Sedlo 2270 metrů mezi vrcholy Lučin vrh (2396 m) a Minin bogaz (2387 m) v pohoří Durmitor

Sedlo 2270 metrů mezi vrcholy Lučin vrh (2396 m) a Minin bogaz (2387 m) v pohoří Durmitor

V okolí nejvyššího nejvyššího durmitorského vrcholu Bobotov Kuk (2523 m) je spousta dalších vrcholů a sedel. Tato túra vede do skalami lemovaného sedla mezi vrchol Lučin vrh (2396 m) a Minin bogaz (2387 m) s krásným výhledem na jižní stranu Durmitoru.

Durmitor – Černá Hora

Země
Černá Hora
Další země
Černá Hora
Pohoří
Durmitor
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
16 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
2270 m n. m.
Orientace svahu
S ze sedla, V do údolí Lokvice, SV do Žabljaku
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
25 °
Lavinové nebezpečí
ano, hlavně při sjezdu do doliny Lokvice
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set, lavinová výbava, stoupací železa
Převýšení
1000 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
desítky

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Žabljak - Crno jezero - Lokvice – Biljegov do – Valoviti do – sedlo 2270 metrů

Podrobný popis

Durmitor je asi nejkrásnější černohorské pohoří s impozantními vrcholy tyčícími se časo velmi strmě na původními ledovcovými údolími. Konfigurace terénu je různorodá od občasných mírných svahů přes střední sklony až po strmé vápencové stěny. Po několika návštěvách Durmitoru můžeme potvrdit, že v tomto pohoří je jistota vydatných sněhových srážek.

Ze Žabljaku do údolí Lokvice

Z České republiky se jede do Černé Hory přes Maďarsko a Srbsko. Pro ty, co jezdí na Balkán častěji, bývá noční můrou jakýkoliv silniční přechod mezi Maďarskem a Srbskem. Z dálnice se sjíždí v srbském Čačaku a poté je to už jen cca 250 kilometrů po normálních silnicích. Cestou po Černé Hoře stojí za zastávku most přes hluboce zaříznutý kaňon řeky Tara. „Hlavním“ městem Durmitoru je Žabljak ve výšce 1400 metrů. Ze Žabljaku je v případě menšího množství sněhu vhodné jít po cestě k Crnomu jezeru. Jezero se obchází po severním okraji s napojením na turistickou značku vedoucí do údolí Lokvice. V případě krásného počasí je stoupání do údolí Lokvice krásnou vyhlídkovou túrou s kopcovitě tvarovaným okolím stezky.

Traverz strmým terénem od údolí Lokvice výše
Traverz strmým terénem od údolí Lokvice výše

Z údolí Lokvice do sedla 2270 metrů

Nad terénním zářezem Lokvice s plesem (v létě) ve výšce 1800 metrů je potřeba se rozhodnout, zda podtraverzovat Čvorov bogaz (2152 m) pod sedlo nebo sjet přes sto výškových metrů k zamrznutému a zasněženému plesu. Lepší je varianta najet nad pleso a následně severovýchodním směrem nastoupat svahy Prla do sedla mezi Čvorog boga a hranu Sagarela ploča (2214 m). Svah je strmý, takže je lepší dát na nohy stoupací železa. Na hraně doliny těsně nad 1950 metrů stoupací železa sundáváme a pokračujeme na tuleních pásech.

Ze strmého svahu přecházíme do mírnějšího terénu, kde opět nasazujeme lyže
Ze strmého svahu přecházíme do mírnějšího terénu, kde opět nasazujeme lyže

Západním směrem stačí přejít přes Biljegov do a stočit se na jih do Valoviti do. Odtud už je krásně vidět (viz foto) od západu Bezimeni vrh (2487 m), nejvyšší Bobotov Kuk (2523 m), Lučin vrh (2396 m) a Minin bogaz (2387 m). Ve výšce přes 2100 metrů se stáčíme přímo na jih (Bobotov Kuk necháváme na jindy) přímo do sedla mezi Lučin vrh (2396 m) a Minin bogaz (2387 m). Docházíme do sedla, v němž jsou skály krásně pokryté mohutnou námrazou a sněhem. Na druhou stranu jsou parádní výhledy na jižní část Durmitoru.

Na sněžnicích ve velkolepých horských kulisách
Na sněžnicích ve velkolepých horských kulisách

Sjezd ze sedla 2270 metrů

Nasadili jsme lyže a snowboardy a začali sjezd podél výstupové trasy přes různě strmé úseky. Občas se dalo i pěkně skákat. Dojeli jsme pod Čvorov bogaz. Odtud byly nejobtížnější část celého sjezdu, neboť z hrany nad údolím Lokvice ve výšce 1950 metrů jsme sjížděli po jednom k plesu ve výšce necelých 1700 metrů. Ukloněný svah nad skalami byl vlivem celodenního slunce hodně rozměklý a vrstva těžkého mokrého sněhu může být hodně vysoká. Od plesa je nutné ještě nastoupat sto výškových metrů na hranu doliny ke sjezdu k Crnomu jezeru.

V sedle 2270 metrů s výhledem do jižní části Durmitoru
V sedle 2270 metrů s výhledem do jižní části Durmitoru

Přístup na začátek

Brno – Bratislava – Budapest - Beograd – Zlatibor - Nova Varos - Prijepolje - Pljevlja – Žabljak

Rozpis po dnech

Žabljak – Crno jezero – Lokvice – Biljegov do – Valoviti do – sedlo 2270 metrů

Ubytování a jídlo

řada ubytovacích zařízeni a restaurací v Žabljaku

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: