístup na začátek

Praha – Brno – Vídeň – Graz – Klagenfurt – Villach – Tarvisio – Sella Nevea

Rozpis po dnech

Parkoviště Sella Nevea (1150 m) – okrajem sjezdovky přímo na východ – průsekem do výšky cca 1300 m – stoupání lesem převážně na V se strmými i mírnými úseky – v cca 1900 m začátek traverzu pod hraničním hřebenem – Sedlo Sella Prevala (2067 m) – sjezd po sjezdovce – chata Rifugio Celso Gilberti – sedlo Sella Bila Pec (2005 m ) – planina 1900 m – výstup ke žlabu s ferratou Brigata Juliana – ukončení výstupu podle aktuálního stavu sněhu – sjezd na planinu – Sella Bila Pec – Sella Nevea

Ubytování a jídlo

RIfugio Celso Gilberti (1850 m) a řada ubytovacích a restauračních kapacit v Sella Nevea

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: