HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Premiérový Kurz horské medicíny pro horolezce začíná v Jizerských horách v září 2017

Premiérový Kurz horské medicíny pro horolezce začíná v Jizerských horách v září 2017

Prvního června 2017 byla otevřena registrace na první ročník Kurzu horské medicíny pro horolezce, který je určen všem zájemcům o získání nadstandardních znalostí a dovedností v oblasti horské a cestovní medicíny.

Fotogalerie Kurz horské medicíny 2017 >>

Kurz horské medicíny pro horolezce je určen pro širokou veřejnost s odpovídajícími zájmy v oblasti pohybu na horách. Mezi ně patří horští vůdci a průvodci, horští záchranáři a členové Horské služby, instruktoři lyžování a horolezectví. V neposlední řadě mezi zájemci určitě budou i vedoucí expedic, aktivní alpinisti a nadšenci do hor.

Představení kurzu horské medicíny pro horolezce

„Kurz horské medicíny pro horolezce poskytuje výcvik v první pomoci u všech naléhavých stavů spojených s horským prostředím. Dále je cílem absolventy seznámit s funkcí profesionálního záchranného systému a vyškolit je, aby se stali efektivní spojkou mezi zraněným/nemocným a profesionální záchranou, tedy zejména leteckou záchrannou službou.“

Kurz horské medicíny pro horolezce je plně podporován lékařskými komisemi mezinárodních společností ISMM (International Society for Mountain Medicine), UIAA (United International Alpine Association) a ICAR (International Comission for Alpine Rescue) a absolventi obdrží diplom podporovaný těmito nadnárodními společnostmi.

V zářijovém modulu v Jizerských horách (18.-22. 9. 2017) a v lednovém ve francouzském Avoriaz (26.-28. 1. 2018) bude probíhat intenzivní vzdělávání  účastníků v těchto oblastech nutných pro bezpečný pohyb v horách:

  • Výšková nemoc a expediční medicína
  • Hypotermie, omrzliny, lavinové trauma
  • Záchrana zraněného v náročném terénu
  • Letecká záchranná služba – funkce a spolupráce

Podmínkou přijetí do Kurz horské medicíny pro horolezce je dobrá zdravotní a fyzická kondice, základní znalost lezeckých technik, výborná schopnost pohybu na lyžích ve volném terénu. Kurz bude probíhat v českém jazyce, popř. v anglickém či francouzském jazyce s možností překladu do češtiny.

Absolventi kurzu získají

  • Kvalitní vzdělání ve zdravotnické první pomoci v horském prostředí
  • Vědomosti a dovednosti nutné ke zorganizování záchanné akce
  • Možnost výměny zkušeností s profesionálními horskými záchranáři v ČR a Alpách

Po úspěšném absolvování kurzu účastníci obdrží diplom uznaný lékařskou komisí UIAA, ICAR a ISMM.

Lektoři kurzu jsou lékaři specializovaní v horské medicíně a profesionální zdravotničtí záchranáři, odborným garantem a organizátorem kurzu je MUDr. Kristina Höschlová. Alpský výcvik bude probíhat pod vedením lékařů a profesionálních horských záchranářů střediska v Avoriaz. Součástí kurzu je stáž na alpské LETECKÉ ZÁCHRANNÉ SLUŽBĚ Mont Blanc Helicopteres.

Ukázky z Kurzu horské medicíny pro lékaře a záchranáře

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: