Lednové skialpové prašanové orgie v České republice v roce 2021

Lednové skialpové prašanové orgie v České republice v roce 2021

Zatímco na začátku ledna 2021 nebylo v České republice po sněhu téměř ani památky, situace se výrazně změnila po druhém lednovém víkendu. Na většině hor a v mnoha údolích napadlo velké množství sněhu, a tak mohly začít prašanové orgie.

Všechny horské oblasti České republiky zažily i několikadenní silné sněžení, po němž byly pokryté silnou vrstvou sněhu nejenom hřebenové partie, ale i mnohá níže položená údolí. Postupně se rozsněžilo i na východě v Beskydech a Vsetínských vrších. Po mnoha letech je tak v lednu „normální“ zima, kdy je možné se pohybovat na lyžích i v oblastech pod 400 metrů nad mořem.

Jelikož jsou všechna lyžařská střediska z důvodů „vládních protiepidemiologických opatření“ uzavřena, nebývalý rozmach se projevil nejenom u klasického běžeckého lyžování, ale také u backcountry běžek a hlavně pohybu na tuleních pásech přilepených na skialpinistických lyžích. To mělo za přímý následek to, že se nebývalým způsobem rozmohla poptávka po použitém skialipinistickém vybavení, kdy jedinci, kteří si o tom zatím jenom něco přečetli zvěřejňují inzeráty tohoto typu:
„Měřím XX cm a vážím YY kg. Nabídněte mi lyže se skialpinistickým vázáním, tulení pásy a boty. Umím lyžovat na sjezdovkách“
„Koupím lavinový vyhledávač za 2500 Kč. Nabídněte. Chci se bezpečně pohybovat po horách.“
Jak to s takovými lidmi asi dopadne?

Na nejznámějších místech se tak v současné době pohybují doslova davy lidí na tuleních pásech, z nichž ne všichni si zcela uvědomují, o co se jedná při pohybu v zasněžených horách. Za lednového sněžení tak nebyl jediný důvod se pohybovat v blízkosti lavinových katastrů, když i níže položené lesy byly plné prachového sněhu. Rozdíl byl pouze v tom, že v některých pohořích ležela silná vrstva prašanu na starším tvrdším sněhovém podkladu, zatímco jinde podklad zcela chyběl. To mělo lokálně za následek podření skluznic lyží v nižších nadmořských výškách.

Vše je pokryté hromadami čerstvého sněhu
Vše je pokryté hromadami čerstvého sněhu

V následujícím přehledu je výběr některých túr vhodných pro tréninkové skialpinistické účely. Většina z nich je určena i pro úplné začátečníky se sportovní průpravou a dostatečnými lyžařskými schopnostmi získanými na běžkách nebo sjezdových lyžích. S výjimkou některých túr v Krkonoších a na Kralický Sněžník není nutné používat lavinovou výbavu.

Kde vyrazit v Beskydech
Lysá Hora (1323 m)
Lysá Hora (1323 m) 2
Okolí Horní Lomné
Radhošť (1129 m)
Velký Polom (1067 m)

Kde vyrazit v Javorníkách
Gigula (951 m)
Stolečný (962 m)

Kde vyrazit v Jeseníkách a v oblasti Kralického Sněžníku
Kralický Sněžník (1424 m)
Mravenečník (1343 m) z jihozápadu
Švýcárna (1315 m)
Vysoká hole (1464 m)
Temná (1263 m)

Kde vyrazit v Krkonoších
Okruh přes Luční boudu (1410 m)
Vyhlídka Krakonoš (1421 m)
Vrbatovo návrší (1412 m)

Kde vyrazit v Krušných horách
Skialp nad Hrobem – Pilousova
Skialp nad Hrobem – Stará
Skialp nad Hrobem – Teplická

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: