Beskydský skialpový výlet přes Solisko (833 m) za vyhlídkou na Západné Tatry a Malou Fatru

Beskydský skialpový výlet přes Solisko (833 m) za vyhlídkou na Západné Tatry a Malou Fatru

Skialpinistická túra pro začátečníky vede z Horní Bečvy na hřeben v oblasti Benešky. Svým charakterem je určená jak pro děti, tak i pro krátké provětrání. Část výstupu i sjezdu vede po loukách v bývalém lyžařském středisku Solisko.

Beskydy – Česko

Země
Česko
Další země
Česko
Pohoří
Beskydy
Vhodné i pro splitboard
ano
Počet dní
1
Délka
8.5 km
Vhodné měsíce
I, II, III, XII
Obtížnost sjezdu
S1
Expozice sjezdu
E1
Nejvyšší bod
918 m n. m.
Orientace svahu
S a Z
Max. sklon svahu
20 °
Převažující sklon svahu
15 °
Lavinové nebezpečí
ne
Spaní na chatách
ano
Ledovec
ne
Horolezecké úseky
ferata
Vybavení
skialpový nebo splitboardový set
Převýšení
485 m
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
nejsou
Počet lidí za rok
pár

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Základní trasa

Horní Bečva – bývalý Ski areál Solisko – Solisko (833 m) – Janinova louka – Benešky – vrchol u rozcestí Polany (918 m) – Benešky – Solisko (833 m) – Horní Bečva

Podrobný popis

Stoupání nad Horní Bečvou
Stoupání nad Horní Bečvou

Cesta ke sjezdovce

U bývalého lyžařského střediska Solisko není žádné parkoviště, a proto jsem auto nechali na hlavním záchytném parkovišti u vyhlídky. Přešli jsme silnici a nazuli si skialpy. Šlapali jsme vedle silnice v hromadách nového sněhu. Pouze jednou jsme museli silnici přecházet, a jelikož byla posypaná, tak jsme sundali lyže. Ke konci silnice jsme už skialpy sundali, jelikož na silnici byl posyp a mimo ni se v úseku pod bývalým lyžařským střediskem na lyžích jít nedalo.

Stoupání směrem na Benešky

Pod bývalou sjezdovkou opět nasazujeme skialpy a začalo delší mírné stoupání. Sníh nebyl úplně nejlepší, vypadalo to na krustu, ale na cestu nahoru to tolik nevadilo. Schválně přecházíme různé zlomy, abychom pocvičili různé otočky na svahu po traverzech.

Dělali jsme si krátké přestávky na vydýchání a pak jsme pokračovali. Jak jsme zašli více do lesa, tak začal táta točit a fotit. Taky jsme viděli srnku. Pak si trochu zkrátíme cestu, že jsme šli přímo na kopec Solisko (833 m), abychom to neobcházeli okolo. Při výstupu se musíme občas vyhnout nějakým větvím, které překáží ve výstupu. Dostali jsme se na Solisko (833 m), z něhož následuje sjezd průsekem pod elektrickým vedením. Kdo chce, sundá si tulení pásy, kdo nechce, sjede na nich do výšky 760 metrů. Mě přišlo zbytečné sundávat pásy, takže jsem to sjela i i pásama na lyžích. Pod kopcem jsme na všechny počkali a šli jsme dál.

U rozcestníku Benešky
U rozcestníku Benešky

Poslední výstup na Benešky

U usedlostí v oblasti Janinova Louka někteří opět nasadili tulení pásy, což já jsem nemusela. Odtud je to na Benešky asi kilometr mírným stoupáním, kterým se dostáváme do výšky asi 850 metrů. Z Benešek jsou krásné výhledy na Javorníky a část Slovenska. Neviděli jsme ale Malou Fatru a Západné Tatry, což jsou dvě pohoří, která za slunečného dne bez oparu musí být krásně viditelné.

Výhledy na Malou Fatru kousek od Benešek

Po společné fotce na Beneškách jsme dál pokračovali po hřebenu. Táta říkal, že to bude něco okolo 600 metrů, ale podle mě to bylo stejně víc, protože jsme šli docela dlouho. Po červené turistické značce jsme šli jenom kousek, jinak jsme prošlapávali stopu hlubokým sněhem buď lesem nebo po loukách. Část této hřebenovky jsem vedla celou skupinu, kde byla Lada a jinak samí dospělí.

Část naší skupiny vyhlíží na Slovensko
Část naší skupiny vyhlíží na Slovensko

Skoro celou cestu byly všude úžasné výhledy, na obloze nebyl ani jeden mrak a celou dobu svítilo sluníčko, takže lepší počasí snad už ani nemohlo být. Táta zase točil videa a fotky, aby z nic mohl udělat jedno shrnující video. Po asi čtvrt hodině jsme došli na vyhlídky. Na začátku jsme netušili, na co se budeme dívat, ale příjemně nás překvapilo, že to byla právě Malá Fatra a Západné Tatry. Tam jsme si taky udělali společnou fotku s tím krásným výhledem. Jelikož je hřeben dost rovinatý, tak jsme se vraceli na tuleních pásech na Benešky.

https://player.vimeo.com/video/787681709?h=068e1e7115

Přes Benešky na Solisku se sjezdem do Horní Bečvy

Na Benešky to v naší vyšlapané stopě šlo rychle. Z Benešek se sjelo kousek na pásech, jelikož se nám je nechtělo sundávat. Nejmíň se mi chtělo lézt zpátky ten Solisko (833 m), ale žádné objetí nebo obcházení nám nebylo dovoleno. A to bylo dobře, jelikož ze Soliska to bylo zábavné. Od něho dolů jsem si myslela, že to bude v pohodě, začátek byl lesním průsekem, což bylo ještě dobré.

Příprava před zábavným sjezdem v krustě
Příprava před zábavným sjezdem v krustě

Jakmile jsme se dostali z lesa ven na bývalé sjezdovky, tak sníh nebyl úplně nejlepší, tj. krusta, která byla pro mnohé účastníky už za hranicí příjemného sjezdu. Táta to sjel, jako kdyby to snad byl prašan, ale nám to tak nešlo. Nakonec jsme se teda dostali pod sjezdovku, ale vzhledem k tomu, že jsme všichni měli hlad, tak jsme se šli najíst do hotelu Cherry, který jsme měli po cestě. Na jídlo měli už jenom kyselici, což nám vůbec nevadilo. Po jídle jsme dojeli nebo došli k autu. Zabalili jsme lyže, rozloučili se s ostatníma a rozjeli jsme se domů.

Dojezd krustou, kdo kde jel, je snadné poznat
Dojezd krustou, kdo kde jel, je snadné poznat

Přístup na začátek

Autem nebo autobusem na záchytné parkoviště v Horní Bečvě

Rozpis po dnech

Horní Bečva – bývalý Ski areál Solisko – Solisko (833 m) – Janinova louka – Benešky – vrchol u rozcestí Polany (918 m) – Benešky – Solisko (833 m) – Horní Bečva

Ubytování a jídlo

hotel Cherry Horní Bečva

Další túry v okolí

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: