Skialp areál nad Hrobem – na nejvyšší vrchol Pramenáč (909 m) po trase Křížová

Skialp areál nad Hrobem – na nejvyšší vrchol Pramenáč (909 m) po trase Křížová

Ideálním skialpinistickým tréninkovým areálem je Skialp nad Hrobem hodinu cesty autem z Prahy na severozápad. Trasa na nejvyšší místo oblasti – vrchol Pramenáč (909 m) má místní pojmenování Křížová.

Krušné hory – Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Pohoří
Krušné hory
Vhodné i pro splitboard
ne
Počet dní
1
Délka
5.2 km
Vhodné měsíce
I, II, III
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
909 m n. m.
Orientace svahu
Z a J
Max. sklon svahu
20 °
Převažující sklon svahu
10 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpový set
Převýšení
320 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Parkoviště SC Bouřňák – kostel sv. Mikuláše – Růžová ulice – železniční mostek – odpočívadlo pod Pramenáčem – Pramenáč – sjezd k Vitišce – po Mikulovském okruhu za železniční tunel – lesem ve spádnici k hlavní silnici – lyžařské středisko

Podrobný popis

Výstup i sjezd má název Křížová. Sjezd je kromě úvodního úseku z Pramenáče, který je po Vitišku souběžný s běžkařským okruhem, zábavný od Vitišky do lyžařského střediska SC Bouřňák.

Cesta do Skialpového areálu nad Hrobem

Skialpový areál nad Hrobem se rozkládá na svazích vrcholů Bouřňák (869 m) a Pramenáč (909 m). Z větší části je propojen s lyžařským střediskem Bouřňák, což má výhodu ve snadné dostupnosti pro místní i vzdálenější zájemce o skialpové provětrání se v této oblasti. Ti, co bydlí nedaleko, mohou využít i hromadnou dopravu – vlak nebo bus. V případě vlaku je v obci Mikulov vlaková zastávka Mikulov v Krušných horách, do níž vlak začínající v Ústí nad Labem nastoupá z obce Hrob za necelou půl hodinu. Podobně je možné použít i autobus.

Ocedulkované odpočívadlo pod Pramenáčem
Ocedulkované odpočívadlo pod Pramenáčem

Nejrychlejší je samozřejmě příjezd autem a jeho zaparkování na bezplatném parkovišti v lyžařském středisku Bouřňák. Pokud jedete z Prahy, tak je vzdálenost ze severního okraje Prahy necelých 100 km a za hodinu od nastoupení do auta v Praze už můžete nasazovat tulení pásy a obouvat se do lyží. Cesta po dálnici D8 je rychlá, jediné větší zdržení může být při průjezdu Teplicemi, kde je aktuálně rozkopána řada silnic. Za Teplicemi je už cesta rychle ubíhá do Dubí, kde se odbočí doleva a po pár kilometrech se odbočí vpravo, aby se Mikulovským údolím nastoupalo po silnici 382 do Mikulova. Parkoviště je dostatečně velké, ale přesto se o krásném víkendu může stát, že bude přeplněno. Vhodné je tak přijet v pracovních dnech buď brzy ráno, nebo až na večerní skalp při čelovce.

Výstupová skialpinistická trasa Křížová

Od parkoviště jdeme s lyžemi na rameni ke kostelu sv. Mikuláše a od něj zatočíme vlevo do strmé ulice Růžová. Na jejím konci odbočíme vpravo a za posledním domem si už nasadíme lyže s tuleními pásy. Stoupáme po spádnici úvozovou cestou k mostku pod tratí. Tady může někdy být nedostatek sněhu. Projdeme pod tratí a pokračujeme vlevo dále do kopce. Přes křižovatku pokračujeme rovně a na další křižovatce odbočujeme vlevo na lesní pěšinu.

Označení skialp trasy a mapka u vrcholu Pramenáč
Označení skialp trasy a mapka u vrcholu Pramenáč

Pěšinou stoupáme stále vzhůru lesem severním směrem. Docházíme k silnici Dubí-Vitiška, kterou protínáme. Nad cestou je opět různorodý les, mýtiny a řada cest. Vybíráme si libovolnou z nich a SSZ směrem pokračujeme stále k Pramenáči dokud nenarazíme na odbočku na východ. Po ní mírným stoupáním docházíme k dřevěnému odpočívadlu na běžkařské a pěší trase kolem Pramenáče. Od odpočívadla je to už jen cca 200 metrů a přibližně 30 výškových metrů na vrchol Pramenáče. Na vrcholu je nedávno obnovený kříž a nekryté odpočívadlo.

Na vrcholu Pramenáč
Na vrcholu Pramenáč

Sjezd trasou Křížová

Úvodní část sjezdu z Pramenáče není moc zábavná, neboť až na Vitišku vede po běžkařské trase, která je v létě silnicí. Mírný sjezd z Pramenáče k odpočívadlu se u něj mění i v bruslení, dokud se sklon opět trochu nezvětší před levotočivou zatáčkou. Před ní se lyže alespoň trochu rozjíždějí, ale stále nemá smysl dělat oblouky.

Nový kříž na Pramenáči z října 2020
Nový kříž na Pramenáči z října 2020

Před Vitiškou odbočujeme vlevo, kde se napojíme na sjezdovou trasu Hönigovka. Dále pokračujeme až za tunel na železniční trati. Tady se odpojíme a najíždíme do lesa, kde nás čeká zábavný sjezd asi 100 výškových metrů k hlavní silnici. U silnice sundáváme lyže, přecházíme ji a za ní opět lyže nasadíme k závěrečným asi sedmdesáti výškovým metrům sjezdu do lyžařského střediska.

Pohled zpět na běžkařskou trasu od odpočívadla po zatáčku
Pohled zpět na běžkařskou trasu od odpočívadla po zatáčku

Přístup na začátek

Praha – Teplice – Dubí – Hrob – Mikulova, 100 km

Rozpis po dnech

Parkoviště SC Bouřňák – kostel sv. Mikuláše – Růžová ulice – železniční mostek – odpočívadlo pod Pramenáčem – Pramenáč – sjezd k Vitišce – po Mikulovském okruhu za železniční tunel – lesem ve spádnici k hlavní silnici – lyžařské středisko

Ubytování a jídlo

restaurace a ubytování v Mikulově

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: