Kde a jak začít na skialpech – areál Skialp na Hrobem zahájil veřejnou sezónu v úterý 7. ledna 2020

Kde a jak začít na skialpech – areál Skialp na Hrobem zahájil veřejnou sezónu v úterý 7. ledna 2020

Skialpinistický areál Skialp na Hrobem byl průkopníkem v realizaci a propagaci aktivit na tuleních pásech. V lesích kolem vrcholů Bouřňák (869 m) a Pramenáč (909 m) je vyznačena řada výstupových  a sjezdových tras různé obtížnosti. Vzhledem k aktuálním povětrnostním podmínkám bylo na úterý 7. ledna 2020 vyhlášeno Mimořádné večerní ťapání na Bouřňáku.

Fotogalerie Skialp nad Hrobem 7. 1. 2020 >>

Na parkovišti v Mikulově se před sedmou hodinou večerní sešla s čelovkami na hlavách skupina nadšenců tuleních pásů od úplných začátečníků až po pokročilé. Pořadatelka Iva Macholdová z pořádajících Skialp nad Hrobem a Koloshop to uvedla takto:

„Ahoj přátelé chlupatých lyží!
Konečně nám včera napadlo alespoň tolik, aby se dalo pochodit po našich skialpových tratích. Předpověď na následující dny ukazuje další oteplení, tak není čas váhat. Sejdeme se mimořádně v úterý 7. 1. 2020 před 19. hodinou na parkovišti v Mikulově a společně s čelovkami nastoupáme první metry. Přijďte všichni, a vy co ještě výbavu nemáte, se nezapomeňte stavit v @koloshop.cz, si jí vypůjčit.
Těším se na vás, Ifka“

Video Skialp nad Hrobem Bournak – Jan 7, 2020 od palic na Vimeo, hudba: Kaczi.

Začátečníci byli podrobně obeznámeni s výstrojí a manipulací s techovým vázáním. Následně se s malým zpožděním mohlo vyrazit. Jelikož sněhové podmínky měly do ideálních daleko, první výstup vedl po červeně značené sjezdovce číslo tři. Na jednotlivých vrstevnicových cestách se vždy počkalo na ty, kteří se při výstupu víc kochali. Z vrcholu Bouřňáku se pokračovalo sjezdem Hrobské a od dolní stanice vleku se opět stoupalo na tuleních pásech nahoru. Z vrcholu Bouřňáku vyhrála sjezdová varianta po červeně značené čtyřce, protože černý slalomový svah měl dostatek sněhu jenom na malém kusu sjezdovky.

Další výstupy a sjezdy se kvůli sněhu už nekonaly a premiérové večerní skialpování mohlo být před půl desátou večer ukončeno. Je potřeba počkat, až se ochladí a napadne víc sněhu.

Foto: Ladislava Antalová

Tipy na túry ve Skialp nad Hrobem

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: