Pico de Paderna (2627 m) – skalní vyhlídkový vrchol v Pyrenejích

Pico de Paderna (2627 m) – skalní vyhlídkový vrchol v Pyrenejích

V oblasti nejvyššího vrcholu Pyrenejí, 3404 metrů vysokého Pico de Aneto, je řada menších skialpinisticky zajímavých vrcholů. Jedním z nich je Pico de Paderna, který má z jedné strany skalní stěnu strmě spadající právě směrem k Pico de Aneto.

Pyreneje – Španělsko

Země
Španělsko
Další země
Španělsko
Pohoří
Pyreneje
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
12 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, V
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2627 m n. m.
Orientace svahu
S a SV
Max. sklon svahu
40 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ano, při výstupu do sedla Collado de Paderna
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpinistický nebo splitboardový set, lavinová trojice
Převýšení
1000 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
desítky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště Hospital – podél řeky Ésera – širokým potočním údolílm Barranco de la Renclusa - chata La Renclusa (2140 m) – Ibons de Renclusa – Collado de Paderna (2524 m)– sjezd na sever - parkoviště Hospital

Podrobný popis

Pyreneje jsou vynikajícím cílem na jarní skialpinistický nebo splitboardový ový výlet bez ohledu na to, zda tam chcete jet na prodloužený víkend nebo na dva týdny. Během pár dnů můžete vystoupit a sjet z řady třítisícových vrcholů včetně nejvyššího Pico de Aneto (3404 m).

Ideální skialpinistická chata La Renclusa
Ideální skialpinistická chata La Renclusa

Cesta do Pyrenejí

Doprava do Pyrenejí může být různorodá. Dnes si stačí koupit zpáteční letenku do Barcelony nebo Zaragozy, připlatit si za vak s lyžemi a odletět. Samozřejmě je nutné vhodně zvolit termín výletu s ohledem na j počasí a prognózu sněhové pokrývky v jarních měsících. Některý rok se může stát, že údolí jsou už v druhé polovině dubna bez sněhu, zatímco jsme na konci dubna u parkoviště nastupovali rovnou na místy až metr vysokou vrstvu sněhu.

Údolí nad chatou La Renclusa
Údolí nad chatou La Renclusa

Výstup na chatu La Renclusa (2140 m)

Z parkoviště Llanos del Hospital začínáme podle stavu sněhu. Úvodní část je obvykle pěšky až za odbočku k Hotel Benasque. Za ním to záleží na aktuálním množství sněhu, tj. buď pokračujeme pěšky, nebo už nasazujeme tulení pásy na lyže či splitboardy. Po cestě, která bývá upravená na běžky, jdeme východním směrem rovinatým terénem s malým sklonem.

Jedna výstupová varianta k chatě La Renclusa je u Plan d’Abaixo je odbočit z údolí k jihu a severními svahy Pico de Paderna začít stoupat přes Plan Alto tak, abychom se co nejvýše dostali do potočního údolí pod chatou La Renclusa. My pokračujeme dále v mírném stoupání až k jihu odbočujícímu potočnímu údolí Barranco de la Renclusa. Strměji stoupáme v traverzech zaříznutým údolím, až docházíme k chatě La Renclusa (2140 m). Po případném občerstvení na chatě můžeme pokračovat dále.

Rovinatý úsek pod skalními srázy z Pico de Paderna
Rovinatý úsek pod skalními srázy z Pico de Paderna

Od chaty La Renclusa na vrchol Pico de Paderna (2627 m)

Od chaty se stáčíme k západu a rychle nabíráme výšku k pláni s ledem a sněhem pokrytými jezery. Od nich si můžeme vybrat libovolnou variantu výstupu podél sněhem pokrytého potoka Barranco de Alba. Volba závisí na aktuálních sněhových podmínkách. Celou dobu výstupu od chaty máme před sebou strmé skalní stěny z vrcholu Pico de Paderna.

Vrcholový hřeben Pico de Paderna
Vrcholový hřeben Pico de Paderna

Svahy jsou většinou příjemného sklonu, pouze posledních asi osmdesát výškových metrů pod sedlem přesahuje třicet stupňů. Sedlo Collado de Paderna (2524 m) je široké a otevírají se z něj krásné výhledy na hraniční hřeben mezi Španělskem a Francií, stejně jako na další kopce na západě výhledy na hraniční  hřeben. Na vrchol Pico de Paderna to je ze sedla už jen kousek po hřebenu spadajícím na obě strany. Pokud je dostatek sněhu, je možné dojít na vrchol na tuleních pásech. Nebo aspoň tam, kde sníh končí. Jinak se musí pěšky.

Výhled ze svahů Pico de Paderna na jihovýchod k hlavnímu hřebenu Pyrenejí
Výhled ze svahů Pico de Paderna na jihovýchod k hlavnímu hřebenu Pyrenejí

Sjezd z Pico de Paderna

Z vrcholu jsou dvě základní možnosti sjezdu. V případě vícedenního pobytu v oblasti sjíždíme zpátky k chatě La Renclusa, kde jsme si už během výstupu odložili věci. Naproti tomu, okruh přes Pico de Paderna uzavřeme klasickým sjezdem z vrcholu do sedla Collade de Paderna a poté širokým údolím přímo na sever mezi Pico de Paderna a Tuqueta Blanca de Paderna (2713 m). Otevřený svah přechází v řídký porost ve výšce kolem 2100 metrů. Dojíždíme na rolbou projetou trasu údolím a po ní pokračujeme až na konec sněhu. Na parkoviště následně docházíme pěšky s možností zchlazení se v osvěžující vodě.

Sjezd z Pico de Paderna
Sjezd z Pico de Paderna

Přístup na začátek

Letecky Praha – Barcelona, dále po dálnici A-2 směrem na Lleidu (Léridu) – Barbastro – Garus – Benasque – parkoviště Hospital

Rozpis po dnech

Parkoviště Hospital – podél řeky Ésera – širokým potočním údolílm Barranco de la Renclusa – chata La Renclusa (2140 m) – Ibons de Renclusa – Collado de Paderna (2524 m)– sjezd na sever – parkoviště Hospital

Ubytování a jídlo

La Renclusa (2140 m)

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: