Průkopníci skialpinismu z Jizerských hor
Skialpinismus

Průkopníci skialpinismu z Jizerských hor

Tento článek pojednává o prvních propagátorech a aktivních skialpinistech Liberecka v 70. a 80. letech. Určitým paradoxem je fakt, že skialpinismus v pravém slova smyslu nikdo z nich v Jizerkách nikdy neprovozoval, poněvadž to s ohledem na terén pohoří ani není možné. Nicméně tamní osobnosti, zejména René Bulíř, jsou naprosto klíčové pro rozvoj této disciplíny v Čechách.

Jak vybrat sportovní spodní prádlo na zimní sporty
Rady k vybavení

Jak vybrat sportovní spodní prádlo na zimní sporty

Zimní sporty jako lyžování, běžky a skialpy vyžadují specifické vybavení, které vám pomůže zůstat v teple a je zároveň pohodlné. Spodní prádlo je základní vrstvou, kterou byste měli pečlivě vybírat. Jaké jsou aspekty, které byste měli zvážit při výběru sportovního spodního prádla na zimní sporty?

METODIKA: Podchlazení a jeho řešení v terénu
Zdraví

METODIKA: Podchlazení a jeho řešení v terénu

V zimním období jsou dny krátké, proto celodenní skialpové túry často začínají a končí za tmy. Fungovat celý den v zimních podmínkách vyžaduje větší výkon těla, aby se udrželo v teple. Vítr, který fičí na vrcholech hor, nízké teploty, zranění, nemoc, špatné oblečení nebo zabloudění. Všechny tyto situace spojuje jediné – riziko podchlazení.

TOP 4 méně známé české hřebenovky: vydejte se na putování nádhernou přírodou našeho pohraničí
Zajímavosti

TOP 4 méně známé české hřebenovky: vydejte se na putování nádhernou přírodou našeho pohraničí

Krkonoše, Jeseníky nebo Šumava – to jsou pohoří, kam se my horalové rádi vracíme. Tím ale české hřebenovky zdaleka nekončí. Vybrali jsme čtyři méně známé, ale za to nádherné hřebenové přechody po Česku, které zvládnete s lehkou bivakovací výbavou či ultralight stanem za víkend. Vyrazte s námi objevit Javorníky, Orlické a Rychlebské hory nebo Bílé Karpaty.

Jak vybrat skialpové lyže?
Rady k vybavení

Jak vybrat skialpové lyže?

V posledních letech jsme svědky obrovského boomu lyží do volného terénu. Nenajdete snad jedinou klasickou lyžařskou firmu, která by nenabízela lyže na skialpové aktivity nebo freeride. Jak se ale v tom velkém množství různých modelů lyží, jejich tvarů, délek, šířek pod vázáním a použitých materiálů vyznat? Vše záleží na přístupu – může to být buď jednoduché, nebo hodně složité.

Kam vyrazit na skialpy v ČR
Skialp túry

Kam vyrazit na skialpy v ČR

Skialpinismus, hybridní sport spojující lyžování a turistiku, si zejména v posledních letech získává srdce mnoha zimních sportovních nadšenců. A to i v České republice. Proč? Je to jedinečný způsob, jak prozkoumat klidné, méně frekventované oblasti hor, kde na sportovce čekají nezapomenutelná panoramata a vzrušující sjezdy. Kde v naší malebné zemi můžete najít ty nejlepší lokality pro tento aktivní druh rekreace? Společně se podíváme na ty nejatraktivnější destinace.

Fyzická příprava na zimní sezónu
Freeskiing

Fyzická příprava na zimní sezónu

S blížící se zimní sezónou je vhodné se zamyslet nad tím, zda je na ní člověk dostatečně připraven silově, koordinací pohybů až po obratnost. To znamená, aby si zimní pohyb v horách ať už na skialpech, při freeridu, na snowboardu nebo na sněžnicích dostatečně užil, a neskončil po několika málo hodinách pro celkovou únavu. Následující přehled několika vhodných sportovních aktivit je určen hlavně pro ty, kteří se pohybové činnosti nevěnují celoročně.

Zimní vybavení

Diskuzní fórum

Všechna témata