Pohyb na tuleních pásech s využitím lyží nebo splitboardu zažívá v posledních letech exponenciální rozmach. S tím souvisí i vývoj výstroje využitelné pro tyto aktivity ve sněhem pokrytých horách. Pro co nejlepší zážitek z výletů jsou kromě jiného důležité i hole jak pro výstup, tak pro sjezd. Uvedeme si základní rozdělení a parametry holí vhodných pro pohyb na sněhu.
Většina našich horských oblastí je pokryta lesy, jen vrcholové partie bývají bezlesé. Téměř všechna zajímavá místa navíc patří do oblastí s vyšším a vysokým stupněm ochrany přírody. I přesto se dá najít řada míst k aktivitám na skialpinistických lyžích nebo splitboardu.
V článku jsou popsány různé druhy vybavení pro skialp s dětmi s jejich výhodami a případnými zápory.
Zatímco na začátku ledna 2021 nebylo v České republice po sněhu téměř ani památky, situace se výrazně změnila po druhém lednovém víkendu. Na většině hor a v mnoha údolích napadlo velké množství sněhu, a tak mohly začít prašanové orgie.
Pokud ještě nemáš vlastní skialpinistickou výbavu, je tu skvělá možnost, jak si na celou sezónu zajistit vybavení za super cenu. Intersport – Sport Pec v Peci pod Sněžkou nabízí sezónní výpůjčku kvalitních skitouringových setů.
Skialpující rodiče mají tendence „zatáhnout“ do stejné aktivity i své děti. Je to velmi záslužná tendence, ale musí se postupovat krok za krokem. Nic nepřehánět a věnovat se hlavně zlepšování sjezdových schopností dětí než s nimi bude plnohodnotně možné vyrazit na skialp se sjezdem volným terénem. Začít se může už u malých dětí, ale přechod na tradiční skialp by měl být s ohledem na schopnosti dítěte ve věku 8-10 let.
Jestli jste v rámci zachování duševního zdraví letos v přírodě strávili a ještě plánujete strávit více času než v jiných letech, čekají vás v tuto chvíli ty krušnější časy. Noční teploty čím dál častěji koketují s nulou i pod nulou a denní se už nenechají dlouho zahanbit. Vždyť je čas. Různá média se předhánějí v předpovědích bílých, zelených či snad blátivých Vánoc. Diskusní fóra se plní dobrými dotazy a ještě lepšími radami na přežití v divočině, byť by to byl jen lesopark za humny nebo některá z českých hor. Není radno nic podcenit.
Každý skialpinista nebo skialpinistka už zažili počasí, kdy slunce peklo o sto šest a měli nutkání odložit si alespoň část svršků. Může k tomu dojít při inverzi uprostřed jinak tuhé zimy ve střední Evropě, v pozdním jaru na alpských ledovcích nebo v létě ve vysokých horách.
Rodiče jezdící na skialpech nebo obecně se pohybující v zimním terénu řeší po narození svého dítěte a v jeho prvních zimách zásadní problém: Jak se s malým prckem pohybovat na sněhu? Možností je hodně, když se může začínat s kočárkem, pokračovat s nosičkou, boby a sáněmi. Pokud se už dítě udrží samo na lyžích, tak po výstupu pod vedením rodičů může sjíždět s dopomocí rodičů dolů.
Jízda svahem nebo kuloárem dolů je vyvrcholením skialpinistické túry a měla by v člověku vzbudit co nejlepší pocity a potěšit jeho estetické cítění. To je jasné asi všem, kteří najíždějí jako první do neposkvrněných svahů ať už s hlubokým prachovým sněhem nebo s ideálně naměklým jarním firnem.
Současné mobilní telefony mají téměř neomezené možnosti použití při pohybu ve sněhem pokrytých horách. Existují desítky různých aplikací, které mohou pohyb na sněhu nejenom ulehčit z hlediska navigace a plánování túry, ale také z hlediska lavinové prevence. V první dílu představíme některé z nich, které se můžou hodit při plánování túr a sjezdů.
Konečně zima! Roční období, které plno z nás očekává od už od dubna. I podhled z okna je celkem přesvědčivý. Už se nebudeme muset chodit netrpělivě koukat na lyže, oprašovat pásy, kontrolovat snad posté kompletní výbavu
Laviny jsou objektivně i subjektivně největším nebezpečím při výletech ve sněhem pokrytých neledovcových pohořích. Při jakýchkoliv sjezdových aktivitách (skialp, freeride, telemark, snowboard, splitboard atd.) potenciální nebezpečí lavin ještě roste, neboť většina 35-45° svahů, zajímavých pro sjezdy, se nachází ve sklonech, kdy k lavinám dochází nejčastěji.
Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě nejvíce známých testů jako je zjištění sněhového profilu, klouzavý blok, Norská sonda a další, je možné použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Výborným aktivním testem je seříznutí svahu lyžemi. Jak to správně provést je popsáno níže.
Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě pasivních testů stability sněhové pokrývky je možné výhodně použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Asi nejlepším aktivním testem je zatížení svahu hmotou o hmotnosti a velikosti přesahující lyžaře – utržení převěje, spuštění sněhové koule nebo uvolnění balvanu.