V Jizerských horách se při Kurzu horské medicíny zachraňovalo a létalo s vrtulníkem

V Jizerských horách se při Kurzu horské medicíny zachraňovalo a létalo s vrtulníkem

Závěrečná letní část I. Mezinárodního kurzu horské medicíny se uskutečnila na chatě Stará Pila v Jizerských horách od 8. do 14. září 2016. Kurzisté absolvovali bohatý program, který začínal po snídani a končil v pozdních večerních hodinách. Kromě teorie získané během přednášek byl maximální důraz kladen na praktické nacvičování v terénu různé obtížnosti.

Po středečním večerním přijezdu účastníků byl první a zároveň poslední volný večer. Od čtvrtečního rána začal přednáškový maraton věnovaný všem aspektům výškové nemoci včetně příkladů z praxe. Následovala problematika výživy, medikace a přednáškový den zakončila přednáška Dominique Jean o všech oblastech expediční medicíny.

Fotogalerie Mezinárodní kurz horské medicíny 2016 >>

Přednáškový byl i pátek opětovně s důrazem na expediční medicínu a vhodných konzultacích před návštěvou vysokých hor pro ty, co trpí některými z nemocí nebo pro těhotné ženy. Večerní program zajistila Kristina Höschlová a Lucie Langová, které podrobně představily problematiku letecké záchrany v Alpách a v České republice.

Další čtení:

International MOUNTAIN MEDICINE course in the Czech Republic od Kurz horské medicíny na Vimeo.

Na přednáškách, praktických ukázkách a výcviku v terénu se podílel sbor lektorů Emmanuel Cauchy, Dominique Jean, Johan Holmgren, Jana Kubalová a hlavní organizátorka Kristina Höschlová. Praktickou víkendovou část vedli horští vůdci UIAGM Karel Kříž, Vojta Dvořák a Petr Giacintov. Další aktivity v terénu proběhly v úzké spolupráci s Horskou službou Jizerské hory, firmou Singing Rock, Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje, letecká společnost DSA (Delta System Air), na čemž se podílely lékařky a účastnice kurzu Eva Tauchmanová a Lucie Langová.

Víkend ve znamení horských vůdců UIAGM

Trojice horských vůdců naučila účastníky v zimní části kurzu to, jak se mají jistit na sněhu, záchranu z ledovcové trhliny a mnohé další dovednosti pro zimní pohyb v horách. V této letní části se účastníci důkladně seznámii se vším, co je může potkat ve skalním terénu od lezeckých aktivit po via ferraty. K tomu byla doplněna záchrana ve skalním terénu ať už se spouštěním zraněného dolů, nebo naopak jeho vytažení k vrcholu skály.

Víkendový pobyt venku zakončila v neděli večer přednáška dvojice pražských skialpinistů Martina Šťourače a Karla SvobodyBeton Ski Teamu, kteří se s účastníky podělili o své zkušenosti s velkými nadmořskými výškami a dlouhodobou skialpinistickou expedicí One World Two Skis, kterou v roce 2015 zakončili na vrcholu osmitisícové Manaslu.

„Díky mým pobytům v zahraničí jsem v roce 2013 dostala nabídku absolvovat Mezinárodní master kurz horské medicíny, který probíhal v Itálii. Kurz mě nadchnul a tehdy jsem se rozhodla umožnit podobné vzdělání mým českým a slovenským kolegům. Tak tedy vzniknul stávající Kurz horské medicíny. Vznikl jen díky neobyčejnému nadšení všech organizátorů, lektorů a instruktorů,“ shrnuje motivaci k organizaci I. Mezinárodního kurzu horské medicíny hlavní organizátorka Kristina Höschlová.

Liberecké stanoviště letecké záchrany DSA

Po fyzicky náročnějším víkendu se účastníci přesunuli na pondělní dopoledne na letiště v Liberci, kde si prošli a prohlédli letiště, jeho zázemí a žlutě svítící vrtulník DSA. Měli možnost se podrobně pobavit s pilotem, technikem a záchranáři. Následovalo předvedení, jak se správně obléct, jak se pracuje s pracovními úvazky tak, aby se mohlo přejít k nácviku techniky slaňování z vrtulníku na trenažeru. K tomu byly vyzkoušeny transportní prostředky používané při letecké záchraně v České republice.

Po návratu na Starou Pilu měli účastníci čas pouze na oběd, po kterém se ve skupinách po čtyřech vydali řešit několik zraněných v terénu. Večerní program zajistila česká firma Singing Rock, jejíž zástupce prakticky ukázal rozdíly, výhody a nevýhody různého materiálu používaného při lezení a záchraně.

Co je to Mezinárodní kurz horské medicíny?

Kurz horské medicíny je vytvořen v souladu s lékařskými komisemi mezinárodních organizací UIAA, ICAR a ISMM a je první vzdělávací akcí na území České republiky, která umožní dosažení diplomu uznaného lékařskou komisí mezinárodní alpské asociace MedCom UIAA a mezinárodní asociace pro alpskou záchranu ICAR MedCom. Absolventi kurzu získají mezinárodně uznaný diplom DiMM (Diploma in Mountain Medicine).

Praktická letecká záchrana na via ferratě

Ráno se přijelo do Semil, kde zástupci Singing Rocku obeznámili přítomné s pravidly pohybu na ferratě. Po rozdělení do dvou skupin vystoupili všichni na vrchol ferraty. Z jedné skupiny byl vrtulníkem DSA transport v síti, zatímco níže ve stěně ferraty byla letecká záchrana provedena v „transportním trojcípém šátku“. Jak zhodnotil jeden z účastníků: „Několika hodinové čekání na slunci výrazně přebil přílet vrtulníku a následný let na blízkou louku, přesednutí do vrtulníku a další let.“

Po letecké záchraně si účastníci vyzkoušeli ještě přeručkování přes řeku na laně a kamarádskou záchranu na via ferratě. Večer následovala velmi dobrá přednáška Emmanuela Cauchyhotelemedicíny s několika praktickými příklady a jejich řešením.

Středa byla posledním dnem I. Mezinárodního kurzu horské medicíny, kdy na všechny čekaly závěrečné zkoušky sestávající ze tří částí – testu, ústní zkoušky a praktické ukázky. Před mezinárodníh komisí všichni účastníci u zkoušek uspěli.

Jak kurz hodnotili samotní účastníci?

  • „Kurz mě ovlivnil hodně. Přišla jsem na kurz hlavně se zájmem o expediční medicínu, ale paradoxně jsem se teď zamilovala spíše do alpské zimní medicíny. Uvidím, jak to zužitkuji z hlediska profesního uplatnění.“
  • „Je těžké psát o tomto kurzu jinak než v superlativech! Jak odborná náplň, tak praktická složka byla na nejvyšší úrovni. Moc se mi líbilo, že teorie byla spíše přesunuta do sféry samostudia. Skvěle připravené workshopy.“
  • „Moc díky za zorganizování tohoto kurzu. Skvělí přednášející, spousta inspirace pro moji další práci. Díky, díky, díky.“

FOTO: Hana Kubinová, Jan Pala a Jan Kostík

Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: