Skialp areál nad Hrobem – výstupová trasa Mikulovská

Skialp areál nad Hrobem – výstupová trasa Mikulovská

Výstupová trasa Mikulovská je ve skialpinistickém areálu Skialp nad Hrobem pojmenovaná podle vesnice, v níž začíná. Mikulovská vede lesem jižně od černé sjezdovky víceméně po spádnici, takže důkladně každého prověří při výstupu přímo do kopce.

Krušné hory – Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Pohoří
Krušné hory
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
1.1 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
869 m n. m.
Orientace svahu
V
Max. sklon svahu
25 °
Převažující sklon svahu
15 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
nejsou
Vybavení
skialpové nebo splitboardový set
Převýšení
290 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
poplatek za využití sjezdovek ke sjezdu
Počet lidí za rok
tisíce

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Při zaparkování blíže k lyžařským vlekům je nástup Mikulovské vidět přímo před autem – přímý výstup po spádnici pod druhou cestou (750 m) – s mírnou zatáčkou do 800 m – stočení k západu směrem ke Slalomáku – okrajem lesa na konec sjezdovky – kolem hotelu na vrchol Bouřňáku – sjezd dle výběru zpět do Mikulova

Podrobný popis

Ačkoliv oblastí s vyznačenými skialpovými trasami je v České republice několik, nejstarším (a nejlepším z hlediska variability výstupových tras) skialpinistickým areálem v České republice je Skialp na Hrobem v Krušných horách přibližně hodinu po dálnici D8 z Prahy. Na vrcholy Bouřňák (869 m) a Pramenáč (909 m) vede řada různorodých výstupových skialpových tras a několik málo sjezdových. Vzhledem k lesnatému charakteru obou vrcholů jsou pro sjezd využívány sjezdovky SC Bouřňák a některé lesní cesty.

Nástup na trasu Mikulovská od parkoviště
Nástup na trasu Mikulovská od parkoviště

Cesta do Skialp nad Hrobem

Do skialpinistického areálu Skialp nad Hrobem je možné se dostat autem nebo autobusem z nedalekých Teplic. Cesta z Prahy po D8 je rychlá a přesunu se zpomaluje až s příjezdem do Teplic, průjezdem Dubí a odbočením na silnici 27 směr Litvínov. V Hrobě se sjíždí a je v něm také značka upozorňující na nutnost použití sněhových řetězů za souvislé sněhové pokrývky. Parkuje se na rozlehlém parkovišti u lyžařského střediska.

Tudy ne, Mikulovská je pouze pro výstup
Tudy ne, Mikulovská je pouze pro výstup

Výstupová skialpová trasa Mikulovská

Z parkoviště – pokud se podaří zaparkovat čelem k lesu – je vidět nástup do výstupové trasy Mikulovská. Nástupní místo je označeno kulatou „výstupovou“ žlutou cedulí a zelenou šipkou. Přímo od parkoviště se stoupá ve spádnici hustým lesem v mírném terénním zářezu. Díky zářezu není prostor na traverzy, takže se musí šlapat přímo vzhůru. Tento přímý výstup za problematičtějších sněhových podmínek krásně prověří stoupací techniku na tuleních pásech a sílu v rukou při dopomoci hůlkami.

Na Bouřňáku je to při výstupu nejlepší po sněžení
Na Bouřňáku je to při výstupu nejlepší po sněžení

Výstup má téměř konstantní sklon. V lese přitom míjíme zbytky dřevěné konstrukce malého můstku a přecházíme přes dvě téměř vrstevnicové cesty (655 m a 750 m). Ve výšce 800 metrů se stáčíme ve výstupu k západu a docházím k černé sjezdovce číslo 1 (Slalomák). Okrajem lesa podél sjezdovky docházíme posledních pár desítek výškových metrů ke konci sjezdovky. Procházíme kolem zavřeného hotelu Bouřňák na sever k vrcholu Bouřňáku. Pokud tady hodně fouká, můžeme se přesunout k sundání tuleních pásů za nedalekou boudu u horní stanice vleku poma.

Horní část výstupu nad 800 metrů
Horní část výstupu nad 800 metrů

Sjezdové trasy z Bouřňáku

Za horších sněhových podmínek je možné využít ke sjezdu pouze upravované sjezdovky směřující do Mikulova. Nejstrmější je hlavní černě označený Slalomák, pohodové potom červené 3 a 4. Od roku 2022 se za použití sjezdovek ke sjezdům v rámci skialpinistických okruhů v SC Bouřňák platí poplatek. Alternativou za lepších sněhových podmínek je sjezd po bývalé sjezdovce Stará (č. 2), která je jediným reálným „freeridem“ na Bouřňáku.

Horní úsek Mikulovské stáčející se k černé sjezdovce

Přístup na začátek

Praha – Teplice – Dubí – Hrob – Mikulov

Rozpis po dnech

Při zaparkování blíže k lyžařským vlekům je nástup Mikulovské vidět přímo před autem – přímý výstup po spádnici pod druhou cestou (750 m) – s mírnou zatáčkou do 800 m – stočení k západu směrem ke Slalomáku – okrajem lesa na konec sjezdovky – kolem hotelu na vrchol Bouřňáku – sjezd dle výběru zpět do Mikulova

Ubytování a jídlo

restaurace a ubytování v Mikulově

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: