Vršič (1737 m) – dokonalý tréninkový skialpový vrchol v Julských Alpách

Vršič (1737 m) – dokonalý tréninkový skialpový vrchol v Julských Alpách

Přes slovinské Julské Alpy prochází severojižním směrem silnice 206 z Kranjské gory do Bovce s nejvyšším místem v sedle Vršič (1611 m). Nad tímto sedlem se vypíná vrchol Vršič (1737 m), který nabízí za jakéhokoliv počasí výborné tréninkové podmínky pro skialpinistické aktivity.

Julské Alpy – Slovinsko

Země
Slovinsko
Další země
Slovinsko
Pohoří
Julské Alpy
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
11 km
Vhodné měsíce
I, II, III, IV, XII
Obtížnost sjezdu
S2
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
1737 m n. m.
Orientace svahu
S
Max. sklon svahu
45 °
Převažující sklon svahu
20 °
Lavinové nebezpečí
ano, některé svahy jsou dobře použitelné pro různé formy nácviku lavinové prevence
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialp nebo splitboardový set, lavinová výbava
Převýšení
830 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
ne
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

parkoviště (cca 950 m) – Koča na Gozdu (1226 m) – sedlo Vršič (1611 m) – Vršič (1737 m)

Podrobný popis

Skialpový výlet na vrchol Vršič (1737 m) je možné absolvovat za jakýchkoliv podmínek. Na vrchol je řada výstupových i sjezdových možností různého sklonu. Vršič je tak výborným místem pro nácvik pohybu v různě strmém terénu s případným využitím sněhových splazů.

Na hraně svahu z vrcholu Vršič (1737 m)
Na hraně svahu z vrcholu Vršič (1737 m)

 

Z údolí do sedla Vršič

Při skialpovém výletu do oblasti Vršiče je vhodné se rozhodnout, zda chce člověk v této oblasti Julských Alp pobýt na více než jeden den. Pokud ano, je dobré si zajistit ubytování na některé z chat. My jsme využili pohostinnosti Koči na Gozdu (1226 m).

Nástupním místem je cesta vedoucí z Kranjskée gory do sedla Vršič. Už hluboko v údolí autem projíždíme kolem cedulí „Pozor – snežni splazovi“, takže to vypadá, že část cesty je ohrožována lavinami. Auta necháváme na „zimním“ parkovišti v druhé serpentině. Cesta na sedlo Vršič je plná serpentin a traverzů, což nám na skialpech nevadí, neboť na mnoha místech je možné zkrácení strmým výstupem v lese.

Uvolněný sníh jede dolů
Uvolněný sníh jede dolů

Ideální občerstvovací zastávkou je Koča na Gozdu, od níž až do sedla Vršič pokračujeme převážně mimo silnici v lesním porostu. Sedlo Vršič je ukázkovým vyhlídkovým místem a zároveň výborným východištěm na několik pěkných skialpových túr na okolní sedla a vrcholy. Za špatného počasí si dvoutisícové vrcholy musíme nechat ujít, a jdeme si „skialpinisticky hrát“ přímo na vrchol Vršič (1737 m).

Oblast Vršiče (1737 m)

Vrchol převyšuje nedaleké sedlo o necelých 130 metrů, což za špatného počasí nevadí, protože nabízí ze všech stran řadu výstupových i sjezdových možností. Strmost některých svahů je natolik dobrá, že jsou využitelné pro nácvik otáčení na lyžích ve velmi ukloněném terénu, přezouvání se s lyží na pěší výstup, apod. Na druhou stranu kromě výstupů jsou svahy Vršiče vhodná např. pro nácvik přeskakovaných oblouků ve strmém terénu, pro nácvik pohybu v pomalu “jedoucím” splazu, nácvik pádových Technik a mnoha dalšího.

Když se sekne lyže, tak se padá hlavou dolů
Když se sekne lyže, tak se padá hlavou dolů

Sjezd z oblasti Vršiče následně vede převážně severním směrem ať už po silnici, potočním korytem nebo v přilehlém lese. Poté se k tomu přidávají i nějaké louky až ke Koči na Gozdu. Podle aktuálních sněhových podmínek vede dále sjezd buď různě lesem nebo v horším případě po silnici až k parkovišti v druhé serpentine kousek nad dnem údolí.

 

Přístup na začátek

Praha – České Budějovice – Linz – Salzburg – Spittal and Der Drau – Villach – Kranjska Gora 600 km

Rozpis po dnech

parkoviště (cca 950 m) – Koča na Gozdu (1226 m) – sedlo Vršič (1611 m) – Vršič (1737 m)

Ubytování a jídlo

Koča na Gozdu, řada chat okolo sedla Vršič

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: